Časopis sruby&roubenky 2/2015
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 2/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
NA NÁVŠTĚVĚ: <small>Roubenka pod hvězdným nebem</small>

NA NÁVŠTĚVĚ: Roubenka pod hvězdným nebem

Helena Petáková | Úterý, 02. červen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Kromě troubení jelenů, které dosud ve svém životě neslyšel, překvapila Petra na Šumavě tma tmoucí. Opravdová tma, ve které nevidíte vlastní ruku, zato nad vámi září úžasné nebe s milióny jasných hvězd. Plánuje si pořídit hvězdářský dalekohled a rozšířit tak své záliby, které s profesí ajťáka nemají mnoho společného, zato ho táhnou do přírody, kde teď také stojí jeho vlastní roubenka. Její příběh nám vyprávěl letos na jaře.

05 DSC635508 DSC6336Naše nádherná a voňavá roubenka stojí na jediném pozemku s výhledem, kde jsme mohli v této části chráněné krajinné oblasti bez problémů stavět. V novém územním plánu se počítalo s běžným domem pro bydlení a rekreaci. V té době už jsme měli na internetu vyhlídnuté firmy, jejichž roubenky se nám typově líbily a které měly s jejich stavbou hodně zkušeností. Volba padla na firmu Haniš srubové domy a byli jsme s ní moc spokojeni. Projektantovi jsme předali příručku, která je přístupná na internetových stránkách CHKO a definuje kritéria výstavby ve zdejší lokalitě . Jednání na stavebním úřadě a schválení hotového projektu proběhlo pak velmi hladce.

09 DSC6450Hrubá stavba za dva měsíce

Montáž roubenky probíhala v roce 2012 zhruba od června do srpna. Firma převzala základovou desku a inženýrské sítě, přivezla si surové dřevo, smrky vytěžené v zimním období, a pak tady parta zkušeného pana Jirků vyřezávala trámy rychle a perfektně přímo na místě. Předák měl za sebou už hodně postavených roubenek, ta naše byla jeho devatenáctá, a proto si tak věřil, že všechny rybinové spoje řezal motorovou pilou rovnou bez šablon – vlas do nich nevložíte. Bydleli v maringotce, pracovali dvanáct hodin denně i přes víkendy, jen jednou za dva týdny odjeli na prodloužený víkend.

11 DSC647914 DSC6426Se sedáním se počítá

Hlavní nosné sloupy dřevěné konstrukce jsou se zemí spojené přes rektifikační šrouby, které se musí podle pravidelného měření sedání stavby povolovat. Přesto došlo k mírnému prohnutí stěny u vchodových dveří. Se stavební firmou ale máme domluvené, že když bude stěna dál pracovat, přijede dřevo kolem dveří seříznout. Pohyb se ale zastavil, dveře nedrhnou, tak to asi bude v pohodě. Se žádnými velkými problémy jsme se jinak nesetkali.

15 DSC640316 DSC6401Teplo v mrazivé kotlině

Hlavním zdrojem vytápění roubenky jsou kromě kachlových kamen topné kabely zalité v anhydritu v podlahách. Elektrický přímotop má jednu centrální řídící jednotku na chodbě a komunikuje bezdrátově s relátky, která spínají topné smyčky v místnostech. Do podkroví jsme umístili konvektory. Za naší nepřítomnosti je teplota v celém domě snížená na deset stupňů, ráno před příjezdem začne systém topit a večer tu máme tak 16 až 18 stupňů tepla. Pak zatopíme v kachlových kamnech, dům dohřejeme na příjemných dvacet stupňů a během pobytu do nich občas přihodíme polínko. Elektrické vytápění pak už vůbec nespíná.

Plnou verzi tohoto článku najdete v časopisu sruby&roubenky 2/2015

Hlasujte pro tento dům a vyhrajte hodnotné ceny v soutěži Dřevostavba roku 2015. Hlasování probíhá do 2. srpna 2015.

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop