Tisk
Jak postavit dřevostavbu bez peněz

Jak postavit dřevostavbu bez peněz

Administrator | Středa, 12. srpen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Součástí kalkulace každé stavby jsou nejen náklady na materiál, ale také na práci. Ty mohou tvořit i polovinu celkové sumy, je tedy zřejmé, že čím rychleji bude stavba dokončena, tím méně zaplatíme. V tomto ohledu mají dřevostavby jednoznačně výhodu, vždyť jaký jiný materiál nabízí bydlení do půl roku? Nic to ale nemění na skutečnosti, že pokud zrovna nemáme bohatou tetičku, budeme si muset peníze půjčit.


02Kdysi bezvýchodná situace – mladí manželé, přírůstek na cestě, oba zaměstnaní a ne zrovna majetní. Přesto sní o malém domku se zahrádkou, ale jak se ho dobrat, když není čím ručit bance za úvěr či hypotéku? Řešení existuje, jak vysvětluje Jan Novák z Komerční banky: „V současné době nabízíme produkt Rychlá výstavba, která kombinuje předhypotéku a hypotéku. Předhypotéku Komerční banka poskytne až do 90 % budoucí hodnoty domu s pozemkem, a to do výše tří milionů Kč. Peníze má klient k dispozici ihned po podání návrhu na vklad zástavního práva k pozemku do katastru nemovitostí. Kolaudace domu však musí proběhnout do jednoho roku od podpisu úvěrové smlouvy." A to je právě ideální výchozí situace pro dřevostavby, zejména ty montované. Běžný typový domek je předvyroben v továrně a na připravenou základovou desku instalován během několika dnů. Pak už probíhají jen dokončovací práce a během pěti měsíců je nový domov na světě. „Následně je předhypotéka splacena již předschválenou hypotékou se standardními parametry, tedy například možností splácet až 30 let," doplňuje Jan Novák.

Hypotéka se zálohovým čerpáním

Najdou se ale i takoví stavebníci, kteří mají před zahájením výstavby dostatečné zajištění úvěru, například již vlastněným pozemkem, stávajícím bytem nebo třeba bytem rodičů (po dokončení výstavby je možné zajištění poskytnuté například rodiči jednoduše nahradit zástavou nově postaveného domu). Komerční banka může v takových případech nabídnout hypotéku se zálohovým čerpáním, kterou poskytuje až do 100 % budoucí hodnoty domu i pozemku a do výše pěti milionů Kč. Výhodou je možnost provádět část stavebních prací svépomocí. Při sjednávání hypotéky je potřeba předložit rozpočet. Finanční prostředky jsou následně uvolněny na účet klienta, a to jednorázově, nebo postupně, podle jeho požadavků. Z poskytnutého úvěru hradí materiál a dodavatelské služby. Účelové použití vyčerpaných prostředků prokazuje stavebník až po dokončení konkrétních prací.

V případě hypotéky se zálohovým čerpáním je nutné dokončit stavbu domu do dvou let od zahájení čerpání, což je opět více než dostatečná lhůta pro dokončení dřevostavby.

Až 400 000 Kč na cokoli

uvod drevostavbyVýstavba nového rodinného domu představuje pro většinu z nás největší životní investici. Je proto přirozené, že po jeho dokončení často nezbyde dostatek finančních prostředků na potřebné vybavení, aby se novostavba mohla proměnit ve skutečný domov. I v takovém případě se ale najde ve finančním světě řešení: „Komerční banka nabízí možnost získat k hypotéce na financování dřevostavby až 400 tisíc korun na nákup nové kuchyně, obývací stěny, elektrospotřebičů nebo jiného vybavení domácnosti, a to se stejně výhodnou sazbou jako u standardního hypotečního úvěru," říká Jan Novák z Komerční banky.

Nezbývá než se poohlédnout po pěkném pozemku na bydlení a vybrat si domek, ideálně z nabídky projektů k opakovanému stavění. To ostatní už bude jednoduché...

 

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop