Tisk
Spravedlivé měření spotřeby tepla: <small>Kdysi výsada pro bohaté, dnes povinnost pro každého</small>

Spravedlivé měření spotřeby tepla: Kdysi výsada pro bohaté, dnes povinnost pro každého

Petra Vaňková | Středa, 04. březen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Majitelé domů mají nyní povinnost vybavit vnitřní rozvody tepla pro vytápění měřidly nebo indikátory spotřeby. Cílem je přesně sledovat spotřebu tepla v jednotlivých bytových jednotkách a spravedlivě tak rozúčtovat náklady na vytápění.

Směrnice Evropského parlamentu číslo 2012/27/EU a vyhláška číslo 194/2007 Sb. předepisuje majitelům domů instalovat na vnitřní rozvody tepla měřidla nebo poměrové indikátory spotřeby tepla. Ty umožňují přesné sledování spotřeby a následné spravedlivé vyúčtování nákladů na teplo konečným spotřebitelům. Zatímco dnes je měření spotřeby tepla zákonem zakotvenou povinností, dříve patřila měřidla k nadstandardnímu vybavení komfortních bytů pro bohaté nájemníky.

Měřidla spotřeby tepla nařizuje legislativa

„Po loňském období právní nejistoty mají majitelé domů a bytová družstva nyní jasno. Legislativa předepisuje instalaci měřidel spotřeby tepla, většinu domovních rozvodů ale stačí vybavit poměrovými indikátory spotřeby, které sledují činnost jednotlivých radiátorů v bytě," sdělil Karel Vlach, generální ředitel společnosti ENBRA, která se mimo jiné zabývá měřením spotřeby tepla. „Indikátory spotřeby tepla, které dnes najdeme ve většině bytových jednotek, se začaly v bytech objevovat již v první polovině 20. století. Tehdy šlo ovšem o technologickou novinku určenou hlavně bohatým nájemníkům velkých luxusních bytů," popisuje začátky technologie měření spotřeby tepla v bytech Karel Vlach.

Technologie poměrového měření je stará už 70 let

Měřiče spotřeby tepla pracující na termoelektrickém principu byly použity například ve funkcionalistickém domě na Merhautově ulici v Brně, který v roce 1936 navrhl architekt Zikmund Kerekes. Zdejší prostorné a na svou dobu velmi luxusní byty byly vybaveny radiátory s měřidly spotřeby tepla. Stejné přístroje byly v té době používány také v nájemních domech v lokalitě okolo pražského Veletržního paláce, které vytápěla holešovická elektrárna.

„Měřiče spotřeby tepla tehdy fungovaly na principu termočlánku, s jehož pomocí se měřil rozdíl teplot radiátoru a vzduchu v místnosti. Naměřené hodnoty se pak odečítaly na rtuťovém indikátoru, který pracuje na základě elektrolytického vylučování rtuti na jedné z elektrod indikačního přístroje," popisuje technologii tehdejšího měření spotřeby tepla Petr Holyszewski, manažer strategického vývoje ve společnosti ENBRA. „Vzhledem k tomu, že rtuťový indikátor byl umístěn mimo obytné prostory, nebylo nutné při odečítání hodnot vstupovat do bytů," doplnil Petr Holyszewski.

Rádiový signál pro přenos dat

Tehdejší měřící zařízení díky oddělení termočlánku a indikátoru splňovala další moderní trend: dálkový odečet naměřených hodnot. Moderní indikátory spotřeby tepla s možností dálkových odečtů dnes ale samozřejmě pracují na základě úplně jiné technologie a k přenosu dat se využívá rádiový signál. Do poloviny 30. let 20. století, kdy se první měřiče spotřeby tepla v bytech instalovaly, se datují také první pokusy o podvody. Už v té době jsou totiž zaznamenány případy snahy o nelegální ovlivnění měřičů zásahem do zapojení snímacích termočlánků.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti ENBRA

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop