a.janousek | Úterý, 04. září 2012 |

Na okraji obce stojící rodinný dům, který jsme s redakcí navštívili, svoji smělou odlišnost od okolních domů dává najevo už z dálky. A právě vybočení stavby z konvenčního pojetí individuálního bydlení v nás vzbudilo touhu po odhalení pohnutek investora k její realizaci.
Jak mohla dřevostavba s výrazem moderní a přitom nadčasové architektury vyrůst na malé vsi? Jak se asi žije investorům v takovém domě? Majitel domu nás svým nevšedním domem ochotně a s komentářem o jeho vzniku provedl.
Před více než třiceti lety jsem se poprvé setkal s rodinnými domy německé společnosti Huf Haus. Tato originální stavební technologie dřevěného skeletu s výplní z lehkých stavebních materiálů a izolačního skla mě velmi zaujala, ale v té době mě ani nenapadlo, že v takovém domě budu někdy i bydlet.
Souhra okolností
Naše rodina původně žila s rodiči v rodinném domě v menším městě středočeského kraje a o stavbě nového bydlení jsme ani neuvažovali. Změnit názor nás přiměla souhra okolností. Na českém trhu se objevila společnost Gradient, která jako jediná byla schopna zvládnout výše zmíněnou technologii. V té době se nám zároveň naskytla možnost koupit pěkný a poměrně rozlehlý pozemek v nedaleké obci. To vše, spolu s faktem, že díky dospělým dětem nám začalo být v původním domě těsno, přispělo k onomu klíčovému rozhodnutí začít se stavbou nového bydlení. Ing. Miroslav Kramoliš, majitel firmy Gradient, dodal technickou a prováděcí dokumentaci zpracovanou podle mé studie a nic nebránilo přistoupit k realizaci.
Vlastní realizace
Základovou desku pro náš nový dům připravila místní firma na podzim roku 2001 a na jaře příštího roku začala firma Gradient vlastní montáž dřevěné konstrukce, která byla dokončena za tři měsíce včetně krytiny, opláštění. Následně realizovaly místní subdodavatelské firmy zateplení, vnitřní instalace, sádrokartonové příčky, podhledy a úpravy povrchů. Dům byl dokončen v lednu 2003 a v březnu jsme se mohli nastěhovat.
Bydlení budoucnosti
Nové vybavení domu jsme se snažili přizpůsobit výraznému prosklení obvodových stěn a celkově jednoduchému a vzdušnému prostoru. Většinu podlahové plochy přízemí tvoří obývací pokoj s krbem, na nějž navazuje ostrůvkově řešená kuchyně a jídelna. Z kuchyně je přístup do technické místnosti, která slouží zároveň jako spíž. Své místo zde má rovněž tepelné čerpadlo systému země-voda pro podlahové vytápění. Na zádveří navazuje pokoj pro hosty a malé sociální zařízení. V podkroví se nachází intimní část domu – ložnice se šatnou, koupelna a na otevřené galerii pracovna. Případné rozšíření obytných prostor není problém: použitý stavební systém je velmi flexibilní – bez problému lze prodloužit střechu domu a přidat zcela organicky bez jakýchkoli nevzhledných nástaveb a výstupků další místnost napojením dalšího konstrukčního dílce.
Celá stavba odpovídá nízkoenergetickým parametrům s tepelnými ztrátami cca 8,5 kW. K tomu přispívá mimo jiné orientace prosklených ploch centrální obytné části domu na jih a kompaktnost celku. I když se zmiňované sklo jako hlavní součást svislých konstrukcí může zdát být prvkem, který až příliš odhaluje soukromí, pro nás znamená především spojení se zahradou a okolní přírodou. Dostatečné přesahy střešní konstrukce brání v letních dnech nadměrnému přehřívání interiéru a stínící žaluzie zajišťují dostatečnou intimitu.
V harmonii se zahradou
Samostatně stojící garáž tvarově koresponduje se stavbou domu včetně prosklení štítu, i když jejím konstrukčním materiálem jsou pórobetonové tvárnice. V průběhu realizace sloužila jako zařízení staveniště, v současnosti slouží svému účelu a navíc jako zimoviště pro zahradní techniku.
Zahrada obdélníkového půdorysu byla navržena tak, aby její hlavní partie navazovaly na interiér a zároveň byly přirozeným mezičlánkem mezi domem a okolní krajinou poskytující příjemný pocit z těsného spojení s přírodou. Její proměny můžeme opět díky skleněným konstrukcím sledovat v průběhu celého roku od východu do západu Slunce, takže nám neunikne ani jedna rozkvetlá rostlina. Celou zahradní kompozici pak oživuje jezírko s vodními rostlinami položené v zorném úhlu společenské části domu. Odclonění od přilehlé málo frekventované místní komunikace zajišťuje živý plot, který jsme vysadili převážně z jehličnanů.
Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Předplatné ZDE.
Tento článek vyšel v D&S 1/2009 - výtisk k zakoupení ZDE.
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Masivní dřevo, kámen a sklo vytvořily dokonalý domov na horách
Dobře umístěný pozemek, navíc na komunikační křižovatce. Dům se zadním traktem krytým lesem, s perfektní orientací ke světovým stranám a dobrými světelnými podmínkami. Čelní…
-
Jemnost, něžnost a elegance, to vše vystihuje dřevostavbu, která je zároveň i vzorovým domem
V sousedství rybníka obydleného čápy a volavkami, žlutě zářícího řepkového pole a louky poseté pampeliškami v kraji jménem Česká Kanada stojí stále ještě novotou vonící…
-
Martin a Simona: Čekali jsme, že to bude rychlé, ale až takhle? Bylo to fascinující
Život rodiny v dvougeneračním domě fungoval a měl v určitém čase své opodstatnění, nicméně mít bydlení podle vlastních představ o velikosti, která sedne potřebám současnosti, je…
-
Přáli si bydlení velikostně skromné, ale důkladně promyšlené. Pasivní dům jim vše splnil
Některé věci přicházejí bez plánů a záměrů, ale zato s tak silným impulzem, že nejdou přehlédnout nebo zpochybnit. Dřevostavba Denisy a Petra nevznikla z touhy postavit si dům, ale z…