Tisk
Z deníku soudního znalce aneb Co může způsobit voda

Z deníku soudního znalce aneb Co může způsobit voda

Redakce | Úterý, 14. srpen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Ing. Otakar Koudelka působí mimo jiné jako soudní znalec v oblasti stavebnictví. Ve své praxi se setkává často s nedodržením zásad konstrukční ochrany dřeva srubových domů. Jak to může dopadnout, když stavební firma takovou ochranu podcení a na dřevo působí dešťová voda, ilustruje následující případ.

Pokud je dřevo dlouhodobě namáháno zvýšenou vlhkostí, je vystaveno riziku napadení dřevokaznými houbami způsobujícími destrukci dřeva. Obvodová srubová stěna může zmoknout (při vydatném dešti v kombinaci s větrem), ale konstrukční ochrana musí zajistit, aby dešťová voda z povrchu stěny odtekla a proudící okolní vzduch dřevo rychle vysušil.

02 foto č. 103 foto č.2V tomto případě však stavební firma tuto preventivní ochranu nedodržela a do výsušných puklin, které se běžně objevují v horní čtvrtině nebo v horní polovině klády, se dostávala srážková voda, která nemohla odtéci a zajistila tak vhodné podmínky pro napadení dřeva dřevokaznou houbou. Na obrázku je vidět, že dřevo posuzovaného srubu napadla trámovka trámová, která destruuje dřevo vnitřkem profilu. Povrch prvku je zdánlivě v pořádku, ale pod tenkou vrstvou zdravého dřeva se nachází hnědá kostkovitá hniloba.

05 foto č. 6Správně měla stavební firma postupovat tak, že buď měla zatmelit výsušné pukliny kvalitním srubařským tmelem, který je pružný a i po letech je schopen se smršťovat a natahovat, nebo měla navrtat výsušné pukliny tak, aby vzniklým otvorem srážková voda vytékala. Dalším řešením, které v naší firmě používáme nejčastěji, je krytí vodorovných prvků proti vodě oplechováním, které zajistí odvod srážkové vody mimo dřevěnou konstrukci.

 


Přečtěte si další články o tom, co všechno zahrnuje konstrukční ochrana dřeva a proč je pro zdraví dřevostaveb tak důležitá

Konstrukční ochrana dřevostavby? Vytvořte suché prostředí!

Ochrana dřeva v konstrukcích srubů a roubenek

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ochrana dřeva”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop