Tisk
Raiffeisen stavební spořitelna: <small>Za energie ušetříte rekonstrukcí či alternativními zdroji</small>

Raiffeisen stavební spořitelna: Za energie ušetříte rekonstrukcí či alternativními zdroji

Helena Petáková | Úterý, 18. únor 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Ušetřit za energie je snem snad každého z nás. Jak na to? Výraznou úsporu přináší vhodná rekonstrukce, solární panely a tepelná čerpadla. Počáteční investice jsou sice vyšší, návratnost ale na sebe nenechá dlouho čekat a především náklady na energie se s nimi mohou zásadně snížit.

Kolik protopíme

Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny více než polovina majitelů rodinných domů zaplatí za vytápění minimálně 24 000 korun ročně. V každé desáté domácnosti přesahují roční náklady dokonce 48 000 korun. Většinou jde o náklady zbytečně vysoké, které lze snížit vhodnou modernizací.

Bez názvu

Boj proti vysokým nákladům za energie

Prvním krokem před zahájením rekonstrukce by mělo být zhodnocení celkového stavu domu a identifikace zdrojů největšího úniku tepla. V úvodu by na řadu mělo přijít především kompletní zateplení domu, výměna oken a modernizace topného systému. „Vhodné rekonstrukce mohou snížit náklady na energie v některých případech až o 70 %. Počáteční investice do oprav mají díky následné úspoře velmi rychlou návratnost. Lidé navíc šetří již od okamžiku realizace dané rekonstrukce a zároveň se zlepší vzhled nemovitosti a vzroste její tržní hodnota," říká Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Alternativní zdroje energie

Značnou úsporu nákladů na energiích přináší i využití alternativních zdrojů energie. Aktivními živateli solárních panelů a tepelných čerpadel je podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny zatím pouze 7 % majitelů rodinných domů. Dalších 60 % majitelů však již zvažuje jejich využití, a dokonce 29 % plánuje jejich instalaci brzy zrealizovat. Největší boom alternativních zdrojů tedy pravděpodobně máme ještě před sebou.

Bez názvu1

Alternativní zdroje energie vyžadují sice vyšší počáteční náklady, jsou však šetrné k životnímu prostředí a především zásadně sníží celkové náklady na energie. Například cena tepelných čerpadel pro rodinné domy začíná na 150 000 korun. Můžete však předpokládat úsporu přibližně 20 000 až 30 000 korun ročně v závislosti na předchozí spotřebě a způsobu vytápění. S podobnými náklady můžete počítat i v případě solárních panelů. Cena samozřejmě záleží na typu solární soustavy, počtu panelů, typu měřiče apod. Náklady na energii se vám ale díky solárním panelům také podaří snížit přibližně o polovinu. Předností solárních panelů a tepelných čerpadel je rovněž nezávislost na vnějších zdrojích energie a jejích dodavatelích. Výpadek elektrického proudu vás jen tak nepřekvapí.

Možnosti financování

17 17Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci domu či alternativní zdroje energie, budou vám nakloněny i některé úvěrové nabídky. „V rámci našeho EKOprogramu si lidé mohou vybrat mezi REKOpůjčkou plus a HYPOsplátkou plus. Jedná se o úvěry, které jsou přímo určeny na rekonstrukce s ekologickým záměrem a které nabízejí výhodné úrokové sazby. REKOpůjčka plus se hodí zejména na menší rekonstrukce, HYPOsplátka plus je ideální pro financování rozsáhlejších stavebních úprav, nebo rovnou pořízení celého pasivního domu," říká Vladimír Vyčítal, vedoucí oddělení vývoje produktů pro fyzické osoby z Raiffeisen stavební spořitelny.

Více informací naleznete na www.rsts.cz/

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop