Tisk
Raiffeisen: <small>Největší boom dřevostaveb teprve přijde </small>

Raiffeisen: Největší boom dřevostaveb teprve přijde

Radek Beneš | Pondělí, 24. březen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Dřevostavby nabízejí mnoho výhod – ve světě jsou oblíbeny jako komfortní, ekologické a nízkoenergetické bydlení. Češi o takovém bydlení zatím jen sní. Dokládají to i výsledky průzkumu Raiffeisen stavební spořitelna. „Čtvrtina Čechů zvažuje, že by se do dřevostavby přestěhovala. Zatím ale v těchto domech bydlí pouze dvě procenta dotázaných. Největší boom tedy pravděpodobně teprve nastane," říká Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Obliba dřevostaveb pomalu roste i u nás

graf1Dřevostavby jsou v současné době čím dál populárnější po celém světě. Dřevo je hojně používaným stavebním materiálem v Kanadě, Spojených státech, Skandinávii, Švýcarsku nebo v Německu. Jeho popularita se pomalu zvyšuje i u nás. Podle údajů Ústav racionalizace ve stavebnictví bylo v České republice v roce 1997 dokončeno 87 rodinných domů na bázi dřeva, v roce 2012 jich bylo už kolem 1 700. Celkem bylo u nás v loňském roce postaveno 17 100 nových rodinných domů, podíl dřevostaveb na našem trhu tedy v roce 2012 dosáhl téměř 10 % a neustále roste. Ve srovnání se světem je však tento podíl ještě stále nízký a máme tak co dohánět.

Nízké provozní náklady nejsou jedinou předností

Dnešní dřevostavby v porovnání se zděnými domy nabízejí mnoho výhod a nepatří mezi ně jen nízké provozní náklady a rychlost výstavby. Dřevěné domy jsou velmi funkční a poskytují svým uživatelům kvalitní, zdravé a plnohodnotné bydlení. Kromě toho má dřevo příznivé účinky na lidskou psychiku.

graf2„Velkou přednostní dřevostaveb je jejich energetická úspora. Oproti klasickým zděným domům můžete na energiích ušetřit až trojnásobně. A to při rostoucích cenách energie ocení jistě každý. Domy mají výborné tepelněizolační vlastnosti a samotné vytápění je rychlejší a efektivnější. Teplo se totiž ukládá rovnou do vnitřního prostoru domu a ne nejdříve do těžkých konstrukcí. Díky izolaci a nízké akumulaci stěn je v dřevostavbě příjemné klima i v horkých letních měsících," říká architekt Martin Kulštejn.

Další výhodou dřevěných domů je rychlost a jednoduchost stavby. Průměrná doba výstavby celého domu na klíč nepřesahuje šest měsíců. „Průzkum ukázal, že právě rychlost a jednoduchost výstavby oceňují lidé na dřevostavbách nejvíce. Další výhodu spatřují v šetrnosti k životnímu prostředí a na třetím místě je energetická úspora," doplňuje Jitka Jechová.

Dřevostavby nabízejí i větší vnitřní prostor. Jejich zdi jsou totiž tenčí než v případě klasických zděných domů. „Stavby není omezena ročním obdobím, protože se využívají suché technologie. Cenově je výstavba srovnatelná s běžnými zděnými domy. Také jejich životnost je obdobná. Díky dobré konstrukci, kvalitnímu stavebnímu provedení a správnému ošetřování můžete dům užívat i po několik generací," dodává Martin Kulštejn.

V neposlední řadě je dřevěný dům ekologickou stavbou. Ohleduplní budete tedy nejen ke svým financím, ale i k přírodě.

Výhodnější úvěry

Pokud se rozhodnete pro dřevostavbu, budou vám nakloněny také některé úvěrové nabídky. V rámci EKOprogramu, který je na rekonstrukce a modernizace podle ekologických trendů a na pořízení ekologického bydlení přímo určen, si můžete u Raiffeisen stavební spořitelny vybrat mezi úvěry REKOpůjčka plus a HYPOsplátka plus.

 

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop