Časopis DŘEVO&stavby 2/2016
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Jak se staví dřevostavba systémem two by four

Jak se staví dřevostavba systémem two by four

Dana D. Daňková | Úterý, 19. duben 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Konstrukční systém označovaný podle rozměru jednotného profilu fošinky dva krát čtyři palce je stále zahalen jakousi mlhou tajemnosti, avšak není k tomu sebemenší důvod. Drtivá většina moderních dřevostaveb, používajících jako základní konstrukční prvek fošnu, je vlastně systémem two by four, třebaže se v různých formách tu méně, tu více odlišují od původního mateřského konceptu. To však na podstatě systému, jeho rozšířenosti a oblibě nic nemění.

Podstatou systému two by four (setkat se lze také s označením TBF, lehký dřevěný skelet nebo letmá montáž) je tedy rám z fošen. Původně výhradně z konstrukčních, dnes také z konstrukčně-fyzikálních důvodů se nosný rám oplášťuje deskovými materiály většinou na bázi dřeva, ale někdy například také na bázi sádrových materiálů (sádrovlákno). Opláštěný rám pak vytváří tuhou desku, tedy rovinný konstrukční prvek, a jejich propojením vzniká prostorová konstrukce – stavba.

Sytém two by four se snadno kombinuje s dalšími technologiemi stavění

Jednou z výsad systému TBF je jeho vysoká míra společenské integrace, tedy schopnost spojovat se s jinými konstrukčními systémy jak na bázi dřeva (sruby, CLT panely, lepené nebo jinak průmyslově vzniklé prvky na bázi dřeva), tak jiných materiálových bází (zděné stavby, ocelové či betonové konstrukce). V případě dřevostaveb obecně lze pak použít méně obvyklé formy založení, například na zemní vruty.

Uvedená charakteristika TBF představuje v podstatě nekonečné množství různých variant a možností, což umožňuje optimalizovat – hledat pro daný konkrétní případ to nejvhodnější řešení. Tento příspěvek popisuje základní variantu TBF, kdy konstrukce a stavba vzniká standardním řemeslným způsobem přímo na stavbě.

Postup stavby domu systémem two by four krok za krokem:

 two by four systém zakládání stavbyTwo by four systém konstrukce stěn

 

two by four konstrukce stroputwo by four konstrukce stropu napojení patra

 

two by four uzavření konstrukcetwo by four - krov a střecha

 

two by four systém fasádatwo by four práce v interiéru izolace podlahy

 

two by four dřevostavba obklady stěndokončovací práce v interiéru

 

A je to!

Po dokončení kompletačních prací je dům dokončen takzvaně na klíč, jakkoli tato fáze není nikde konkrétně popsána a definována, podobně jako řada jiných názvů, které v našem oboru běžně používáme.

Jak je patrno i z uvedených obrázků, stavbu v klasické formě TBF lze přímo na místě a krok za krokem kontrolovat a sledovat, navíc v časovém sledu, který je i pro běžného stavebníka celkem přirozený a lze se mu přizpůsobit. Charakter stavby a konstrukce a jejich časový průběh pak umožňují i během stavby provádět drobné změny. Stavba standardního domu, tedy včetně základů a kompletačních prací, trvá zhruba pět až šest měsíců.

Spolupráce na textu: Martin Růžička, PENATUS s.r.o., foto PENATUS a autorka

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop