Zanedbané a opuštěné chlévy přeměnili na krásný koňský ranč se třemi roubenkami

Zanedbané a opuštěné chlévy přeměnili na krásný koňský ranč se třemi roubenkami

Redakce | Pondělí, 10. únor 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Láska ke koním, k volnému pohybu přírodou a obrovská tvořivost – tak jsme poznali Richarda. Sám o sobě ještě říká, že víc než výsledek ho baví cesta, která k němu vede. Na konci jedné z nich je ranč s výhledem na Bezděz.

Původně tady byl statek s několika objekty. Přesněji na rozloze dva a půl hektaru zabíraly čtyři chlévy pro krávy a prasata 3 000 m2. Po revoluci to jejich chovatelé vzdali a asi patnáct let byl pozemek opuštěný, než jsme ho objevili na internetu. A pak prošel metr po metru našima rukama. Dřívější hospodáři tady totiž zahrabali, co mohli – pneumatiky, skleněné lahvičky od vakcín... Vše jsme postupně museli vykopat a zlikvidovat.

Místo srubu roubenka

S přítelkyní jsme oba vlastnili koně a potřebovali jsme pro ně velký pozemek. Zároveň jsme věděli, že pro společné bydlení si chceme postavit dřevěný dům. Snili jsme o srubu. Jenže úřednici z odboru životního prostředí jsme nepřesvědčili ani argumentem, že jsme pro stavbu srubu právě hledali pozemek, který není v chráněné krajinné oblasti. Dozvěděli jsme se, že sruby patří do Ruska. A tak jsme přemýšleli, jak to udělat, aby nám dům schválili, a přitom jsme nemuseli příliš ustoupit od naší představy.

Nakonec jsme si nechali postavit atypickou celodřevěnou roubenku. Nemá zdi, takže jako by to srub byl, ale z hraněných trámů a se spoji na rybinu. Půdorys jsme zvolili ve tvaru kříže, dům má terasy a balkony, také větší přesahy střech nejsou pro roubenky typické – při dešti se nestane, že by voda kápla na dřevěnou stěnu. Nechali jsme se samozřejmě inspirovat různými projekty, ale výsledek je náš a projektant nám návrh jen narýsoval.

Na hrubé stavbě jsme se domluvili se stavitelem Radimem Jandou, který je ve zdejším kraji známý svou kvalitní prací a přímým jednáním. Loni ji firma dokončila, přes zimu jsem svépomocí dokončil vnitřky a v lednu jsme se už stěhovali.

drevostavba-roubenka-exterier-2drevostavba-roubenka-interier-6drevostavba-roubenka-interier-7drevostavba-roubenka-interier-8

drevostavba-roubenka-exterier-5

Obr.: Umělé jezírko je v místě starého septiku. Dokonalé spojení s přírodou, třicet tun navezeného štěrku z pískovny, biologická filtrace se vzduchováním - vše vytváří prostředí, ve kterém se daří rostlinám, rybám i koupajícím se dětem. Foto: Martin Zeman

Ne jedna roubenka, ale rovnou tři

Obytná roubenka ale přišla na řadu až jako poslední, dlouhý čas jsme bydleli v montovaném domku, protože nejdřív jsme potřebovali ustájit koně. Chováme westernové koně plemene appallosa, jsou to nižší a kratší indiánské koně, které se výborně hodí k projížďkám přírodou. Zrovna teď jsme se tři dny toulali v okolí Bezdězu a Máchova jezera. Bývalý vojenský prostor s borovými lesy a pískovými cestami také poskytuje krásné prostředí pro jízdu na koni. Nebo naložíme koně do vozu a navštívíme ranče svých přátel, což nám oni samozřejmě zase oplatí, a tak společně cestujeme různě po republice. Tento odpočinek máme rádi – když se sejde dobrá parta, někdy i muzikanti, je to nádherné!

drevostavba-staje-pro-kone

drevostavba-staje-kone

Obr.: Ve stájích kromě westernových koní jsou také zvířata, která dělají radost dětem - vyšlechtěné minikoně, kozy a ovečky... Na rozdíl od bývalého statku tady vládne pořádek. Foto: Martin Zeman

drevostavba-roubenka-ohrada-pro-kone

Obr.: Pod kruhovou jízdárnou je "utopeno" hodně materiálu ze statku, slouží jako drenáž. Foto: Martin Zeman

Po koních získali ubytování hosté

Dlouho jsme čekali na stavební povolení k hlavnímu domu a také peníze se sešly nejprve na menší roubenku, která slouží k posezení s přáteli a pro příležitostné přespání. Je to taková rodinná hospůdka stavěná nahrubo z mokrého smrku, osekávaného sekyrou a opracovaného pořízem, jak se stavělo dřív. Roubenka tak získala pěknou stylovou patinu, ale doma bych takové stěny nechtěl, už kvůli úklidu. Obytný dům je hoblovaný a vnitřek lakovaný, aby se dal dobře utírat prach.

drevostavba-roubenka-pro-hosty

Obr.: Roubenka pro přátele - s barem, dubovými stoly a lavicemi, kožešinami a parožím v hlavní místnosti, s koupelnou a s noclehem v podkroví. Foto: Martin Zeman

drevostavba-roubenka-pro-hosty

Roubenky ze suchého i mokrého dřeva

Od ledna tedy bydlíme v novém domě. Měli jsme štěstí, že stavitel Janda měl k dispozici dva roky vyschlé borové dřevo. Za rok roubenka sice trochu vypraskala, ale sedla si asi jen o sedm centimetrů, protože vysušené dřevo se skoro nehne. Například spárování a obložky jsme mohli dělat hned při hrubé stavbě. Pokud dům ještě bude sedat, vnější lichoběžníková lišta jenom částečně vyjede ven a nátěr nerovnosti schová.

Zato smrk na hospůdku byl vytěžen z lesa v zimě před stavbou. Tato menší roubenka si za dva roky sedla o třináct centimetrů. Trámy také pěkně vypraskaly, některé se zkroutily, někde ještě nedosedly, už jsme je srovnávali broušením. Dřevo necháme ještě jednu zimu přirozeně pracovat, pak teprve začneme lištovat, dorovnávat otvory a vytmelovat spáry, kde profukuje.


Tip: Jak je to se sesycháním dřeva u masivních dřevostaveb? Přečtěte si článek Stavíme srub 4. - Technologie výroby srubů


Mokré dřevo také jinak přijímá nátěry. Vhodné jsou lazurové barvy, které se dobře vsáknou. Tak zvané finské barvy se na mokrém dřevu mohou začít loupat, protože se nedostanou pod povrch dostatečně hluboko. Brousit celý dům a nátěr opravovat, to bych opravdu dělat nechtěl. Zato na závěrečný nátěr jsou finské barvy dobré, na ten je ale ještě čas.

drevostavba-roubenka-interier-1

Obr.: Interiér je výsledkem práce majitele. Do trámů z původního statku, opracovaných pořízem, jsou vsazená akvária, televize, nebo slouží jako police či jiné doplňky interiéru. Další nábytek je mexické výroby koupený v Čechách, za dobrou cenu tam prý dělají poctivější masiv. Foto: Martin Zeman

drevostavba-roubenka-interier-2drevostavba-roubenka-interier-4drevostavba-roubenka-interier-5

Obr.: Krb je postavený z tepelně izolačních desek "Silca", na nich je nalepena sádrová imitace kamene. Foto: Martin Zeman

K vytápění roubenky stačí tři stromy na celou zimu

K vytápění nám zatím stačí stromy ze sadu, kde občas nějaký uschne. V obytné roubence jsme si nechali udělat silnou vrstvu nadkrokevní izolace, takže přes trámy neprocházejí tepelné mosty a krbem s výměníkem pohodlně vytopíme celý dům. Rezervní elektrické vytápění téměř nepotřebujeme.

drevostavba-roubenka-interier-4


Tip: Jak probíhá stavba roubenky z opracovaných masivních trámů?


drevostavba-roubenka-interier-5

Obr.: Kuchyně nabízí i v zimě pohled do přírody, i když uměle vytvořené, ale s živými rostlinami. Foto: Martin Zeman

Ve starodávných roubenkách to měli naši předkové obráceně. Tepelné mosty vytvářely spáry ze slámy a jílu, současnému polypropylenu, který používá k izolaci také stavitel Janda, by konkurovat nemohly. Dřevo je opravdu velký izolant, ale při dvacetistupňovém mrazu čtvrtmetrové trámy nestačí. Když mrzlo a na domě byla jinovatka, poznali jsme, jak trámy ve srovnání s polypropylenovou izolací propouštějí teplo. Stěna v místě izolace byla uvnitř teplejší než dřevo.

Místnost ze dřeva se ale rychle vytopí. Také v naší hospůdce stačí přihodit dvě polínka do kamen a ani se tam nedá vydržet! Vytopíme jimi hlavní místnost i podkroví, kde spává až deset lidí.

drevostavba-roubenka-interier-6


srubyaroubenky-casopis-titulka-1-2020-200x238

Redakční návštěvy podobně krásných dřevostaveb jsou součástí každého čísla časopisu sruby&roubenky

Chcete-li se o srubech a roubenkách dozvědět více, doporučujeme zakoupit aktuální číslo, nebo si rovnou objednat výhodné předplatné.

 

drevostavba-roubenka-interier-7

Obr.: Dokonalá nadkrokevní izolace umožnila vytvořit v patře obytnou půdu, která slouží k posezení i jako kancelář cateringové firmy majitelů. Do venkovního prostoru vedou balkony, pod kterými je složené dřevo na zimu. Foto: Martin Zeman

drevostavba-roubenka-interier-8

Obr.: Dvě koupelny jsou vybavené imitací starého nábytku s mosaznými doplňky. Podkrovní koupelna sousedí s dřevěnou saunou s infrazářiči. Foto: Martin Zeman

drevostavba-roubenka-exterier-7

Obr.: Pro roubenku atypické přesahy střechy chrání dřevo před vodou a sluncem, lidem v létě poskytují příjemný stín. Foto: Martin Zeman

drevostavba-roubenka-exterier-6


Technické parametry

 • Spodní stavba: betonová základová deska
 • Stavební systém: roubená konstrukce
 • Krov: dřevěný – borovice
 • Střešní krytina: šindel
 • Vstupní dveře: dřevěné
 • Okna: dřevěná eurookna, profil IV 68
 • Zasklení: izolační dvojsklo
 • Podlahy: dub
 • Topení: krb s výměníkem
 • Pozemek: 3,5 ha
 • Zastavěná plocha: 200 m2
 • Obytná plocha: 250 m2
 • Realizace: Roubenky Radim Janda, www.roubenkyjanda.cz

mail-ico-poptavka

Chcete stavět a podobná roubenka je vaše vysněné bydlení? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Firma Radim Janda - Roubenky Janda existuje od roku 1994. Od první zakázky svou práci zdokonalují a obohacují o nová vylepšení. Díky těmto dlouholetým zkušenostem mohou realizovat roubené domy, hrázděné domy, krovy, rekonstrukce památkových objektů, zahradní pergoly, altány a další.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

drevostavba-roubenka-pudorysy

Připravila: Helena Petáková
Foto: Martin Zeman
Redakčně upraveno pro web


Četli jste?

Dřevostavba roubenka u lesa
 
Dřevostavba roubenka
 
Tradiční roubenka pro velkou rodinu
 
Vaše komentáře (3)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop