Časopis DŘEVO&stavby 2/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Vnitřní úpravy podkroví zvládnete i svépomocí

Vnitřní úpravy podkroví zvládnete i svépomocí

Lucie Němcová | Úterý, 22. září 2015 |

Proměnit podkroví v příjemný a romantický obytný prostor je často jedním z ekonomických řešení, jak si vytvořit nebo rozšířit bydlení. Díky novým metodám je taková renovace čím dál snazší. A to i svépomocí.

 

Základem každého stavebního počinu je důkladná rozvaha na začátku a dobře provedený projekt. Ideální je detailně promyslet, k jakému účelu chcete prostor využívat, jaké jsou vaše požadavky a promyslet dispozici celého prostoru spolu s rozmístěním nábytku. 

S největší pravděpodobností se neobejdete bez zkušené rady odborníka – projektanta nebo architekta, který posvětí veškeré zásahy, pomůže je rozkreslit, případně projednat s úřady. Ve starších objektech budeme potřebovat také statické posouzení, které ukáže stav původní konstrukce krovu a nutnost případných zásahů a ošetření.

Pro půdní vestavbu jsou ideální střechy se sklonem od 35 do 55 stupňů, z typů střech nejvíce vyhovuje sedlová a mansardová, obě totiž poskytují dostatek místa s podchozí výškou a dvě rovné štítové stěny, které jsou důležité pro dobrý pocit obyvatel.

Nové prvky musí zejména ze statických důvodu dobře navazovat na původní konstrukce a dispozici spodního patra. Je důležité důkladně promyslet vedení nových rozvodů, vhodně je sdružit k sobě a navázat na stávající, stejně jako zvážit rozvržení osvětlení, zásuvek a spotřebičů. Je třeba naplánovat také způsob vytápění rekonstruovaného prostoru.

Důležitá je správná skladba střechy

04 Velux_121486-01-XXLSprávně zvolená střešní skladba je pro optimální fungování podkroví zcela klíčová kvůli únikům tepla a letnímu přehřívání. Původně tvořil konstrukci šikmé střechy pouze nosný krov a krytina, takže prostor pod střechou byl nepřetržitě důkladně provětráván. Ve chvíli, kdy chceme podkroví obývat, však výhoda přirozeně větrané půdy mizí.

Obalením nosných krokví (z vnější strany hydroizolací a z vnitřní parozábranou) je vlastně "zakonzervujeme". Skladbu je třeba provést opravdu precizně, abychom zabránili případnému vniknutí vlhkosti do konstrukce. Krov včetně izolace je nutné chránit nejen před dešťovou vodou, ale také proti vodě přicházející z interiéru, a to většinou ve formě kondenzující vlhkosti ze vzduchu.

K tomu, abychom zabránili případné kondenzaci vodních par (vlhkosti) ve skladbě střechy, vkládáme do skladby střechy parozábranu. Parozábranu umisťujeme na „teplém“ líci tepelné izolace.

Pokud je střecha vybavena pojistnou kontaktní hydroizolací (to znamená, že je paropropustná), jedná se o interiéry s běžnou vlhkostí, které mají střešní krytinu difuzně otevřenou (taškovou). V těchto případech není zapotřebí žádné dodatečné odvětrávání střechy a můžeme tak pro tepelnou izolaci využít celou hloubku krokví.

Pokud se rozhodnete pro provětrávanou střešní skladbu nebo je výpočtem prokázána nutnost provětrání střešní skladby, musíte nechat mezi pojistnou hydroizolací a tepelnou izolací mezeru pro odvětrávání (minimálně 20 milimetrů).

Renovace suchou cestou

03Skvělou volbou pro rekonstrukce podkroví jsou takzvané systémy suché vnitřní výstavby, které činí veškeré úpravy mnohem jednodušší, celý proces je rychlejší a také čistší. Navíc původní konstrukce nezatíží tolik jako zděné prvky.

Velmi skloňovaným materiálem pro suché zásahy do interiéru je sádra – hlavně sádrovláknité nebo sádrokartonové desky. V sortimentu najdete desky vhodné do vlhka, jako izolační prvek i jako požární ochranu. Některé z nich můžete pro jejich pevnost využít také jako součást nosné konstrukce.

Desky se v interiéru upevňují na nosnou, většinou kovovou konstrukci - tzv. rastr. Ve vzniklé dutině jsou pak vedeny potřebné rozvody. Zbylé spáry stačí vyplnit speciálním tmelem a výsledkem je dokonale rovná plocha připravená stejně jako klasická zeď pro výmalbu, tapety či obklad.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop