Tisk
Dřevostavba rozšířila byt o nové prostory

Dřevostavba rozšířila byt o nové prostory

Administrator | Pondělí, 01. červen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Domy postavené v sedmdesátých letech ze škvárobetonových panelů se staly na konci minulého století terčem mnoha odborných diskuzí. Vysoká koncentrace radonu ve škvárobetonu ostatně vedla k vytvoření prvních vyhlášek a zákonů orientovaných na tuto problematiku. Dům, který jsme navštívili, byl proto v 90. letech opatřen řízeným větráním s rekuperací tepla, která problém vyřešila. Po roce 2010 se majitelé rozhodli v revitalizaci domu pokračovat.

2010 záměrDřevostavba jako ideální řešení

Původní dvougenerační dispozice se dvěma jednotkami 2+1 přestala vyhovovat a začalo se přemýšlet, kam by mohl dům expandovat. Oslovený architekt Lukáš Lipert rozhodl, že nejsnadnější cesta bude směrem nahoru – tedy přidat domu ještě jedno patro navíc a vytvořit tak domu jakousi dřevěnou korunu. Materiál stávajících stěn ze statického hlediska neumožňoval další přitížení, logickým vyústěním proto byla dřevostavba.

 DSC7711Za tři dny hotovo

Původní návrh technologií sloupkové konstrukce přepracovalo studio 3AE na technologii masivních dřevěných panelů NOVATOP. Důvodem byla především kratší doba realizace a možnost dům po celou dobu rekonstrukce obývat. Vlastní montáž dřevěných panelů a kompletního krovu pomocí jeřábu byla hotova za neuvěřitelné tři dny a doba, kdy mohlo do odhalené konstrukce zatéct, tak byla minimální.

 DSC7671Prostor pro celou rodinu

Velkou proměnou prošlo poslední podlaží. Původní samostatný byt byl upraven na velký obytný prostor s kuchyní a propojen novým schodištěm do vlastní dřevěné nástavby s plochou téměř 60 m2. Je zde umístěna ložnice s koupelnou, dva dětské pokoje, pracovna a koupelna. Celková užitná plocha tak činí 113 m2.

 DSC7690 DSC7680 DSC7686

V místě původního balkonu, o který se rozšířil prostor obývacího pokoje, bylo osazeno francouzské okno, došlo i k nahrazení luxferové stěny v prostoru schodiště a dům byl zateplen a opatřen novou fasádou. Nástavba podkroví navazuje na tvarově jednoduchý objem stávajícího domu a je zastřešena pultovou střechou. Difuzně otevřená obvodová konstrukce je vybudována z dřevěných panelů NOVATOP, zateplených z vnější strany.

Díky kompletní revitalizaci se měrná potřeba tepla na vytápění snížila z více než 120 kWh/m2 na neuvěřitelných 24,2 kWh/m2, čímž se dům velmi přiblížil pasivnímu standardu. Zdařilost architektonického návrhu i samotné realizace byla oceněna i odbornou porotou v soutěži Dřevěná stavba roku 2013, kde dům získal ocenění za nejlepší realizaci.

Proč technologie dřevěných masivních panelů

  • nízká hmotnost konstrukce, která nezatížila stávající stavbu
  • precizní a přesná příprava panelů umožnila velmi rychlou montáž na staveništi (tři dny!)
  • při realizaci bylo možné zachovat obyvatelnost stávající stavby
  • v interiéru možnost přiznat pohledové dřev
Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop