Tisk
Odhad Hypoteční banky: <small>Hypoteční trh za první pololetí 2013 vzrostl o 15 %</small>

Odhad Hypoteční banky: Hypoteční trh za první pololetí 2013 vzrostl o 15 %

Lucie Němcová | Středa, 24. červenec 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Jak ukazuje odhad Hypoteční banky, panuje na hypotečním trhu za uplynulých šest měsíců i nadále neutuchající zájem o financování nemovitostí prostřednictvím hypotečních úvěrů. Ve srovnání s rokem 2012, kdy bylo za první pololetí poskytnuto 36 152 hypotečních úvěrů ve výši 59,9 miliard korun, narostl letos trh meziročně o více než 15 procent. Banky tak za prvních šest měsíců letošního roku dle odhadu Hypoteční banky poskytly hypoteční úvěry v objemu přesahujícím hodnotu 70 miliard korun.

bydleni-hypoteka-volksbankNejvětší zájem mají klienti o hypotéky do 80 % LTV s delší dobou fixace, nejčastěji pětiletou. Lidé prostřednictvím hypotečních úvěrů nejčastěji financují koupi starších nemovitostí.

Ve velkých městech hlavně starších bytů kategorie 2+1 nebo 1+1 velikosti do 60 m2, v obcích do 50 tisíc obyvatel kupovali zájemci nejčastěji starší rodinné domky o velikosti do 135 m2. V Praze je obecně díky akčním nabídkám developerů zájem o byty v novostavbách o velikosti do 60 m2.

090210 14a kopie„Z dat o hypotečním trhu za první pololetí je zřejmé, že lidé v současnosti vnímají pořízení vlastního bydlení jako jednu ze základních potřeb, a to překvapivě i v době stagnující ekonomiky. Při odhadech na začátku roku jsme predikovali podobný vývoj objemu nových obchodů roku 2013 jako v loňském roce. První pololetí ukazuje, že zájem klientů o hypotéky roste, a pokud se zásadním způsobem nezmění, tento náš odhad bude s největší pravděpodobností překročen. Přispěje k tomu patrně i rozhodnutí těch klientů, kteří s pořízením vlastního bydlení váhali, ale nyní díky stabilním cenám nemovitostí, velmi příznivým úrokovým sazbám, ale i třeba akčním nabídkám developerů své rozhodnutí urychlili. Svoji roli v hodnotách odhadu trhu sehrává však i refinancování, které je nyní vykazováno jako součást celkové hodnoty nových poskytnutých úvěrů a až v následujících letech bude díky samostatnému vykazování zřejmé, jakou část tvoří," uvádí k vývoji hypotečního trhu Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop