Dagmar Šimonová | Pátek, 11. červenec 2014 |

Pokud by Češi vybírali bydlení podle svých představ a měli k dispozici 3 miliony korun, čtvrtina z nich by zvolila dřevostavbu. Vyplynulo to z průzkumu výrobce montovaných dřevostaveb ELK. Největší oblibě se stále těší zděné stavby (60 %), byt by si pořídilo pouze 13 % obyvatel. Dřevostavbu by jako vysněné bydlení nejčastěji vybírali obyvatelé Královéhradeckého kraje (40 %) a naopak jen 16 % Pražanů.
„Že by čtvrtina dotazovaných volila dřevostavbu, je pro nás pozitivní zpráva. Za poslední desetiletí sledujeme neustálý růst zájmu o dřevěné stavby a je vidět, že potenciál mají i do budoucna," říká Luděk Čermák, jednatel společnosti ELK, a dodává: „Zvyšuje se informovanost a lidé začínají doceňovat výhody dřevěného bydlení, počínaje rychlou výstavbou přes nízké provozní náklady, komfortní bydlení až po ekologické aspekty, na které je kladen čím dál větší důraz. Ve prospěch dřevostaveb hraje i neustálý technologický vývoja legislativní podpora ekologického bydlení například ve formě dotací."
I když by stále více než polovina respondentů volila cihlu, za současné situace, kdy je podíl dřevostaveb na českém trhu zhruba 10%, dává výsledek průzkumu šanci na další rozvoj ekologického bydlení u nás. Například na rakouském trhu mají dřevostavby na celkovém počtu realizovaných staveb až 30% podíl.
Obliba dřevostaveb se přitom liší podle krajů. Nejsilnější je v Královéhradeckém kraji, kde by ji jako ideální způsob bydlení volilo 40 % dotazovaných. V Praze je tento podíl jen 16 %. To je v souladu i s dalšími daty, podle kterých by dřevostavbu preferovali především lidé v městech do 5000 obyvatel (30 %).
Průzkum také ukázal, že lidé mají zažitou představu o nižších pořizovacích nákladech na dřevostavbu. Pokud by uvažovali o realizaci montované dřevostavby standardních rozměrů 4+1 s obytnou plochou cca 100 m², drtivá většina (95 %) by akceptovala cenu do 3 milionů korun. Pro 4,5 % respondentů by byla reálná cena v rozmezí 3–4 miliony korun a pouze půl procenta spoluobčanů by bylo ochotno zaplatit více než 4 miliony korun. „Tento pohled na ceny dřevostaveb nás nepřekvapuje, u klientů se s tímto názorem setkáváme často. Dokážeme ale velmi dobře uspokojit i tuto cenovou představu, protože nízkoenergetické domy v uvedeném standardu dodáváme ve variantě na klíč už od 2,3 milionu korun," dodává Luděk Čermák.
Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”
-
Neřešte interiér jako naprostá většina. Nechte si poradit a začněte od konce
Vnitřní prostor domu je místem, se kterým jsme v úzkém kontaktu každý den. Doslova s ním žijeme. Běžně se však na jeho řešení v celkové i finanční rozvaze dostává až na…
-
Jaké rozhodnutí a kroky vedou k bezproblémovému dokončení stavby dřevostavby a zároveň ušetří čas i peníze
Jaká rozhodnutí a přípravu udělat, abychom pak mohli pohodlně sledovat dokončení domu jako sladěný orchestr, ušetřit finance a netápat uprostřed chaosu a řešení neočekávaných…
-
Cena domu aneb jaká úskalí nám přináší fáze hrubé stavby domu
Vhodný výběr konstrukčního systému, dodavatele i rozvaha, do jaké fáze si nechat zhotovit dům od dodavatelské firmy, jsou důležité kroky ovlivňující rozpočet, časový rámec i míru…
-
Úpravy pozemku výrazně nafukují rozpočet. Jakým krokem tedy začít celý proces při realizaci domu
Pouštíme se do realizace našeho bydlení a představu o celkových nákladech nám utváří mnohdy zkreslené ceny některých typových projektů. Chybí nám povědomí o tom, kolik větších…