Administrator | Pondělí, 01. červen 2015 |

Domy postavené v sedmdesátých letech ze škvárobetonových panelů se staly na konci minulého století terčem mnoha odborných diskuzí. Vysoká koncentrace radonu ve škvárobetonu ostatně vedla k vytvoření prvních vyhlášek a zákonů orientovaných na tuto problematiku. Dům, který jsme navštívili, byl proto v 90. letech opatřen řízeným větráním s rekuperací tepla, která problém vyřešila. Po roce 2010 se majitelé rozhodli v revitalizaci domu pokračovat.
Dřevostavba jako ideální řešení
Původní dvougenerační dispozice se dvěma jednotkami 2+1 přestala vyhovovat a začalo se přemýšlet, kam by mohl dům expandovat. Oslovený architekt Lukáš Lipert rozhodl, že nejsnadnější cesta bude směrem nahoru – tedy přidat domu ještě jedno patro navíc a vytvořit tak domu jakousi dřevěnou korunu. Materiál stávajících stěn ze statického hlediska neumožňoval další přitížení, logickým vyústěním proto byla dřevostavba.
Za tři dny hotovo
Původní návrh technologií sloupkové konstrukce přepracovalo studio 3AE na technologii masivních dřevěných panelů NOVATOP. Důvodem byla především kratší doba realizace a možnost dům po celou dobu rekonstrukce obývat. Vlastní montáž dřevěných panelů a kompletního krovu pomocí jeřábu byla hotova za neuvěřitelné tři dny a doba, kdy mohlo do odhalené konstrukce zatéct, tak byla minimální.
Prostor pro celou rodinu
Velkou proměnou prošlo poslední podlaží. Původní samostatný byt byl upraven na velký obytný prostor s kuchyní a propojen novým schodištěm do vlastní dřevěné nástavby s plochou téměř 60 m2. Je zde umístěna ložnice s koupelnou, dva dětské pokoje, pracovna a koupelna. Celková užitná plocha tak činí 113 m2.
V místě původního balkonu, o který se rozšířil prostor obývacího pokoje, bylo osazeno francouzské okno, došlo i k nahrazení luxferové stěny v prostoru schodiště a dům byl zateplen a opatřen novou fasádou. Nástavba podkroví navazuje na tvarově jednoduchý objem stávajícího domu a je zastřešena pultovou střechou. Difuzně otevřená obvodová konstrukce je vybudována z dřevěných panelů NOVATOP, zateplených z vnější strany.
Díky kompletní revitalizaci se měrná potřeba tepla na vytápění snížila z více než 120 kWh/m2 na neuvěřitelných 24,2 kWh/m2, čímž se dům velmi přiblížil pasivnímu standardu. Zdařilost architektonického návrhu i samotné realizace byla oceněna i odbornou porotou v soutěži Dřevěná stavba roku 2013, kde dům získal ocenění za nejlepší realizaci.
Proč technologie dřevěných masivních panelů
|
Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Starou roubenku uprostřed lesa úplně rozebrali a vytvořili její dokonalou repliku
Jedno místo, jeden genius loci, dvě stavby. Roubenka na odlehlém místě uprostřed lesa vypadá, jako by tady stála věky. Zda ano či ne, nelze říci jednoznačně, její osud je trochu…
-
Větrný mlýn ve Velkých Těšanech se podařilo díky rozsáhlé rekonstrukci zachránit a zachovat tak jeho dávnou minulost
Mlýnů bývalo na našem území mnoho, ovšem těch větrných, nazývaných „větřáky", bylo spíše poskrovnu. Byly totiž velmi vybíravé, pokud šlo o vhodné území. Musely být…
-
Promyšlená rekonstrukce s nevšedními prvky pasivního domu proměnila původně zchátralou faru k nepoznání
Když michelský farář oslovil architekta Josefa Tlustého s dotazem na konzultaci ohledně technického stavu objektu fary a možností její renovace, byla jasné, že kompletní rekonstrukce…
-
Po dlouhých letech v zahraničí se vrátil zpět do Čech, kde rekonstrukcí zachránil dvě stě let starou poloroubenku
Sedm let byl pastevcem na horách a vyráběl sýr. Životem v přírodě s chovem koz a koní začala v mládí Petrova emigrace ve Švýcarsku, ze které se po více než čtyřiceti letech vrátil…