POJĎTE DÁL: <small>Les začíná za plotem</small>

POJĎTE DÁL: Les začíná za plotem

Helena Petáková | Pátek, 02. srpen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Příběh této dřevostavby jsme zapsali z vyprávění tří vzájemně se neustále doplňujících a s výsledkem několikaměsíčního plánování, stavění a zařizování evidentně spokojených lidí. Nový dům a na něm odvedená práce udělaly z manželského páru – majitelů stavby a z jejího stavitele opravdové přátele. Hlavní slovo při stavění i při naší návštěvě měla přeci jenom paní Milena, proto se na stavbu poblíž Ostravy podíváme převážně jejíma očima.

 DSC7537Já jsem nikdy dům nechtěla, mým snem byl třípokojový byt s velkou lodžií. Manžela ale zaujaly masivní dřevěné domy v Německu a v novinách objevil přílohu, která je propagovala i u nás. Vypravili jsme se tedy do firmy, kde nám v kanceláři ve starém činžáku ukázali jen fotografie a nějak jsme si nesedli. Pak jsme ale v Kopřivnici objevili srubový dům, kam nás ochotně pozvali dovnitř, vše vysvětlili, a nakonec jsme zjistili, že v něm bydlí sami majitelé firmy Dřevostavby Harabiš. Ku podivu jsme na jejich prospektech viděli ty samé stavby, které nám ukazovala první firma, ta je prostě od nich jen okopírovala.

Se Zdeňkem Harabišem jsme si hned padli do oka. A hlavně pro mě bylo důležité, že za námi nezačal jezdit stavitel v luxusním voze, v drahém obleku s kravatou a s prsteny na rukou!

První dojem nás nezklamal

02 DSC7540Budete se možná divit, ale přesně tak vypadal stavitel naší základové desky. Místo tří týdnů jeho asi narychlo přeškolení zedníci ji dělali tři a půl měsíce a brzdili další stavbu. Pod obvodovou stěnu musí být deska absolutně rovná s tolerancí plus/mínus 3 mm a jejich výsledek byl 27 mm! To si neumíte představit. Zdeněk mi nakreslil, co musíme srovnat, a já jsem to tady sbíječkou a nivelační hmotou s jedním známým opravovala. A pak nastoupila Zdeňkova firma. Ten rozdíl! Za dva dny byla hrubá stavba hotová, všechno uklizeno... Dům nám postavili celý na klíč a já každému, kdo nás sem přijde navštívit, jeho práci jen doporučuju.

Dům na bázi finského srubu

03 DSC7555Lidé tady mají utkvělou představu, že zděná stavba víc vydrží. Podívejte se ale třeba do Rožnova pod Radhoštěm, jak naše dřevěnice přežily staletí. Harabiš byla jedna z prvních firem, které navázaly na přerušenou tradici dřevěných staveb. Zkušenosti nasbírali ve Finsku a pak se vrátili ke kořenům, jak stavěli naši předkové. Na rozdíl od klasického rybinového spoje si ale z ciziny přinesli křížový spoj, roh smrkových hranolů není čistý jako u roubenky, má přesahy. Staví se tak ve Finsku i v Rakousku, tady má firma problémy v některých chráněných oblastech, že to k nám nepatří. Nám ale modernější typ srubového domu z hraněných trámů vyhovuje.


Dřevo má duši...

07 DSC7494... a tak se s ním musí zacházet. Hlavně první zimu nás Zdeněk upozorňoval, abychom dům nepřetápěli a dřevo nepřesušili. Říkal, že je to jako s papírem, když ho hodně zmačkáte a natáhnete, už nikdy nebude rovný. Stejně tak dřevo žilo šedesát let v jiném režimu a teď se musí dotvarovat pozvolna. Firma staví z vysušeného dřeva, proto si stavba sedala krátce, za první dva měsíce asi jen o dva až tři centimetry, další rok o jeden. Přesto se domem zpočátku ozývaly rány, jako když někdo praští dveřmi, myslela jsem si, že dům spadne. No přežil už zdejší silné větry! Teď si v klidu užíváme jeho příjemné klima.

Nízké náklady na vytápění nás hodně překvapily

10 DSC7574Dřevo je opravdu dobrý izolant. Manžel nemohl uvěřit odhadu, že za vytápění a ohřev vody plynovým kotlem dáme ročně 12 000 korun. Teď se sazba trochu zvýšila, ale první rok dostával účet na 900 korun za měsíc.

Žijeme na vesnici, kde občas vypadne elektřina, proto jsme si pro případ, že by v tuhých mrazech kotel nedostával potřebný elektrický impulz, pořídili jako nouzové vytápění ještě krb na bioetanol. Nepotřebuje komín, nezabírá mnoho místa a půl litru náplně vydrží vydávat tři až čtyři hodiny teplo. Manžel je totiž expert na katastrofické scénáře (říká Milena laskavě), od vlastního generátoru ho odradilo jen složité shánění povolení k samostatnému rozvodu elektřiny. Ve sklípku „kdyby náhodou nešel proud" máme plynový vařič, tak si tam v takovém případě uvaříme kávu.

Co jsem v životě dělala, vždycky jsem zhodnotila

11 DSC757813 DSC 1111Nerada to říkám, ale náš srub má plastová okna. Dostala jsem je jako dárek k narozeninám od firmy, kde jsem pracovala, a ta dřevěná okna nevyrábí. Pozná to jen opravdový znalec. Dveře máme dřevěné, volili jsme meranti, dřevo, které k oknům nejlépe pasovalo. A teď nám návštěvy chválí dřevěná okna a ptají se, proč máme plastové dveře! Dojem je úplně opačný.

15 DSC7602S manželem máme stejný vkus, oba inklinujeme ke staršímu rustikálnímu nábytku a doplňkům, při zařizování interiéru jsme se proto dobře shodli. Je to vidět třeba na kuchyni, kde jsem si splnila svůj sen – je ve tvaru U, všechno pěkně po ruce, není velká, moc se v ní nenaběhám. Sama jsem si ji navrhla, protože jsem byla zaměstnaná také ve firmě, kde jsem získala rekvalifikaci na projekty kuchyní. Bohužel není z masivu, v závěru při vybavování interiéru nám už jako asi většině stavebníků docházely peníze. Ze začátku si řeknete: „Bude to takhle a z toho neustoupím." Pak ale zvítězí jen některé priority.

16 DSC7591O čem jsme ale se Zdeňkem Harabišem hodně diskutovali, jsou naše bílé sádrokartonové stropy, obvykle bývají stropy v masivních dřevostavbách obložené dřevem. Sám teď uznává, jak to dobře dopadlo. Místnosti jsou světlejší a trámy v nich lépe vyniknou. Bylo toho víc, kde jsme museli volit kompromis, ale jak už víte, jsme dobrými přáteli. Jediné, co mu zazlívám, je, že nám nepostavil také tu základovou desku! (Dodává Milena s úsměvem.)

A co bych za pět let bydlení v novém domě měnila? Ani ťuk! Také zdejší prostředí máme rádi. Za kopcem je někde velkoměsto, tady za plotem začíná les.

Připravila Helena Petáková
Foto Martin Zeman

Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu sruby&roubenky. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného.

Vaše komentáře (7)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop