Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis sruby&roubenky 4/2012
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 4/2012
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: <small>Na návštěvě v roubence</small>

Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: Na návštěvě v roubence

Helena Petáková | Pátek, 11. leden 2013 |

Láska ke koním, k volnému pohybu přírodou a obrovská tvořivost – tak jsme poznali Richarda. Sám o sobě ještě říká, že víc než výsledek ho baví cesta, která k němu vede. Na konci jedné z nich (téměř na konci, práce je stále dost) je ranč s výhledem na Bezděz.


Střecha krytá plastovým šindelem bude letos ještě doplněna kulatinou proti sjíždějícímu sněhuPůvodně tady byl statek s několika objekty. Přesněji na rozloze dva a půl hektaru zabíraly čtyři chlévy pro krávy a prasata 3 000 m2. Po revoluci to jejich chovatelé vzdali a asi patnáct let byl pozemek opuštěný, než jsme ho objevili na internetu. A pak prošel metr po metru našima rukama. Dřívější hospodáři tady totiž zahrabali, co mohli – pneumatiky, skleněné lahvičky od vakcín... Vše jsme postupně museli vykopat a zlikvidovat.


Místo srubu roubenka

Umělé jezírko je v místě starého septiku. Dokonalé spojení s přírodou, třicet tun navezeného štěrku z pískovny, biologická filtrace se vzduchováním – vše vytváří prostředí, ve kterém se daří rostlinám, rybám a dětem, které se mezi nimi rády koupouS přítelkyní jsme oba vlastnili koně a potřebovali jsme pro ně velký pozemek. Zároveň jsme věděli, že pro společné bydlení si chceme postavit dřevěný dům. Snili jsme o srubu. Jenže úřednici z odboru životního prostředí jsme nepřesvědčili ani argumentem, že jsme pro stavbu srubu právě hledali pozemek, který není v chráněné krajinné oblasti. Dozvěděli jsme se, že sruby patří do Ruska. A tak jsme přemýšleli, jak to udělat, aby nám dům schválili, a přitom jsme nemuseli příliš ustoupit od naší představy.


Pro roubenku atypické přesahy střechy chrání dřevo před vodou a sluncem, lidem v létě poskytují příjemný stínNakonec jsme si nechali postavit atypickou celodřevěnou roubenku. Nemá zdi, takže jakoby to srub byl, ale z hraněných trámů a se spoji na rybinu. Půdorys jsme zvolili ve tvaru kříže, dům má terasy a balkony, také větší přesahy střech nejsou pro roubenky typické – při dešti se nestane, že by voda kápla na dřevěnou stěnu. Nechali jsme se samozřejmě inspirovat různými projekty, ale výsledek je náš a projektant nám návrh jen narýsoval.

Na hrubé stavbě jsme se domluvili se stavitelem Radimem Jandou, který je ve zdejším kraji známý svou kvalitní prací a přímým jednáním. Loni ji firma dokončila, přes zimu jsem svépomocí dokončil vnitřky a v lednu jsme se už stěhovali.

Ne jeden, ale rovnou tři

Ve stájích kromě westernových koní jsou také zvířata, která dělají radost dětem – vyšlechtěné minikoně, kozy a ovečky… Na rozdíl od bývalého statku tady vládne pořádekVe stájích kromě westernových koní jsou také zvířata, která dělají radost dětem – vyšlechtěné minikoně, kozy a ovečky… Na rozdíl od bývalého statku tady vládne pořádekObytná roubenka ale přišla na řadu až jako poslední, dlouhý čas jsme bydleli v montovaném domku, protože nejdřív jsme potřebovali ustájit koně. Chováme westernové koně plemene appallosa, jsou to nižší a kratší indiánské koně, které se výborně hodí k projížďkám přírodou. Zrovna teď jsme se tři dny toulali v okolí Bezdězu a Máchova jezera. Bývalý vojenský prostor s borovými lesy a pískovými cestami také poskytuje krásné prostředí pro jízdu na koni. Nebo naložíme koně do vozu a navštívíme ranče svých přátel, což nám oni samozřejmě zase oplatí, a tak společně cestujeme různě po republice. Tento odpočinek máme rádi – když se sejde dobrá parta, někdy i muzikanti, je to nádherné!

Po koních získali ubytování hosté

Roubenka pro přátele – s barem, dubovými stoly a lavicemi, kožešinami a parožím v hlavní místnosti, s koupelnou a s noclehem v podkrovíDlouho jsme čekali na stavební povolení k hlavnímu domu a také peníze se sešly nejprve na menší roubenku, která slouží k posezení s přáteli a pro příležitostné přespání.Je to taková rodinná hospůdka stavěná na hrubo z mokrého smrku, osekávaného sekyrou a opracovaného pořízem, jak se stavělo dřív. Roubenka tak získala pěknou stylovou patinu, ale doma bych takové stěny nechtěl, už kvůli úklidu. Obytný dům je hoblovaný a vnitřek lakovaný, aby se dal dobře utírat prach.

Ze suchého i mokrého dřeva

Pod kruhovou jízdárnou je „utopeno“ hodně materiálu ze statku, slouží jako drenážOd ledna tedy bydlíme v novém domě. Měli jsme štěstí, že stavitel Janda měl k dispozici dva roky vyschlé borové dřevo. Za rok roubenka sice trochu vypraskala, ale sedla si asi jen o sedm centimetrů, protože vysušené dřevo se skoro nehne. Například spárování a obložky jsme mohli dělat hned při hrubé stavbě. Pokud dům ještě bude sedat, vnější lichoběžníková lišta jenom částečně vyjede ven a nátěr nerovnosti schová.

Interiér je výsledkem práce majitele. Do trámů z původního statku, opracovaných pořízem, jsou vsazená akvária, televize, nebo slouží jako police či jiné doplňky interiéru. Další nábytek je mexické výroby koupený v Čechách, za dobrou cenu tam prý dělají poctivější masivZato smrk na hospůdku byl vytěžen z lesa v zimě před stavbou. Tato menší roubenka si za dva roky sedla o třináct centimetrů. Trámy také pěkně vypraskaly, některé se zkroutily, někde ještě nedosedly, už jsme je srovnávali broušením. Dřevo necháme ještě jednu zimu přirozeně pracovat, pak teprve začneme lištovat, dorovnávat otvory a vytmelovat spáry, kde profukuje.

Krb je postavený z tepelně izolačních desek „silca“, na nich je nalepena sádrová imitace kameneMokré dřevo také jinak přijímá nátěry. Vhodné jsou lazurové barvy, které se dobře vsáknou. Tak zvané finské barvy se na mokrém dřevu mohou začít loupat, protože se nedostanou pod povrch dostatečně hluboko. Brousit celý dům a nátěr opravovat, to bych opravdu dělat nechtěl. Zato na závěrečný nátěr jsou finské barvy dobré, na ten je ale ještě čas.

Tři stromy na celou zimu

Kuchyně nabízí i v zimě pohled do přírody, i když uměle vytvořené, ale s živými rostlinamiDvě koupelny jsou vybavené imitací starého nábytku s mosaznými doplňky. Podkrovní koupelna sousedí s dřevěnou saunou s infrazářičiK vytápění nám zatím stačí stromy ze sadu, kde občas nějaký uschne. V obytné roubence jsme si nechali udělat silnou vrstvu nadkrokevní izolace, takže přes trámy neprocházejí tepelné mosty a krbem s výměníkem pohodlně vytopíme celý dům. Rezervní elektrické vytápění téměř nepotřebujeme.

Dokonalá nadkrokevní izolace umožnila vytvořit v patře obytnou půdu, která slouží k posezení i jako kancelář cateringové firmy majitelů. Do venkovního prostoru vedou balkony, pod kterými je složené dřevo na zimuVe starodávných roubenkách to měli naši předkové obráceně. Tepelné mosty vytvářely spáry ze slámy a jílu, současnému polypropylenu, který používá k izolaci také stavitel Janda, by konkurovat nemohly. Dřevo je opravdu velký izolant, ale při dvacetistupňovém mrazu čtvrtmetrové trámy nestačí. Když mrzlo a na domě byla jinovatka, poznali jsme, jak trámy ve srovnání s polypropylenovou izolací propouštějí teplo. Stěna v místě izolace byla uvnitř teplejší než dřevo.

Místnost ze dřeva se ale rychle vytopí. Také v naší hospůdce stačí přihodit dvě polínka do kamen a ani se tam nedá vydržet! Vytopíme jimi hlavní místnost i podkroví, kde spává až deset lidí.

Půdorys přízemíPůdorys podkroví

Technické parmetry


Připravila Helena Petáková
Foto Martin Zeman

 

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si nové číslo časopisu sruby&roubenky, které najdete na stáncích, nebo si rovnou zařiďte předplatné!

 

PhDr. Helena Petáková

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Hudbou prodchnutý parťák pro život

  Hudbou prodchnutý parťák pro život

  Není největší, nejdražší nebo nepřehlédnutelný. Ale je prostě jejich, Lídy a Jiřího. Přesně takový, jaký jej oni potřebují a jaký si jej přáli. S oblíbenými pěveckými idoly…

 • Chytrý fešák v kovovém kabátě

  Chytrý fešák v kovovém kabátě

  Elegantní dřevostavba chráněná odolným pláštěm proti větru, měla v době svého vzniku úsměvné přezdívky jako „kurník" nebo „jezevčík". To pro její podlouhlý tvar. K smíchu…

 • Dřevostavba srozumitelně a s noblesou

  Dřevostavba srozumitelně a s noblesou

  Energetická úspora, přírodní materiál, rychlost a čistota suché výstavby – to byly důležité body na seznamu výhod dřevostavby, která se dobře sžije s okolím. Rozhodujícím však…

 • Komfortní roubenka z cedru - adresa Jeseníky, U svahu

  Komfortní roubenka z cedru - adresa Jeseníky, U svahu

  Krásné místo, téměř nedotčená příroda chráněné krajinné oblasti. O stavbě srubu zde majitelé tradiční, ale komfortně vybavené roubenky ani neuvažovali, protože do Jeseníků se…

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner