Časopis DŘEVO&stavby 4/2016
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 4/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Financování dřevostaveb včera dnes a zítra

Financování dřevostaveb včera dnes a zítra

Redakce | Pátek, 05. srpen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Dynamický vývoj dřevostaveb v České republice za posledních deset s sebou přinesl nejenom jejich kvantitativní a kvalitativní růst, ale také zlepšení řady oblastí, činností a služeb, které s výstavbou dřevostaveb souvisí. Jednou z nich je také financování nových dřevěných montovaných domů prostřednictvím hypotečních úvěrů.

Před deseti lety tj. v roce 2006 bylo u nás postaveno pouze 458 dřevostaveb a jejich podíl na trhu rodinných domů činil cca 3,7 procent. Statistiky za minulý rok ukazují, že počet dokončených dřevostaveb vzrostl na téměř 1 800 a jejich podíl na trhu stoupl téměř o 10 procent a to na 13,4 procenta.

Konzervativní přístup

Tak jako se postupně vyvíjel trh s dřevostavbami, tak se také vyvíjelo vnímání této stavební technologie financujícími bankami, které nebyly zpočátku, vzhledem k absenci legislativy a svých interních předpisů, mnohdy připraveny dřevostavby smysluplně financovat. Banky měly tehdy o moderních dřevostavbách málo informací, z čehož pramenila obava, že když půjčí peníze klientovi, jež si postaví montovanou dřevostavbu, kterou pak dá bance do zástavy, může se stát, že někdo tento zastavený dům demontuje a někam odveze a banka pak nebude mít ani dům ani peníze. Toto vycházelo z konzervativního přístupu a myšlení, kdy před tím banky financovaly z 97 peocent pouze zděné domy, kde se jejich případné demontáže a odvezení tolik nebály.

Rychlost výstavby

Dalším handicapem pro dřevostavby bylo to, že v případě zděného domu mohly banky finanční prostředky z úvěru uvolňovat postupně, pomalu a kontrolovaně, protože výstavba zděného domu trvá dlouho. Jednou z podmínek čerpání části úvěru bylo například to, že banka provede na stavbě fyzickou kontrolu rozestavěnosti svým znalcem, kdy legislativa stanovovala, že rozestavěný dům musí mít vyzděno minimálně jeden metr zdiva, což ale u dřevostaveb nebylo možné. To, že se dřevostavby většinou vyrábí v krytých halách a montáž domu na staveništi trvá jen několik dnů nebo týdnů bylo z hlediska uvolňování prostředků z úvěrového účtu zhotoviteli domu pro banky nepřekonatelnou překážkou. Dům byl mnohdy postaven tak rychle, že to několikanásobně předstihlo tempo interních bankovních procesů souvisejících se schvalováním platby.

Dům versus pozemek

Třetím problémem, který banky měly, bylo to, že tehdejší legislativa umožňovala, a mnohdy se to taky stávalo, že pozemek vlastnil někdo jiný než budoucí dům, který byl na tomto pozemku postaven, a tyto dvě nemovitosti byly také samostatně zapsány. Banky byly méně ochotné půjčit peníze a zastavit dům na cizím pozemku. Nový občanský zákoník a jiné předpisy, které souvisejí se zápisem do katastru nemovitostí, toto již vyřešily. Pokud je dnes pozemek zastaven bance, je stavba, která na něm pak bude postavena, jeho součástí. Pokud je tedy pozemek poskytnut bance do zástavy, což se děje ve většině případů, může již banka snadněji a s menšími obavami financovat stavbu na něm postavenou.

Hledání řešení

S postupným růstem počtu postavených dřevostaveb, kdy se začaly také zvyšovat objemy finančních prostředků, které nyní lidé do nových dřevostaveb investují, začaly některé banky hledat cesty, jak klientům a zhotovitelům domů vycházet vstříc. V této době udělala velký kus práce při komunikaci s bankami a hledání oboustranně přijatelných řešení také Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). S bankami, ale i různými institucemi, proběhla řada jednání, během kterých si banky uvědomily, že rostoucí trh s dřevostavbami u nás je pro ně příležitost k rozvoji vlastního byznysu.

Speciální produkty

Kromě extenzivního růstu počtu postavených dřevostaveb bylo ale nutné zohlednit i kvalitu domů, které dávají klienti bankám do zástavy jako protihodnotu za poskytnutý úvěr. Banky si uvědomily, že pokud je dům, který financují, kvalitní tj. postavený ověřeným a certifikovaným zhotovitelem, je riziko, že dům pak v případě neschopnosti klienta úvěr splácet a banka bude muset dům prodat, výrazně nižší. Na základě této skutečnosti připravily banky ve spolupráci s ADMD speciální produkty pro klienty, kteří uzavřeli smlouvu o dílo na svůj nový dům u některého ze členů Asociace, který je certifikován podle Dokumentu národní kvality (DNK). Mezi prvními, kteří takové produkty vyvinuli, byla Hypoteční banka, a.s. a Česká spořitelna, a.s., jejíž produkt se výstižně jmenuje „Hypotéka na dřevo“. V letošním roce byla také zahájena spolupráce mezi ADMD a Modrou pyramidou stavební spořitelnou a.s.

Pro dřevostavby doba příznivá

V současnosti je pro zájemce o výstavbu nové nízkoenergetické dřevostavby doba příznivá, protože banky nejenom již disponují většími zkušenostmi a know-how při zajištění financování montovaných domů, ale i úrokové sazby u hypotečních úvěrů jsou zatím na rekordně nízké úrovni a pohybují se v průměru kolem 1,9 % p.a. (per anual = ročně). Zájemci o novou kvalitní dřevostavbu mohou také využít informací a nabídky poradenství, které jim nabízí Asociace dodavatelů montovaných domů.

Banky v loňském roce poskytly v České republice rekordních téměř sto dva tisíce hypoték za 184,3 miliardy korun. Toto už se zdá centrální bance nebezpečné, a proto zvažuje kvůli hrozbě budoucího přehřívání realitního trhu zavést přísnější postup bank vůči dlužníkům. Zájemci o novou dřevostavbu by měli využít dnešní mimořádně příznivé doby a pro výstavbu domu se rozhodnout co nejdříve.

Příležitost, kde získat kompetentní informace o dřevostavbách a o možnostech jejich financování, bude například na veletrhu For Wood, který se bude konat v září v Praze, anebo na celostátní akci „Den dřevostaveb 2016“, jež se bude konat na území celé České republiky v sobotu dne 8. 10. 2016. Řada informací je také na webu www.admd.cz, kde je speciální rubrika zaměřená na financování dřevostaveb.

pdfStáhněte si Úvěrový slovník (PDF)

Autor: Ing. Vratislav Blaha CSc., předseda ADMD

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop