Ptejte se, co všechno cena dřevostavby zahrnuje

Ptejte se, co všechno cena dřevostavby zahrnuje

Markéta Gajdošová | Pátek, 31. srpen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Cena dřevostaveb na klíč v oficiálním ceníku dodavatelů může začínat klidně už na pouhém jednom milionu korun. Otázkou ale většinou není kolik stojí dřevostavba, ale spíše, co všechno v její ceně dostanete. To se však liší dodavatel od dodavatele a i proto je velmi důležité věnovat výběru stavební společnosti dostatek času.

Často se ptáte...

Často se nás ptáte, jestli je možné koupit například dřevostavbu do 1,5 milionu korun nebo do jiného finančního obnosu, který máte zrovna připraven na investování do vysněného bydlení.

A odpověď je...

Odpověď na tuto otázku však není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Samozřejmě si dřevostavbu na klíč do 1,5 milionu korun, minimálně podle oficiálního ceníku většiny dodavatelů, pořídit klidně můžete. Měli byste ale počítat s tím, že ve většině případů bude takový dům spíše „polotovar", do kterého budete muset i nadále investovat.

moderni-patrova-panelova-drevostavaba-haas-fertigbau-skywood-2Cena kompletního rodinného domu se v České republice podle průzkumu Českého statistického úřadu pohybuje průměrně kolem 3,5 milionu korun. Tento výzkum se věnoval všem rodinným domům postaveným během roku 2017 na území ČR. Kromě průměrné ceny z výzkumu ČSÚ vyplývá, že se v minulém roce stavěly nejčastěji domy s dispozicí 3+1 o rozloze kolem 92m2. Ale to není vše. Průzkum ČSÚ totiž také zjistil, že právě cena dřevostaveb je na trhu nejnižší, v průměru se totiž pohybovala kolem 3 milionů korun.

Podrobnější informace o výstavbě dřevostaveb za rok 2017 naleznete v článku: Kde a jaké se u nás staví dřevostavby - detailní pohled na strukturu dřevostaveb v ČR

Dřevostavba na klíč do 1,5 milionu korun

Do 1,5 milionu korun jde sehnat nejčastěji montovanou dřevostavbu z prefabrikovaného panelu. Taková dřevostavba má ve výsledku podlahovou plochu v rozmezí velikosti mezi 60 – 90 m2 a většinou jde o přízemní bungalov. V katalozích dodavatelů a na internetu se dá za cenu 1,5 milionu najít poměrně dost dřevostaveb, je však potřeba věnovat pozornost tomu, co všechno projekt v této cenové hladině obsahuje.

moderni-patrova-panelova-drevostavba-ms-haus-ekonomy-ms-060bPředstava zákazníka o dřevostavbě na klíč se totiž může od toho, co se pod tímto termínem představuje její dodavatel, diametrálně lišit. Nejčastěji se můžeme setkat například s tím, že se sice ceníková nabídka pohybuje v poměrně lákavých číslech, ale na první pohled už si nevšimneme, že dodavatel v ceně neuvádí například základovou desku nebo okna a zapomíná také třeba na DPH. Informaci o kompletní ceně najdete občas někde vespod ceníku velmi drobným písmem, v horších případech se jí dozvíte až při osobním jednání nebo podpisu smlouvy.

Neřiďte se pouze nízkou cenou

Pokud vás zaujme nízká cena dřevostavby, raději do stavební společnosti nejprve zavolejte a zjistěte si, co všechno jejich stavba na klíč reálně obsahuje. Nadšení propadejte až poté, co si všechny informace ověříte, ale i poté si raději rozsah dodávky před podpisem smlouvy ještě jednou prověřte.

Co cena dřevostavby určitě neobsahuje?

Pokud hledáte dřevostavbu na klíč, dodavatelé počítají s tím, že máte svůj vlastní pozemek. Ten v žádném ceníku určitě nenajdete. Stejně tak příliš nepočítejte s uvedením částky potřebné na základovou desku, bez které se při stavbě také dozajista neobejdete.

moderni-panelova-jednopodlazni-drevostavba-bungalov-thermo-home-bara-plusTo však není vše. V ceně nejsou ani posudky a průzkumy nebo geodetická měření, bez nichž se stavba rodinného domu také neobejde. Nepočítejte ani s tím, že by vám uvedená ceníková cena pokryla náklady na přípojky a jímky.

Méně už vás asi překvapí, že v ceně není vybavení domu, přístupové cesty a případné úpravy dřevostavby, aby více zapadala do vašeho vkusu a potřeb.


Jednoduše řečeno i v případě, že si vyhlédnete dřevostavbu snů s cenou do 1,5 milionu korun, celkově se s novým bydlením pod 2,5 milionu dostanete jen stěží, jedině se zapojením velkého množství kompromisů, které půjdou na úkor vašeho pohodlí.


Co si pod pojmem "dům na klíč" představují zákazníci a co stavitelé domů? Přečtete si článek: Specifikace dřevostaveb na klíč se mohou diametrálně lišit

Sledujte také rubriku Financování a legislativa, kde pro vás připravujeme nové informace o financování dřevostaveb.

Markéta Gajdošová

 

Zajímám se především o design a interiéry, ale i veškeré zajímavosti, které se v oboru dřevostaveb objeví. Sama bydlím v paneláku, ale o dřevostavbách si ve volných chvilkách sním.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop