Transvestita na perspektivní hlíně

Transvestita na perspektivní hlíně

Michal Babor | Středa, 24. srpen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Možná poněkud neobvyklý titulek, ale nešlo jej nepoužít. A není ani nijak konstruovaný, Veronika má prostě zvláštní slovník a brzy se také dozvíte proč. Jsme na okraji hlavního města, ve čtvrti, která ještě před pár desítkami let byla samostatnou vesnicí, a není divu, že dřevostavba, kterou jsme tu objevili, je v tomto kontextu stejně pikantní jako titulek této návštěvy.

Když jsme začali přemýšlet o domě, kam by se naše čtyřčlenná rodina vešla bez problémů a kde by měl každý z nás svůj koutek, nepřišlo nám vůbec na mysl, že by měl být z jiného materiálu než ze dřeva. Řadu let jsme prožili ve Spojených státech a každý, kdo se o dřevostavby někdy zajímal, dobře ví, že severní část Ameriky je kolébkou stavění ze dřeva. Nikdo tam nespekuluje o tom, jestli dřevěný dům shnije nebo jestli ho sežere brouk... My jsme měli zkušenost s bydlením v dřevostavbě více než dobrou, tak proč zkoušet něco jiného?

 DSC1067 DSC1073 DSC1083
Suchý důl bez vody

V době, kdy jsme se začali rozhlížet po pozemku, topilo se Česko v obrovských záplavách, které postihly i Prahu. To nás trochu zarazilo, protože právě o hlavním městě jsme uvažovali jako o novém domově, ale vody jsme se báli. Manžel ale tenkrát objevil volný pozemek ve čtvrti, která se jakýmkoliv představám o záplavě vzpírala – Suchdol přece znamená „suchý důl“, říkal mi tehdy, myslíš, že by lidi dali své vesnici takové jméno, kdyby se tam rozlévala řeka? A byli jsme i ujištěni realitním makléřem, že poslední záplava  našeho pozemku proběhla asi před dvěma miliony let. Těmto jednoduchým argumentům jsem podlehla. Nakonec ani k našim obavám nebyl důvod – když jsme se byli na místě podívat, zjistili jsme, že řeka je odtud vzdušnou čarou skoro kilometr a navíc zaříznutá v terénu tak, že její rozvodnění nás ohrozit nemůže. A vůbec nás pozemek zaujal – na okraji Prahy, v dosahu hromadné dopravy, v klidné lokalitě... prostě perspektivní hlína, nebo chcete-li atraktivní pozemek.

 DSC1071

 

Změny, ale k lepšímu

Dům navrhoval architekt Libor Přeček, kterého nám doporučila moje švagrová, architekt zase doporučil společnost PENATUS, která se realizacemi energeticky úsporných a pasivních dřevostaveb zabývá a s níž měl dobré zkušenosti. Chtěli jsme bezbariérový dům, ale protože jsme potřebovali zároveň i dostatek úložných prostor, vzniklo nakonec i podsklepení. V suterénu domu je dnes kromě technického zázemí také malá posilovna, která zároveň funguje jako příležitostný pokoj pro hosty, respektive spíše noclehárna.

Původní projekt počítal s větším obytným prostorem na úkor jednoho samostatného pokoje. Zdálo se nám ale důležitější, aby obě děti měly každé svůj samostatný pokoj a i naše téměř dvouletá zkušenost ukázala, že upravená dispozice je úplně dostačující. Navíc hodně využíváme i terasu a zahradu, díky obrovským posuvným oknům není problém interiér hodně otevřít do zahrady, takže se prakticky stírá hranice mezi oběma prostory.
Zmenšení obývacího pokoje si vynutilo také změnu v umístění krbu. Ten měl být původně umístěn v prostoru a symbolicky tak oddělovat obývák od kuchyně, nové místo se ale pro něj našlo na stěně a myslím, že je to i praktičtější, protože provozní nepořádek se při topení soustředí ke zdi a neroznáší se po místnosti.

 DSC1133 DSC1083 DSC1128

Jak dlouho se čeká na povolení

Jedním z důvodů, proč jsme se samozřejmě rozhodli pro dřevostavbu, byla i rychlost výstavby. Začali jsme v létě před dvěma lety a na Vánoce už jsme se stěhovali do nového domu. Co nás ale hodně překvapilo a s čím jsme vůbec nepočítali, byly průtahy a skoro bych řekla obstrukce ze strany úřadů. Nejprve nám vůbec nechtěli povolit na pozemku stavět, protože je kousek od nás stavební uzávěra, potom nějaká dáma na úřadě začala laškovat s možností vybudování hřbitova. Když nás s tímto záměrem obeznámili, téměř jsem aspirovala na prvního nebožtíka.
Další věc byla nedostatečná dokumentace, kterou jsme museli rozšířit o jakýsi zbytečný papír. Už to vypadalo, že se přidáme k místní zahrádkářské kolonii a postavíme místo domu stan. A když už jsme měli skoro „splněno“, přiřítili se archeologové s průzkumem. A mně se řadu nocí zdálo o kompletní kostře tyranosaura rexe a o Suchdolské Venuši. Naštěstí nenašli nic... Zdá se neuvěřitelné, že proces povolování trval čtyřikrát déle než vlastní stavba!

 DSC1148

Od začátku jsme chtěli dům, jehož součástí by byl nejenom byt 3+kk,ale i garsoniéra. Zadní část se dát totiž napevno oddělit a využít jako samostatná bytová jednotka s vlastním vchodem i zázemím. Pokoj zatím slouží jako dětský a do budoucna plánujeme, že až se dcera rozhodne osamostatnit se, tak si jenom zamkne spojovací dveře a já budu mít přehled o potenciálních ženiších. Kdybychom dům od začátku stavěli jako dvougenerační, museli bychom mít také dvě garáže, navíc integrované do půdorysu domu. Trochu tomuto předpisu nerozumím, protože každý, kdo má auto a zahradu, parkuje stejně za plotem, takže garáž pak slouží, stejně jako u nás, jako zahradní domek.  

 DSC1158 DSC1166Technika šetří peníze

Stavba probíhala díky zkušenostem a úrovni firmy PENATUS i jejích dodavatelských firem prakticky bez problémů, přestože dům je vybaven spoustou technických zařízení i méně obvyklých prvků. Pokud problémy nastaly, vždy se je podařilo vyřešit. Protože Suchdol patří k nejteplejším částem Prahy, mohli jsme si dovolit vytápění zdroji s nízkým výkonem. Kromě už zmíněného krbu, který slouží spíš na pohodu než na plnohodnotné vytápění, jsme instalovali solární panely s integrovaným zásobníkem tepla, záložním zdrojem je elektrokotel, který ale spíná minimálně. Součástí systému jsou také rekuperace, fototermické a fotovoltaické panely, takže dům je částečně soběstačný.

 DSC1091 DSC1162 DSC1180

 

Za výborné izolační vlastnosti určitě vděčíme i dřevovláknité izolaci. Ta byla sice dražší, ale o jejích kvalitách se přesvědčujeme denně, když letadla nalétávají na přistání kousek od nás. Když zavřeme okna, prakticky žádný hluk neslyšíme – snad jen komínem.
Nedocenitelná jsou také obrovská okna, nad nimiž se zapotil nejen projektant, ale doslova i montéři od firmy PENATUS a AGÁT. Jsou velmi těžká a jejich umytí mi trvá půl dne, ale za přímé spojení domu s terasou a zahradou to stojí. A jak je to s tím transvestitou? To je moje přezdívka pro dřevěnou podlahu, kterou máme s výjimkou koupelen v celém domě. Původně světlý buk po ošetření výrazně ztmavnul, ale pořád to je skutečné dřevo.

DaS 5-2011
Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop