Lidé kupují malé byty - spíše než k bydlení slouží jako investice

Tisk
Lidé kupují malé byty - spíše než k bydlení slouží jako investice

Lucie Němcová | Úterý, 21. leden 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů pod třemi procenty vzbudily zájemce o byty určené k pronájmu. Zájemci o nové bydlení se v loňském roce zajímali hlavně o byty o velikosti 2+kk a většinou do padesáti metrů čtverečních. Důležité pro ně byla také dopravní dostupnost a infrastruktura kolem dané nemovitosti.

Mezi nejprodávanější byty podle českých developerů patří 1+kk a  2+kk. Většina kupujících preferuje byty v osobním vlastnictví. Jejich financováním je jednodušší, než je tomu u bytů v družstevním vlastnicví. Ale i družstevní byty mají své výhody. Zvláště pokud je možné převést je do osobního vlastníctví do jednoho roku. Pak lze takový byt financovat ze začátku předhypotenčním úvěrem a nejpozději za rok si vzít plnou hypotéku.

Investice versus vlasní bydlení

V předešlých letech byl spíše zájem o zabezpeční vlastního bydlení. Před lety se kupující starali o to, kde budou se svoji rodinou bydlet. V poslední době se to ale změnilo. Díky tomu, že úrovkové sazby u hypotenčních úvěrů v roce 2013 klesly i pod tři procenta, mnozí se začali zajímat o koupi nemovitosti pro pronájem a nikoli na vlastní bydlení.

Výsledky prosincových prodejů ještě sice nejsou k dispozici, ale možná se dočkáme rekordů v prodeji nemovistostí. Podle odhadů odborníků se ke konci roku prodalo v Praze o sedmnáct procent nemovitostí více, než tomu bylo v roce 2012.

Změny v roce 2014

domek-planyS velkou pravděpodobností bude i v letošním roce největší zájem převážně o menší byty s výbornou dopravní dostupností a dobrou infrastrukturou. Lidé, kteří chtějí koupit byt pro investici, by měli pečlivě rozmýšlet, v jaké lokalitě ho pořídit. Zajímavá může být například koupě nemovitosti blízko některé z vysokých škol.

Pravděpodobně se ale velkých změn v oblasti prodeje a nákupů v letošním roce nedočkáme. Otázkou zůstává, jaký bude reálný dopad nového občanského zákoníku a jak se nadále budou vyvíjet úrokové sazby u hypotečních úvěrů.

Realitní trh mohou ovlivnit další hráči. Svůj byznys se údajně snaží v České republice zahájit další firmy se záměřením na dřevostavby, což by mohlo zvýšit jejich poměr oproti tradičním cihlovým stavbám. Češi jsou ale konzervativní, otázkou tedy je, jak se těmto firmám podaří oslovit lidi plánující stavbu rodinného domu.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (4)

Nejnovější články v kategorii “Jak na financování stavby”

 • Je lepší hypotéka nebo půjčka na bydlení?

  Je lepší hypotéka nebo půjčka na bydlení?

  Financovat bydlení z vlastních zdrojů, tedy z ušetřených peněz, nezvládne každý. Málokdo má ušetřeno tolik, aby dal peníze dohromady bez nutnosti si půjčit. A tak se řada lidí…

 • Financování dřevostavby s pomocí

  Financování dřevostavby s pomocí

  V dnešní době jsou dřevostavby ve stále větší oblibě, a to nejen kvůli materiálu, ze kterého jsou postaveny ale také díky velmi rychlému procesu výstavby. I při stavbě dřevostavby…

 • 2,5 milionu na dům, je to hodně nebo málo?

  2,5 milionu na dům, je to hodně nebo málo?

  Kde přesně se nachází vaše startovní čára, když máte na účtu 2,5 milionu korun a chcete se pustit do stavby domu? Stačí taková suma na pokrytí všech nákladů? A pokud ne, kolik…

 • Jak chytře vyzrát na financování dřevostavby?

  Jak chytře vyzrát na financování dřevostavby?

  Pokud jste zatoužili po stále oblíbenější dřevostavbě, pak jistě řešíte otázku, jak ji správně a dobře financovat. Je rozdíl mezi hypotékou na zděný dům a na dřevostavbu nebo…

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop