Tisk
Nová Zelená úsporám rozšířila nabídku o další ekologické prvky

Nová Zelená úsporám rozšířila nabídku o další ekologické prvky

Redakce | Pondělí, 31. červenec 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Nová Zelená úsporám (NZÚ) začne podporovat výstavbu bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností. Stavebníci mohou využít dotaci 100 miliónů korun. Nová výzva bude kontinuální, to znamená, že o dotaci budou moct žádat průběžně do roku 2021 nebo do jejího vyčerpání. Vyhlásilo ji dne 21. 11. 2016 ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP). Podmínky jsou upraveny i pro podporu na solární systémy.

  • NZÚ se vedle dotací pro rodinné a bytové domy rozšíří o dotace na využití tepla z šedé odpadní vody a budování zelených střech. Příjem žádostí na programové novinky začne 9. ledna příštího roku.
  • Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) k rozšíření programu uvedl, že ministerstvo chce přispět k větší nabídce bytů s velmi nízkou energetickou náročnosti. Energeticky úsporných bytů je v Česku zatím zhruba 700.

 

Stavebníci mohou dotací pokrýt patnáct procent výdajů na výstavbu na jeden projekt. Peníze mohou dodatečně získat i na zpracování odborného posudku nebo zajištění dozorové činnosti, ovšem pouze pokud stavbu řádně zkolaudují. Musí mít také platné územní rozhodnutí. Celková výše dotace nesmí podle MŽP přesáhnout třicet procent z celkových způsobilých výdajů a zároveň patnáct procent z celkových výdajů na stavbu bytového domu.

Také dotace na zelené střechy mají přispět k úspoře energie na vytápění a chlazení. Zelené střechy okysličují, ochlazují a zvlhčují okolní vzduch a tím narušují „tepelné ostrovy" obsahující převážně asfalt a beton.

Podle letošních údajů Asociace výrobců minerální izolace vzrostla loni plocha tzv. zelených střech v ČR o zhruba patnáct procent na 130 000 metrů čtverečních. To jsou zhruba dva spartakiádní stadiony na Strahově. NZÚ nabízí dotace až 500 Kč/m² půdorysné plochy zelené střechy.

Ředitel SFŽP Petr Valdman dodal, že nově podpoří využití fotovoltaických střešních krytin nebo fasádních systémů tam, kde nemohou být standardní fotovoltaické panely. Dotace míří i na instalaci zařízení využívajících teplo z odpadní vody, a to formou fixní dotace 5000 Kč na bytovou jednotku.

V aktuální třetí výzvě NZÚ pro rodinné domy je podle SFŽP přes 8,8 tisíce žádostí za téměř 1,9 miliardy korun. Fond proplatil 2510 žádostí s celkovou dotací přes 277 miliónů Kč. Ve druhé výzvě pro bytové domy v Praze přijal fond 269 žádostí za 218 miliónů Kč, proplatil jich zatím 30 za téměř 22 miliónů korun, řekla ČTK mluvčí fondu Lucie Früblingová.

www.nzu.cz

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop