Časopis sruby&roubenky 1/2016
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 1/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Na starém hradě v roubeném hávu</small>

POJĎTE DÁL: Na starém hradě v roubeném hávu

Dana D. Daňková | Středa, 03. únor 2016 |

Jedno místo, jeden genius loci, dvě stavby. Roubenka na odlehlém místě uprostřed lesa vypadá, jako by tady stála věky. Zda ano či ne, nelze říci jednoznačně, její osud je trochu spletitější, než u takových domů běžně bývá.

 

Majitel koupil starou roubenku jako investici i místo pro odpočinek a následně oslovil architekty, s nimiž už dříve spolupracoval, aby stavbu zhlédli a navrhli potřebné úpravy. Na první pohled předpokládali, že budou stačit jen nějaké dílčí úpravy, druhý pohled prozradil, že kosmetické změny vzhledu a uspořádání nebudou zdaleka dostatečné. „Bylo vidět, že roubenka je místy shnilá,“ vzpomíná Rostislav Černík, „původní majitelé tam jezdili, ale neudržovali ji, nebylo tam pořádné sociální zázemí, byla ve špatném stavu. Na naše doporučení si klient nechal udělat mykologický průzkum a ukázalo se, že stavba je tak narušená, že bez razantního zásahu do několika let podlehne zkáze.“

ext 2

 

Rozebrat a postavit znovu?

Jednodušší tedy bylo rozebrání domu a vybudování repliky. Samotná stavba byla velmi náročná, neboť byly využívány původní historické stavební postupy z doby před sto lety. „Našli jsme stavitele, který tyto postupy ovládal,“ vzpomíná Černík. „My jsme vytvořili dokumentaci ke stavebnímu povolení a dohlíželi na správnou realizaci. Kladli jsme důraz na precizně zpracovanou dílenskou prováděcí dokumentaci stavby, kde byly předem řešeny jednotlivé dřevěné prvky tak, aby byly staticky i konstrukčně přiznávané a korespondovaly a s budoucím stavem interiéru.“

int1

 

Jako prvotní vznikla dispozice s rozměry nábytku a jeho přesným umístěním, tomuto uspořádání byly přizpůsobovány instalace. Při realizaci interiéru a při montáži kuchyně se pak už jen upravovaly vývody kanalizace, vody a elektrického vedení.

Terasa a wellness navíc

Vstupní část domu je spojena s terasou, která původně u roubenky nebyla. Za vstupními dveřmi je zádveří, z něhož se vstupuje do prostorné chodby. Ta dělí přízemí na dvě části. Jeho velkou část zabírá vzdušný obytný prostor s kuchyní, sezením a krbem. V kuchyni je jedna obrovská pracovní plocha a další plocha se dřezem a sporákem, je zde také solitérní lednice. Kuchyně je zařízena v jednoduchém stylu, ale je maximálně funkční se vším všudy a svým pojetím se do chalupy hodí.

14 int2

 

V přízemí je dále příjemné wellness s parní a finskou saunou a sprchou a praktickým přístupem přímo ven – autentickému zážitku z kombinace sauny a skoku do sněhu se žádná sprcha nevyrovná. Přístup do podkroví umožňuje jednoduché kovové schodiště, které ústí na otevřenou galerii, z níž je možné vejít do čtyř ložnic, je zde i pohodlná koupelna. Po žebříku je pak možné vystoupat do štítu, kde mohou přespávat další návštěvy, pokud by pokoje v domě nestačily.

Nový život pro kámen

Přírodní kámen, získaný ze základů původní stavby, byl využit opět v nové stavbě. „Využili jsme pouze kámen, původní dřevo nebylo možné použít, a ponechali jsme i některé kamenné části, které se dozdívaly, opravovaly a obnovovaly. Vznikl tak pevný vybetonovaný základ na stejném půdorysu, na němž byla postavena v podstatě klasická roubenka,“ vysvětluje Rostislav Černík.

12 int313 int4

 

„Realizace interiéru i stavby byla náročná“, vzpomíná Rostislav Černík, „majitel chtěl mít dům hotový do Vánoc, ale v říjnu napadl sníh a příjezdová cesta prakticky přestala existovat. Právě jsme realizovali interiér, takže jsme za pásovou čtyřkolku zapřáhli saně a na nich jsme vozili rozložený nábytek. Takhle jsme jezdili několikrát asi deset kilometrů tam a zpátky a přiváželi tam vše, co bylo třeba.“

08 int5

Dům je také špičkově vybaven elektronikou. Všechna zařízení fungují na dálkové ovládání, je možné předem přitopit, na dálku dům kontrolovat, regulovat jeho chod, mít přehled o všem, co se tam děje – nejen z hlediska bezpečnosti, ale i provozu.

Foto: Iveta Kopicová

Návrh a realizace interiéru domu: I.D. ARCH, Ivana Dombková, Rostislav Černík, www.dombkova.cz

                     Další dřevostavby, které jsme navštívili:

ext - perex

Chalet nad údolím

perex

Povedená roubenka v severních Čechách

ext - perex

Dřevěný dům v nádherné přírodě

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

 • FOR PASIV 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /
 • FOR THERM 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /
 • FOR WOOD 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?