Na Vánoce v nové roubence vonící dřevem

Na Vánoce v nové roubence vonící dřevem

Jiří Kuthan | Čtvrtek, 19. prosinec 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Na krásné vzrostlé zahradě kdesi na Vysočině vyrostla roubenka. Tak dokonalá, že jen těžko uvěříte, že si ji Aleš postavil téměř sám, jen za pomoci a rad tesařů a několika přátel. A už vůbec se nechce věřit, že svou profesí nemá nic společného ani se dřevem, ani se stavebnictvím!

Bylo to někdy na sklonku 90. let, když jsem v jednom časopise objevil reportáž z návštěvy v nově postavené roubence. Domy z masivního dřeva se u nás tehdy ještě moc nestavěly a jediné, co jsme si pod pojmem roubenka dokázali představit, byly letité horské chaloupky. Tohle bylo něco novátorského a článek mě přesvědčil, že i tak může vypadat moderní bydlení. Věděl jsem, že jestli se jednou do nějaké stavby pustím, určitě bude z masivního dřeva.

Koupě staré zahrady byl začátek

Za pár let, to už jsem byl ženatý, se nám podařilo koupit starou, zanedbanou zahradu, která byla i přes svůj žalostný stav půvabná a velmi tajuplná. Členitý pozemek na svahu orientovaném k jihu, skoro za městem, se vzrostlými ovocnými i okrasnými stromy, s kouskem výhledu... Bylo nám jasné, že pěstovat brambory tady asi nebudeme, spíš že si zahradu upravíme pro relaxaci. Chybělo nám tady vlastně jediné – rodinný dům, samozřejmě dřevěný.

Zahrada přímo sváděla k tomu, abychom ji „doplnili" velkorysou atypickou novostavbou zasazenou vedle korun vzrostlých stromů, které se po vykácení náletů a křovin ukázaly v plné kráse.

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-exterier-roubenka-snih-zimni-krajina

Obr.: Jedna z výhod stavby ve vzrostlé zahradě. Takovou vzrostlou zeleň, která dokáže vykouzlit až pohádkovou zimní atmosféru, by si určitě přál leckterý majitel novostavby.

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-exterier-roubenka-zahrada-stromy-snih-mraz

Obr.: Průčelí roubenky v zahradě, orientované k jihu a zároveň směrem k městu.

Malá dřevěná chata jako bydlení nanečisto

Velký dům si ale musel ještě roky počkat. Považuji se za vytrvalého a manuálně zručného člověka, přesto jsem si nejdřív chtěl na malém zahradním domku vyzkoušet, jestli dokážu později postavit i rodinný dům svépomocí.

Na zahradě stála původně stará dřevěná bouda a mým záměrem bylo dát jí „pouze" novou tvář. Původní stavbu jsme strhli, vybudovali jsme novou základovou desku a mohlo se začít stavět. Můj dobrý známý, profesí tesař, mi poradil, kde koupit dřevo a jak ho na stavbu připravit, co všechno je ještě před vlastní stavbou třeba přichystat.

TIP: Co je dobré vědět, než se pustíte do stavby roubenky?

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-exterier-drevena-chata-zahradni-domek-zahrada-schody-snih-zima

Obr.: Dřevěný domek původně sloužící k plnohodnotnému přebývání dnes Aleš s rodinou využívají jako příležitostnou ubytovnu a zahradní domek.

Domek se mnou začal stavět jeho kamarád-odborník. Vznikla tak nikoliv chatka na nářadí, jak jsme původně plánovali, ale útulná chata, v níž se dalo pohodlně bydlet od dubna do září – kompletně vybavená, s ložnicí, kuchyní a příslušenstvím.

Nakonec jsme tady trávili nejen celé léto, ale i řadu zimních víkendů – v krbu praskal oheň, všude bílé ticho... Romantika, jak má být.

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-exterier-drevena-chata-zahradni-domek-zahrada-stromy-snih-zima

Nová dřevostavba pro celou rodinu

Jenže bydlet u rodičů a jen na víkendy jezdit na chatu, to naše představy o bydlení neuspokojovalo. Na zahradě bylo místa dost, bydlení v přírodě se nám zalíbilo a do bytu se nám už vracet nechtělo. V té době jsem opustil zaměstnání, dal jsem se na podnikání, a navíc se nám rozrostla rodina, takže všechno směřovalo k jednoznačnému rozhodnutí – budeme stavět! Postavíme velký, dřevěný dům, kde bude místo pro celou rodinu.

Samozřejmě jsme si nechali vypracovat nabídku od jedné firmy, která se stavbou domů z masivního dřeva zabývala, ale částka nám připadala úplně nereálná.

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-exterier-roubenka-garaz-prijezdova-cesta-snih-zima

Když jsme zvládli postavit chatu, proč bychom nedokázali postavit i dům? Technologii jsme měli promyšlenou, čekali jsme jen na stavební povolení a na zimu, protože dřevo ze zimní těžby je pro stavbu vhodnější. Bylo tedy dost času na plánování půdorysu.

Žádný typový projekt nás neoslovil, rozhodli jsme se proto oslovit jednoho brněnského architekta, který sice neměl s dřevostavbami zkušenosti, ale jeho domy se nám líbily. Původní studii jsme ale nakonec stejně téměř celou překreslili – vznikla tak nejen zcela nová dispozice, ale i atypická střecha se třemi štíty. Prudký svah si nakonec vynutil vybudování masivního kamenného soklu, který tvoří zároveň část vnějších stěn v přízemí.

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-exterier-roubenka-lavicka-zahrada-stromy-snih

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-exterier-roubenka-drevena-chata-zahrada-zima-snih

Stavba masivní dřevostavby svépomocí

Obrátili jsme se opět na tesaře, kteří s námi stavěli chatu; tentokrát řemeslníků i mých kamarádů přibylo, přesto jsme vlastně stavěli svépomocí.

O zděnou část domu se postarali zdatní kameníci z okolí, tu dřevěnou jsme vyráběli a stavěli prakticky na koleně. Ze zkušenosti při stavbě chaty jsem věděl, že izolace PUR pěnou asi nebude to nejlepší, takže jsme systém pero – drážka doplnili minerální vatou. Roubenka rostla pomalu téměř tři roky...

TIP: Co musím umět, abych postavil dům svépomocí?

Jako zálohu k plynovému kotli jsme instalovali podlahové topení a dominantní místo v přízemí dostala kachlová kamna, která jsou teď v provozu od podzimu do jara.

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-interier-hlavni-obytny-prostor-kuchyne-kachlova-kamna

Obr.: Zadní část obytného prostoru s kuchyňským koutem a schodištěm je kvůli zasazení domu do svahu zděná, omítaná. Interiér díky tomu vypadá opticky hlubší.

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-interier-kuchyne-kachlova-kamna

Obr.: Ani se nechce věřit, že nevelká kachlová kamna spolehlivě vytopí celý dům.

Na Vánoce v roubence vonící dřevem

Naše zahradní chatka nám během stavby posloužila i jako provizorní bydlení: ukázalo se, že je to mnohem jednodušší než na stavbu dojíždět. Na tohle období vzpomínáme s láskou – bylo to pro práci pohodlné, i když trochu stísněné, přesto romantické a vzrušující. Naši novou roubenku jsme měli stále na očích a mohli jsme pozorovat, jak roste.

Stěhování do nového domova proběhlo den před Štědrým dnem, kdy jsme si vlastně jen v chatě vzali věci a přenesli je o pár metrů dál do nového domu. Tam jsme také oslavili první Vánoce – a asi není nic hezčího než přijít do domova vonícího novotou právě před těmito svátky. Najednou jsme byli obklopení nezvykle velkým prostorem – místo 20 metrů nám nový roubený dům poskytoval plochu více než patnáctinásobnou!

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-interier-obyvaci-pokoj-pohled-z-galerie

Obr.: Průhled z galerie do přízemí je velmi atraktivním prvkem.

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-interier-galerie

Obr.: Schodiště spojující obě obytná podlaží roubenky je kusem poctivé práce. Galerie v patře slouží zatím jen květinám, až děti povyrostou, bude tu prostor na hraní.

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-interier-drevene-schodiste

Co zbývá dodat? Snad jen to, že domu, který si člověk s pomocí kamarádů a řemeslníků postaví sám, si potom váží mnohem víc, než když dostane klíče od hotové stavby. Ví, kolik v něm zůstalo potu, času, práce, pochybností a únavy.

Všechno se muselo skloubit se zaměstnáním, dokonale organizovat, všechno trvalo dlouho. Přestože dnes už je u nás dostatek firem, které se na stavby domů z masivního dřeva specializují, nejsem si úplně jistý, že bych si, bylo-li by třeba, nepostavil dům opět vlastníma rukama.

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-interier-koupelna

Obr.: Díky jasným, živým barvám nábytku a doplňků ani nevadí, že koupelnu prosvětluje jen malé severní okno.

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-interier-loznice


Technické parametry

Spodní stavba: betonová základová deska
Stavební systém: roubenka, část obvodové stěny kamenná
Krov: dřevěný
Střešní krytina: pálená taška Tondach
Dveře vstupní: dřevěné euro
Okna: eurookna, dvojité zasklení
Podlahy: přízemí dlažba, pracovna koberec, patro dřevěné parkety jasan
Schodiště a zábradlí: jasan
Kovové prvky: nerez nebo pozinkovaná ocel
Topení: kachlová kamna, plynové – radiátory, elektrické podlahové (záložní)
Rozloha pozemku: 2000 m2
Zastavěná plocha: 140 m2
Podlahová plocha: 300 m2
Architekt: Ing. Radoslav Král
Realizace: svépomocí

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-pudorys-1np

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-pudorys-2np


navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-exterier-roubenka-dreveny-plot-zima-snih

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-exterier-roubenka-garaz-prijezdova-cesta-zimni-krajina

navsteva-drevostavby-svepomoci-na-vlastni-pest-exterier-roubenka-zahrada-stromy-snih

Připravila: Alena Gembalová
Foto: Aleš Janoušek a Martin Zeman


Přečtěte si další návštěvy dřevostaveb, které si majitelé postavili svépomocí:

navsteva-drevostavby-v-roubence-pod-beskydy-sruby-pacak-exterier-masivni-drevostavba-roubenka-vstup-do-domu-terasa-zahrada
 
navsteva-drevostavby-podle-vlastni-sablony-exterier-zahrada
 
navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-exterier-drevena-terasa-zahrada-vecer
 
SaR 1-2012
Vaše komentáře (5)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop