Tisk
Pojištění domácností zajistí klidné spaní

Pojištění domácností zajistí klidné spaní

Michal Babor | Úterý, 02. duben 2013 |

Přidat na Seznam.cz

„Nepojištěn je jen dobrodruh či blázen!" bývalo heslo jedné nejmenované americké pojišťovny, které dodnes neztratilo na platnosti. Ochrana majetku před nepřízní osudu je pro většinu z nás samozřejmostí. V případě pojištění domácnosti je nutné, aby plátce měl přehled o tom, jakou smlouvu vlastně uzavřel, a co všechno pojistka kryje.

Trocha historie a statistiky

V minulosti byl pro majitele nemovitostí největším nepřítelem oheň. Vytápění tuhými palivy kombinované s převážně dřevěnou zástavbou bylo pro rozsáhlé požáry takřka živnou půdou. S proměnou zástavby a životního stylu obyvatelstva se změnila i nejčastější příčina pojistné události. Podle dlouhodobých statistik České asociace pojišťoven je v současnosti nejčastějším důvodem k plnění pojistného poškození nemovitosti vodou.

Paradoxně se nejedná o živelné katastrofy typu rozsáhlých povodní, ale co do počtu případů vedou malé havárie na vodním potrubí v jednotlivých nemovitostech. Většina produktů dostupných v České republice tuto situaci reflektuje, avšak každý, kdo si sjednává nové pojištění domácnosti, by měl zkontrolovat, zda je v pojistné smlouvě jasně uvedeno, že se pojistka vztahuje i na vytopení.

Co ve standardní pojistce očekávat?

Pojištění by se mělo vztahovat na věci movité, které tvoří zařízení domácnosti, případně stavební součásti bytu v nájemních bytech, věci v garáži (a to i jiné adrese než je adresa pojištěné domácnosti) nebo věci, které nejsou ve vlastnictví členů domácnosti, ale jsou jimi oprávněně užívány (např. firemní auta). Celková cena ročního pojištění by neměla překročit pár set korun.

Klient by měl vyžadovat ochranu před živly všeho druhu, tzn. krytí v případě požáru, úderu blesku, výbuchu, pádu letadla, vichřice (silnému větru), krupobití, zemětřesení, pádu stromu nebo stožáru, poškození nemovitosti v důsledku tíhy sněhu nebo námrazy, zmiňované vodovodní škody, sesuvu půdy a lavin, zkratu a přepětí na elektromotorech, nárazu vozidla a kouře.

Doplňky k pojištění

dreamstime m 28728579K novým i již uzavřeným pojistkám lze sjednat také doplňkové služby, které rozšiřují okruh případů, na které se běžné pojištění majetku vztahuje. Z široké nabídky lze doporučit připojištění proti povodni a záplavě, zvlášť pokud je vaše nemovitost poblíž vodního toku. Cena připojištění se bude odvíjet od tzv. povodňové mapy. Novinkou na trhu je doplněk proti odcizení a vandalismu, který se vzduje i na škody, u kterých je pachatel neznámý.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (3)

Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop