Tisk
Raiffeisen stavební spořitelna: <small>Když ekologie šetří vaše peníze</small>

Raiffeisen stavební spořitelna: Když ekologie šetří vaše peníze

Helena Petáková | Úterý, 06. srpen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Většina z nás považuje své chování za ekologické. Ukazuje to alespoň průzkum Raiffeisen stavební spořitelny prováděný na začátku letošního roku. Z pěti set oslovených tak odpovědělo celých 88 procent lidí. Respondenty tvořili z jedné poloviny majitelé rodinných domů a z druhé poloviny majitelé bytů. Skutečně však volíme ekologický přístup ve všech oblastech života a zejména i v otázce bydlení?

Rekonstrukce podle ekologických trendů šetří nejen životní prostředí, ale současně i váš rodinný rozpočet. Chytré stavební úpravy, nebo využití alternativních zdrojů energie totiž významně snižuje náklady. Každá česká rodina vynaloží přibližně 30 procent celkového rozpočtu určeného na provoz domácnosti za bydlení a energie. Při jejich stále rostoucích cenách se počáteční investice do několika let vrátí v podobě výrazných úspor. Vhodně zvolené úpravy ve výsledku dokážou ušetřit až 70 procent původních nákladů na energie. A jaké to jsou?

Zateplení

Zateplit dům je jeden z prvních kroků, který byste měli provést, pokud chcete zabránit tepelným ztrátám. Investice do vhodné izolace fasády, podlahy, nejvýše položeného stropu v domě a střechy se vám vyplatí. Celkové náklady na vytápění snížíte o 25 až 40 procent.

Nová okna

Netěsnící okna bývají největším zdrojem úniku tepla. Moderní okna s dvojskly, plastová nebo dřevěná, vám ušetří náklady na energie až o 12 procent. Pokud upřednostníte okna s vylepšeným rámem a izolačními trojskly ušetříte dokonce až 20 procent.

Moderní topný systém

Jestliže je váš dům zateplený a okna těsní bez problému, zkuste se zaměřit na efektivitu topného systému. Jeho modernizací můžete ušetřit další výdaje za vytápění. S vhodnými radiátory se správně dimenzovanou topnou plochou a regulačními ventily docílíte optimální teploty ve všech místnostech. Automatická regulace vám uspoří 5 až 7 procent nákladů.

Podlahové topení

V dnešní době už není podlahové topení považováno za nadstandard, naopak se stává běžným vybavením bytů a domů. Oblíbené je nejen kvůli příjemně teplému povrchu, na kterém není zima od nohou, ale i pro svou energetickou nenáročnost. Při porovnání s radiátory vám může ušetřit až 20 procent energie.

Nový kotel

Pokud vyměníte starý kotel za nový, uspoříte na nákladech 12 až 16 procent za rok. Modernější kotle mají totiž při stejném výkonu mnohem nižší spotřebu paliva. Ekologickou variantou jsou např. kotle na pelety, což je palivo vyráběné z dřevní či rostlinné biomasy. Jejich cena se pohybuje nejčastěji mezi 60 a 100 tisíci, přičemž platí, že čím kvalitnější kotel si pořídíte, tím delší bude jeho životnost a výraznější úspora. Kotel na pelety vydrží až 40 let a roční náklady na vytopení domu se s ním pohybují mezi 20 až 40 tisíci korunami.

Financování

logo kopie kopie kopiePočáteční investice do rekonstrukcí podle ekologických trendů sice nejsou nejnižší, ale díky následné úspoře mají velmi rychlou návratnost. Majitelé nemovitostí navíc po splacení a navrácení investice už doživotně šetří na energiích. Pokud tedy na modernizace nemáte dostatek vlastních financí, nemusíte se bát si výhodně vypůjčit. Raiffeisen stavební spořitelna pro tyto účely nabízí tzv. EKOprogram. „V rámci EKOprogramu poskytujeme zvýhodněné úvěry REKOpůjčka plus a HYPOsplátka plus. První z nich se hodí zejména na rekonstrukce až do 500 000 Kč bez zajištění nemovitostí. Rozsáhlejší úpravy nebo rovnou pořízení celého pasivního domu lze pro změnu výhodně financovat s úvěrem HYPOsplátka plus. Klienti si s ním mohou splácení posunout až o 6 měsíců. Krom snížených úroků nabízí EKOprogram ještě jeden benefit – uzavření úvěrové smlouvy zdarma," vysvětluje Vladimír Vyčítal, vedoucí oddělení vývoje produktů pro fyzické osoby v Raiffeisen stavební spořitelně.

Více informací: www.rsts.cz

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop