Tisk
Další kolo Nové zelené úsporám je tady. Nyní s podporou solárních elektráren

Další kolo Nové zelené úsporám je tady. Nyní s podporou solárních elektráren

Michal Doležel | Pondělí, 26. říjen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Na konci minulého týdne byla spuštěna nová výzva dotačního programu Nová zelená úsporám, v jehož rámci můžete dostat státní podporu také na výstavbu domu v pasivním standardu. Nově nyní program podporuje také domácí solární elektrárny a o dotaci můžete pořádat kdykoli do roku 2021.

 

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám je dlouhodobá, kontinuální forma výzvy. Znamená to, že na rozdíl od dosavadní praxe není podávání žádostí omezeno na několik měsíců, ale potrvá až do konce programu, tedy do roku 2021. Během této doby program přerozdělí zhruba 27 miliard korun získaných z prodeje emisních povolenek.

„Výhodou kontinuální výzvy je, že žadatel si svoji akci může v klidu naplánovat a přizpůsobit svým finančním i časovým možnostem. Realizaci úsporných opatření tak může provádět po částech i v průběhu několika let, a to s dotací,“ sdělil ministr životního prostředí Brabec.

Podpora domácí energetiky

Další velkou novinkou programu je zcela nová podpora malých fotovoltaických systémů. Z programu bude možné nově získat dotaci na instalaci fotovoltaických systémů pro přípravu teplé vody a instalaci malých FV elektráren určených pro výrobu elektřiny k přímé spotřebě v domácnostech. Na systém bude možné získat až 100 tisíc korun.

S podporou malých solárních elektráren jsou spokojeni i odborníci na energetickou soběstačnost. „Představené schéma podpory chápeme jako test nastavení systému. Věříme, že ministerstvo postupně navýší částku, tak abychom mohli naplno využít potenciál solární energetiky. Instalace solárních elektráren na střechách domů přináší levné opatření s okamžitým efektem úspory elektřiny v rodinném domě,“ uvedl například Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Jaký dostanete příspěvek na výstavbu domu?

Plusový rodinný_dům_v_Brně_zdroj_VIZE_ATELIERDotace na výstavbu domu v pasivním nebo hodně nízkoenergetickém standardu se vyplácí jednorázově na každý dům. V případě výstavby pasivního domu můžete získat dotaci ve výši až 450 000 Kč, pro nízkoenergetický dům je dotace nižší - 300 000 Kč. V obou případech může dotace pokrývat maximálně 50 % nákladů na stavbu. Pro obyvatele Ústeckého a Moravskoslezského kraje je dotace navýšena o 10 %. Další příspěvek ve výší 35 000 Kč můžete získat také na provedení Blower door testu.

Dotace jsou omezeny na rodinné domy do celkové velikosti energeticky vztažné plochy (v podstatě vnější půdorys všech vytápěných částí domu) 350 m2. Dům také musí mít instalováno nucené větrání s rekuperací tepla.

Proces vyřízení by měl být rychlý

Žádosti Státní fond životního prostředí ČR přijímá od 22. října 2015. Úředníkům se snad povedlo vychytat chyby a problémy z předchozích výzev, a podání žádosti je rychlé a snadné. Stačí vyplnit elektronický formulář na internetových stránkách NZÚ. Žadatelům, kteří nemají přístup k internetu, mohou s podáním elektronické žádosti pomoci pracovníci na krajských pobočkách Státního fondu životního prostředí.

V obou případech je však nutný také vytištěný vyplněný a podepsaný formulář žádosti o dotaci, který je potřeba spolu s dalšími předepsanými přílohami zaslat nebo osobně doručit do 5 dnů na příslušné krajské pracoviště SFŽP ČR. K této žádosti musí zájemce o dotaci také přiložit projektovou dokumentaci navrhovaných opatření a energetické hodnocení. Pokud dojde k vyčerpání aktuálnímu volné částky na dotace, budou žádosti zařazeny do zásobníku, odkud pak při dočerpání peněz z emisních povolenek přejdou zpět do řádné administrace.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop