Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Tisk
Dřevostavba svépomocí: <small>Inspirováno finskými rodinnými domky (foto videospot)</small>

Dřevostavba svépomocí: Inspirováno finskými rodinnými domky (foto videospot)

Redakce | Středa, 06. září 2017 |

Josef rozhodně není nezkušený stavebník – postavil už několik rodinných domů, dřevostavba, do které nás pozval, je zatím jeho poslední prací. Ačkoliv se příjemný a velmi útulný domek tváří jako roubenka, ve skutečnosti má pod svým smrkovým pláštěm sloupkovou konstrukci se sendvičovou skladbou. Proč, dozvíme se záhy.

NE pro typový projekt

Když jsem se v roce 2002 začal zabývat stavbou dalšího svého domu, lákalo mě opustit klasické stavební technologie a vyzkoušet něco nového. Dřevostavby byly u nás teprve v samých začátcích a získat o nich nějaké informace znamenalo doslova lovit na zahraničních internetových stránkách. Pár firem, které u nás v oboru dřevostaveb tehdy působily, odmítalo řešit individuální požadavky a já jsem zase odmítal typové řešení. Svým vzhledem mi byly nejbližší finské rodinné domky, jejich dispozice i konstrukční řešení ale odpovídalo severským zemím. Moje představa byla trochu jiná a navíc jsem v té době už věděl, kde přesně budu stavět, takže jsem už vybíral s ohledem na parametry pozemku.

5 terasa web
Po vlastní cestě za dřevostavbou - s technickým dozorem

Moji prarodiče pocházejí z podbrdského kraje, jezdil jsem sem k nim na prázdniny, a vybrat si místo pod Třemšínem za své budoucí bydliště mi připadlo jako logická volba. Můj otec má stavební vzdělání, postavili jsme spolu už několik domů a využil jsem jeho znalostí i tentokrát – já jsem pracoval na půdorysu, on na řešení konstrukce a detailu.


Více fotografií nabízíme ke shlédnutí ve foto videospotu


Nezastírám, že jsem se v technologických záležitostech hodně inspiroval u těch několika dřevostavbařských zahraničních firem, které u nás v té době měly pobočky, a samozřejmě jsem si nechal udělat i kalkulace na dům, který měl brzy vzniknout. Moje vlastní výpočty ale vycházely až o tři čtvrtiny levněji a předpokládané náklady jsem skutečně dodržel. Podle mých zkušeností se dá ušetřit dodávkami po řemeslech, nesmíte ale šetřit na technickém dozoru – ten, kdo nemá stavební vzdělání anebo nemá podrobně nastudováno, by mohl spíše prodělat.

7 interiér web
Nosná konstrukce dřevostavby od truhláře

Stavbu nosné konstrukce jsem svěřil místnímu truhláři, který do té doby žádné zkušenosti se stavbou domu neměl. Vytvořit sloupkový skelet nepředstavovalo větší problém, tak trochu experimentem byla následná skladba stěny. Začali jsme na části stěny a postupně jsme instalovali jednotlivé vrstvy sendviče – zavětrování, parozábranu, minerální izolaci, sádrokarton... To už ale bylo ve fázi, kdy byl dům pod střechou a osazený okny, takže tyto práce, na jejichž precizním provedení je závislé správné fungování celého domu, jsme mohli provádět v suchu a teple. Něco proběhlo bez problémů, něco se muselo kompletně předělávat. Opět se mi potvrdilo to, co už jsem věděl z předchozích realizací: pokud stavíte dům dodavatelsky, tedy pokud si na jednotlivá řemesla vybíráte své dodavatele, musíte být na stavbě vy nebo váš technický dozor prakticky neustále: jakmile odjedete a řemeslník narazí na problém, vyřeší ho většinou tak, jak je to nejjednodušší, nikoliv tak, jak by to bylo optimální! A dřevostavby mají v tomto směru výhodu (nebo z pohledu řemeslníka spíše nedostatek), že chyby neskryjete pod omítkou jako u zděného domu. Je třeba klást důraz na detail – v tom jsou podle mě dřevostavby ve srovnání s jinými technologiemi inteligentnější, ale vyžadují i stejně sofistikovaný přístup.

kamna web
Kamna do dřevostavby jako dělaná

První zimu jsme v našem novém domě přežili díky přímotopům, které se v té době ještě nesly na vlně všeobecného zájmu. Když ale přišel účet za elektřinu, bylo mi okamžitě jasné, že tohle nebyla správná volba.

Začalo další moje pátrání po kamnech – rád používám tohle slovo, protože přesně vystihuje to, jak se člověk chová, když shání informace od různých dodavatelů téže věci... V neuvěřitelně široké nabídce různých vytápěcích systémů mě zaujala kanadská krbová kamna od firmy Dragon JH. Chyběl jim totiž rošt a mně se nechtělo věřit, že kamna bez roštu dokážou vůbec fungovat, natož aby dokázala vytopit rodinný dům! Rozjel jsem se proto do Jindřichova Hradce, kde firma sídlí, a dvě hodiny jsem pozoroval kamna v provozu – nejen že hořela, ale také neuvěřitelně, aniž by do nich někdo za ty dvě hodiny přiložil. Když jsem se pak ještě dozvěděl, že díky promyšlenému systému splavání dokážou kamna hořet přes noc a popel stačí vynést jednou za měsíc, bylo rozhodnuto.

Technické parametry:
Spodní stavba: základová deska
Stavební systém: rámová sendvičová konstrukce
Krov: dřevěný
Střešní krytina: pálená taška
Dveře vstupní: dřevěné
Okna: zdvojená dřevěná
Zasklení: dvojité
Podlahy: masivní dřevo
Topení: hlavní zdroj krbová kamna s rozvodem teplého vzduchu, záložní přímotopy
Pozemek: 5 000 m2
Zastavěná plocha: 112,3 m2
Podlahová plocha: 107,6 m2
Realizace: dodavatelsky po řemeslech

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?