Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Koncerty nad hladinou</small>

POJĎTE DÁL: Koncerty nad hladinou

Dagmar Čechová | Pátek, 25. červenec 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Polovinou úspěchu při vzniku nového bydlení je bezpochyby kvalitní pozemek. Když se podaří najít místo uprostřed přírody, nedaleko většího města a ještě navíc se vzrostlou zelení, která pomůže rychleji začlenit nově postavený dům do okolí, zbývá jen nezkazit výběr dodavatele a samozřejmě architekturu domu. Michaele s Pavlem se tohle všechno podařilo.

02 DSC4231-01 kopieTak jako celá řada jiných stavebníků i my jsme dříve bydleli ve městě, v bytě. K našemu štěstí v pěkném činžovním domě z dob první republiky, sice v centru města, přesto však blízko k přírodě. Možná na rozdíl od jiných jsme ale už v době, kdy jsme se rozhodovali pro nové bydlení, dobře věděli, že se vydáme cestou k přírodě ještě bližší a zvolíme dřevostavbu. Naši volbu utvrdilo nejen pozdější setkání s majitelem realizační firmy, ale především získání pozemku, který byl dlouho naším nevyřčeným přáním. Sem za město jsme často chodívali na dlouhé vycházky – často jen tak si odpočinout, občas i z donucení, protože naše Sára potřebuje jako každý jiný lovecký pes dostatek pohybu. Tehdy nás ještě nenapadlo, že za několik měsíců bude na prodej starý ovocný sad a už vůbec ne, že je zde možnost zástavby rodinným domem pouze s jedním potenciálním sousedem, takže víceméně na samotě! Takovou souhru pozitivních okolností by byl hřích nevyužít, proto jsme s koupí neváhali...

Koruny za tisíce

04 DSC4222-01 kopieZ původní zahrádkářské kolonie už dnes zůstalo jen několik pozemků, přesto jsme chtěli alespoň částečně zachovat původní charakter místa a ještě před vlastní stavbou jsme si dali slib, že kolem domu vytvoříme zahradu, která se zpět spojí s okolní přírodou.

 Ze spousty vzrostlých, ale přestárlých 03 DSC4224-01ovocných stromů se nám podařilo zachovat jen některé; i ty však musely projít odborným ošetřením, díky kterému však dnes zdobí zahradu na jaře svými květy a v létě přinesou i trochu ovoce. Určitě doporučujeme každému, komu se podaří získat pozemek se stromy, byť starými a nemocnými, aby se nejprve poradil se zahradníkem, zda není možné dřeviny zachovat vhodným zásahem, protože žádným jiným způsobem není možné tak rychle dosáhnout efektu vzrostlé a stinné zahrady. I když si vysadíte dřeviny vzrostlejší a utratíte za ně desítky tisíc, bude trvat řadu let, než vytvoří tak velké a tvarově krásné koruny.

Rostliny místo chemie

05 DSC4237-01Zahradní architektce Miroslavě Cimbůrkové vděčíme také za kompozici zahrady s přírodním jezírkem. Dilema, zda zvolit bazén nebo biotop, jsme naštěstí řešit nemuseli, protože jsme měli jasno už od začátku. Na místě vodní hladiny byla původně rozsáhlá mokřina, kam se při jarním tání a po deštích stahovala voda z okolních luk. Kvůli vyrovnání terénu se musela provést mohutná navážka a jezírko se mohlo umístit pod svah, takže z terasy je vidět nejen na koupací část, ale i na filtrační zónu se štěrkem a vysazenými vodními rostlinami, které se místo bazénových tablet starají o čistotu vody. Jsou sice ještě mladé, ale už teď zajímavě kvetou a jsou rájem pro drobnou vodní faunu. Ten, kdo má místo přírodního jezírka bazén, neví o co přichází – slétají se sem vážky, nad hladinou zakrouží vlaštovky a v podvečer přednášejí orchestry žab koncert zdarma. Jenom Sára má v zahradě stále trochu naspěch, protože cokoliv pohybujícího se láká její lovecké pudy...

Jak vzniká vztah k domovu

06 DSC4259-01Také při hledání stavební firmy jsme vlastně měli štěstí, protože už s prvním dodavatelem, kterého jsme oslovili, jsme se dohodli na spolupráci. Sázka na osobní kontakt a návštěvu referenčních staveb se vyplatila a následná realizace proběhla hladce a poměrně rychle. S architekty Karlem Zuskou a Miroslavem Papáčkem jsme začali spolupracovat na základě zhlédnutí jejich realizace, kterou vytvořili pro naše přátele. Spolupráce s nimi nám potvrdila, že jsme se vydali tím nejlepším směrem.

 

06a DSC4266-01Návrh domu jednoduchého tvaru se sedlovou střechou se zamlouval i správě Chráněné krajinné oblasti, takže na jaře 2006 jsme mohli začít stavět. I když většinu přípravných prací jsme podobně jako řemesla a dokončovací práce řešili dodavatelským způsobem, někdy jsme rádi přiložili sami ruku k dílu. Vlastně nejenom ruku, ale i celé tělo – to když jsme v rozestavěném domě přespávali v zimním oblečení na karimatkách, aby se složený materiál nestal obětí nezvaných hostů. Ale člověk si tak aspoň buduje vztah ke svému bydlení doslova od píky a nemusí si pohodu domova budovat až po nastěhování...

Dům, který dýchá

09 DSC4285-01 kopieSystém difuzně otevřené dřevostavby, kterou nám společnost Palis nabídla pro realizaci projektu, nás zaujal mimo jiné díky tomu, že stavba může díky skladbě stěn dýchat. Umožňuje to tak zvaná parobrzda, která reguluje množství páry propouštěné do venkovního prostředí, takže ve stěně nekondenzuje vlhkost. Architekty navržená provětrávaná mezera skrytá za smrkovou fasádou navíc zlepšuje izolační vlastnosti domu, především v létě, protože větším problémem než tuhá zima může být paradoxně příliš mnoho slunce v létě. Díky tomu, že strop obytného prostoru v přízemí tvoří až krov v patře, se ale riziko přehřívání eliminuje. Dům je navíc prosklenou částí orientován spíše na jihovýchod, takže nejteplejší paprsky od jihozápadu ho minou. Přitom v zimě není třeba za jasného počasí někdy ani topit – slunce má tolik síly, že interiér dokáže příjemně vyhřát. Když je ho málo, stačí na chvíli zatopit v krbu.

Příběh skleněného stolu

11 DSC4326-01 kopie12 DSC4355-01 kopie kopieZimní zahrada zapuštěná do půdorysu domu slouží jako jídelní kout a dělí dům na dvě části. Patro nad garážemi tvoří samostatnou bytovou jednotku a zatím čeká na dokončení. Na obývací pokoj ve druhé části navazuje z jedné strany prostor kuchyně, z druhé původně plánovaná knihovna, která dnes nakonec slouží jako místnost pro cvičení jógy. 08 DSC4282-01Je to ideální místo, protože stačí otevřít dveře na terasu a pohled na louku a les dokonale zklidní proud myšlenek. Knihovnu jsme přesunuli do patra na galerii, kde je zároveň i pracovní kout a knihy jsou tak při ruce. Interiér se postupně snažíme přizpůsobovat principům feng shui. Jeden z mnoha poznatků za všechny - když jsem začala toto učení studovat, pochopila jsem, proč například původně vybraný skleněný jídelní stůl musel nutně skončit na půdě a byl nahrazen stolem z masivního dřeva. Dřevo svou energií a vlastnostmi láká k setrvání, poklidnému posezení, prospívá dobrému jídlu a jeho trávení. Narozdíl od skla, které je sice designově atraktivní, ale vše po něm jen tak „odtéká" pryč. Důvod jsme neznali, ale v jídelně jsme se nikdy dlouho nezdrželi... Stačilo provést změnu a dnes je jídelna centrem a srdcem domu, tak jak to má být a jak to jistě zamýšlel i autor projektu.

 07 DSC4343-01 kopie10 DSC4294-0113 DSC4302-01

Připravil Michal Babor

Foto Martin Zeman

Tuto návštěvu najdete v čísle 3/2009. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného.

 

 

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop