Tisk
Novinky u předhypotečních úvěrů

Novinky u předhypotečních úvěrů

Ondřej Zaorálek | Středa, 16. únor 2011 |

Přidat na Seznam.cz Od prvního ledna 2011 platí novela zákona o spotřebitelských úvěrech. Jeho úpravy se dotýkají i některých produktů hypotečních bank, zejména pak předhypotečních úvěrů. Máte v souvislosti s nimi čekat nějaké zásadní novinky? Banky se musely s implementací zákonných pravidel poprat a vše již od nového roku připravit dle nových pravidel. Dobrá zpráva hned na začátek: Hypoteční banka se snažila veškeré změny vyplývající z novely proměnit v klientův prospěch – a úspěšně. Pokud se vás tedy nějakým způsobem dotknou, tak pouze v pozitivním slova smyslu. Posuďte sami a těšte se, že na vás čeká vyšší flexibilita a více informací.

Největší změny vyplývající z úpravy zákona o spotřebitelských úvěrech, které se promítají do hypotečních úvěrů, nastaly u tzv. amerických hypoték a u předhypotečních úvěrů. Ty jsou totiž z hlediska zákona v podstatě spotřebitelskými úvěry. Novela zákona u nich pak upravuje zejména předsmluvní a smluvní informace. Pro vás jako klienta to znamená, že kamkoliv přijdete žádat o předhypoteční úvěr například za účelem financovat vaši dřevostavbu, aniž byste měli jinou nemovitost do zástavy, dostanete informace o základních parametrech úvěrů ve stejné struktuře. „Klienti si tak budou moci snáz srovnávat nabídky jednotlivých hypotečních bank," vysvětluje Irena Zatloukalová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

Dobrou zprávou tak je, že při každé žádosti o předhypoteční úvěr, nebo při srovnávání nabídek bank, získáte i informaci o takzvaném RPSN. Tato zkratka se používá pro roční procentní sazbu nákladů. Jedná se tedy o parametr, který zohledňuje všechny náklady na úvěr včetně úrokové míry a započtení poplatků, včetně délky splácení a je tak dobrým měřítkem pro porovnání různých nabídek různých bank. Tyto informace budou dostávat i všichni, kdo žádají o běžné spotřebitelské úvěry. Tento krok opět vede k větší transparentnosti poskytovaných úvěrů. Výpočet RPSN i výčet všech poplatků, které se do něj započítávají, se také musí u předhypotečních úvěrů objevovat i ve všech kalkulačkách a modelových výpočtech, které informují o jejich nabídce.

Změny spojené s novelou zákona tedy klientům přinášejí více volnosti a lepší informovanost. Je proto dobré o nich předem vědět, abyste mohli v roce 2011 plně využít novinek nejen v nabídce Hypoteční banky. Podrobnější informace o novele zákona o spotřebitelských úvěrech najdete na stránkách Ministerstva financí České republiky.

(Komerční prezentace)

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop