Dagmar Čechová | Čtvrtek, 28. srpen 2014 |

Povinně zelená střecha a patro domu bez možnosti balkónu... Říkáte si, co je to za nesmysly? Tak to POZOR! Každý stavební úřad má pro vás připraveno hned několik regulativ, které mohou váš vysněný rodinný dům zásadně pozměnit...!
Příklady z praxe ukazují, že jeden domek, který by mohl být stejný ve všech krajích České republiky, je utopie. Každý územní plán má totiž svá regulativa, které je nutné znát, aby návrh projektu vašeho domu již s těmito „překážkami" počítal.
„Klienti si často myslí, že když se rozhodli pro typ domu bungalov, který je nízký a ráz krajiny tím nebude narušovat, pak jim ho stavební úřad jistě povolí. A to je právě velký omyl. Například v chráněných krajinných oblastech neexistuje, aby mohl být postaven dům se sklonem střechy méně jak 35 stupňů. A takový bungalov má sklon většinou pouze okolo 20 stupňů," vysvětluje Jiří Maňák, obchodní ředitel společnosti G SERVIS CZ.
Pokračuje: „Mnozí zákazníci si myslí, že když si vyberou domek s balkony ve druhém patře, tak to není nic výjimečného a nebude žádný problém. Bohužel se jedná o mylnou představu. Pokud se vrátíme opět do chráněných území, většina nedovolí ani střešní okna, natož pak balkon– narušovala by totiž vzhled krajiny. A třeba na Podřipsku střecha domu nesmí mít černou barvu."
Kromě těchto pár vybraných omezení, se obecně musíte řídit regulativy, které jsou typická pro všechny oblasti, např. co se týká koeficientu zastavěnosti plochy nebo výšky objektu. Zdají se vám, že o všech těchto informací nemůžete mít přehled? Nevadí.
„Získat všechny tyto informace je většinou spojeno s návštěvou stavebního úřadu, nebo vyhledání informací na internetu. Od klientů často slýcháme, že vyznat se v jednotlivých vyhláškách a úřednickém jazyce je pro laika dost náročné. A proto před koupí projektu nabízíme jeho úpravu podle regulativ, která jsme schopni zdarma s příslušným stavebním úřadem vykomunikovat a následně do projektu zapracovat," uzavírá Jiří Maňák.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”
-
Neřešte interiér jako naprostá většina. Nechte si poradit a začněte od konce
Vnitřní prostor domu je místem, se kterým jsme v úzkém kontaktu každý den. Doslova s ním žijeme. Běžně se však na jeho řešení v celkové i finanční rozvaze dostává až na…
-
Jaké rozhodnutí a kroky vedou k bezproblémovému dokončení stavby dřevostavby a zároveň ušetří čas i peníze
Jaká rozhodnutí a přípravu udělat, abychom pak mohli pohodlně sledovat dokončení domu jako sladěný orchestr, ušetřit finance a netápat uprostřed chaosu a řešení neočekávaných…
-
Cena domu aneb jaká úskalí nám přináší fáze hrubé stavby domu
Vhodný výběr konstrukčního systému, dodavatele i rozvaha, do jaké fáze si nechat zhotovit dům od dodavatelské firmy, jsou důležité kroky ovlivňující rozpočet, časový rámec i míru…
-
Úpravy pozemku výrazně nafukují rozpočet. Jakým krokem tedy začít celý proces při realizaci domu
Pouštíme se do realizace našeho bydlení a představu o celkových nákladech nám utváří mnohdy zkreslené ceny některých typových projektů. Chybí nám povědomí o tom, kolik větších…