Z velkoměsta mezi pole

Z velkoměsta mezi pole

Dagmar Šimonová | Středa, 24. srpen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

V jednom z prvních letních dní, kdy teplota navzdory dubnovému datu vyšplhala ke 30 stupňům, jsme navštívili malebnou dřevostavbu kousek za Prahou. Od milé Lenčiny společnosti a z prosluněné terasy s idylickým výhledem do zvlněné krajiny zažloutlé všudypřítomnou řepkou se nám do rozpáleného auta vrátit rozhodně nechtělo.

Po studiích jsme se s manželem rozhodli kvůli možnému širšímu profesnímu uplatnění zůstat v Praze a prozatím se na rodnou Moravu nevracet. Zpočátku jsme bydleli v klasických betonových džunglích velkých pražských sídlišť, krok blíže k přírodě jsme učinili až po pár letech, kdy jsme se přestěhovali do cihlového bytu v jedné malé vesničce na západ od Prahy. Odtud jsme pravidelně o víkendech vyjížděli do okolí a hledali vysněnou parcelu, kde bychom mohli zrealizovat náš sen a postavit si dům s velkou zahradou, na které budu já zahradničit, manžel sekat trávu a děti dovádět. Rozhodně jsme netoužili po žádném z příměstských satelitů, právě naopak – našimi základními požadavky na parcelu byl hezký výhled, kopcovitý terén, polosamota a blízkost lesa. Návštěvami pozemků jsme strávili mnoho času a zhlédli více než 100 parcel, ale nakonec se ukázalo, že naše snaha nebyla marná. Po téměř roce a půl hledání jsme totiž konečně Pozemek s velkým P objevili.

 DSC3337

Obr.: Kouzlo, které nás obklopilo ihned po vstupu na pozemek, se na fotografiích zachytit nedá.

Místo srubu sloupková dřevostavba

Prvotním záměrem bylo postavit si klasickou roubenku nebo srub, naše parcela se koneckonců nacházela na území CHKO a proto jsme předpokládali, že stavební úřad bude naším nápadem nadšen stejně jako my. K našemu velkému překvapení byl ale opak pravdou a projekt okamžitě zamítli. Když jsme tedy nemohli mít masivní dřevostavbu, rozhodli jsme se ponechat dřevo alespoň jako konstrukční materiál domu. Obecně jsme v technologii dřevostaveb spatřovali mnoho předností, především rychlost výstavby, která pro nás byla důležitá z důvodu vysokého pracovního vytížení, značnou ekologičnost použitého materiálu, kvalitní tepelné izolace při zachování relativně tenké tloušťky stěny a rychlost při vytápění domu.

Krb ve středu pozornosti

Výběr architekta byl vcelku snadný, protože máme to štěstí, že jednoho počítáme mezi své přátele. Znali jsme jeho předešlé projekty, líbil se nám jeho styl uvažování a nespornou výhodou bylo také to, že nás znal a věděl o našich přáních a očekáváních. Projekt prošel neskutečným množstvím úprav, které architekt Andrew Caistor spolu s manželem pečlivě zpracoval, až se konečně zrodila finální podoba našeho nového bydlení.

Projekt domu ve své podstatě navazoval na jedinečnou polohu pozemku na mírném kopečku s originálním výhledem do protějších kopců, kam se dům účelově rozevírá. Jelikož se celá rodina v průběhu dne koncentruje zejména v obývacím pokoji a kuchyni, tvoří tyto dvě místnosti jádro celého domu. Jejich prostor je veden přes dvě podlaží s otevřeným hobby koutkem v prvním patře, čímž je dojem z obýváku jako největší místnosti domu ještě umocněn. Přestože zde máme vybudováno elektrické topení, místo něj téměř pokaždé vyhříváme dům krbem v obývacím pokoji, odkud se teplý vzduch přirozeně šíří do celého domu. Teplo vycházející z krbu je daleko jemnější, voňavější a přirozenější než teplo z radiátorů a konvektoru umístěného podél francouzských oken.

Dřevostavba VS domy

Obr.: Život v domě se koncentruje do velkého obývacího pokoje.

Kamenitý pozemek nám dal zabrat

Za účelem realizace výstavby rodinného domu jsme kontaktovali čtyři dodavatele dřevostaveb, o nichž jsme se dozvěděli na brněnském stavebním veletrhu. Po jednání jsme se nakonec rozhodli pro vsetínskou společnost VS DOMY a rozhodně jsme nelitovali. Za vstřícného vedení naší zakázky, které se ujal pan Kolařík, proběhla výstavba podle stanoveného časového harmonogramu, odsouhlaseného rozpočtu a dohodnutých standardů. Byla radost pozorovat, jak šla práce celému týmu stavitelů pěkně od ruky.

 Interiér dřevostavby VS DOMY

Obr.: Velkými okny jde do interiéru dostatek světla.

Jedinou nevýhodou v průběhu výstavby byl fakt, že VS DOMY nemohly kapacitně zvládnout vybudování základové desky a my jsme si museli najít jinou firmu. S ní nastaly problémy s kvalitou a přesností, která byla požadovaná realizační firmou a typem dřevěné konstrukce, vyrobené přesně na míru. Nakonec jsme desku museli dokončovat svépomocí s dobrovolníky z řad naší rodiny a našich blízkých. Dost zásadní komplikací nejen při výstavbě základové desky, ale i při ostatních terénních úpravách a kultivování zahrady, bylo kamenité podloží, kvůli kterému trval výkop mnohem déle, než jsme očekávali. Kameny místo půdy nám ostatně komplikují život neustále, protože výsadba každého stromku je často nadlidský úkol.

Rozhodně bychom neměnili

S lokalitou, ve které bydlíme, jsme nadmíru spokojeni. Patříme mezi ty, kteří upřednostňují delší dojezd do práce či na úřady nad bydlením v blízkosti metra. Možnost udělat ráno z postele jediný krok a vkročit na prosluněnou terasu s výhledem do rozkvetlé zahrady nebo zlátnoucích polí v pozadí – to nám za těch pár kilometrů navíc od Prahy rozhodně stojí. Pokud bychom se někdy v budoucnu rozhodovali pro nový rodinný dům, pak bych jako hospodyně volila umístění jídelního koutu blíže k oknu vedoucímu na terasu – jak z důvodu intenzivnějšího denního světla, tak kvůli bližšímu a intimnějšímu kontaktu se zahradou.


Technické parametry

Velikost pozemku: 2 213 m2
Zastavěná plocha: 136 m2
Podlahová plocha: 212,1 m2
Spodní stavba: základové pasy + ŽB deska, nepodklepeno
Stavební systém: celostěnové sendvičové panely
Tepelná izolace: 140 mm minerální izolace + 70 mm polystyren
Fasáda: omítka, dřevěný obklad
Střecha: sedlová s jednou valbou
Střešní krytina: betonová taška
Okna: dřevěná eurookna
Zasklení: izolační dvojsklo (U = 1,1 W/m2K)
Podlahy: jasanová dřevěná podlaha, břidlice
Vytápění: krbová kamna, elektrický kotel
Ohřev vody: elektrický zásobník 200 l
Skladba stěny směrem zevnitř: sádrokartonová deska, OSB deska, parotěsná zábrana, dřevěná rámová konstrukce s tepelnou izolací, OSB deska, tepelně izolační deska, podkladní tmel s vyztužující sítí, vrchní omítka
Celková tloušťka stěny: 252 mm
Hodnota U stěny: 0,18 W/m2K
Hodnota U střechy: 0,17 W/m2K

DaS 3-2012
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop