Domov v jemných tónech cedrového dřeva

Domov v jemných tónech cedrového dřeva

Dana D. Daňková | Středa, 02. září 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Bydlení v paneláku nemusí být špatnou volbou, nicméně když vám byt začne být těsný a rozhodnete se pro dům, obvykle už není cesty zpět. A jestliže zvolíte masivní dřevostavbu, navíc z voňavého cedru, nemusíte se těšit na vůni dřeva pouze o Vánocích...

Rozhodnutí přestěhovat se do masivní dřevostavby znamená obvykle tak trochu i změnu životního stylu. Zvláště pokud bydlíte ve městě. Roubenky ani sruby do urbanistických studií městských aglomerací obvykle nepatří, jejich místo je blíže přírodě. Vladimír výměnu města za venkov tak úplně neplánoval, ale když se naskytla možnost koupit pozemek ve vesnici vzdálené od města tři kilometry, rozhodl se poměrně rychle. Postaví si dům!


Dřevěný, roubený, moderní

Původně o jiném než zděném domě ani nepřemýšlel, pak ale okusil vůni cedrového dřeva a zcela mu propadl. Zpočátku neměl konkrétní představu o vzhledu či dispozicích stavby, věděl pouze, že bude z masivního (cedrového) dřeva a roubená. A také moderní.

Tak začal kupovat časopisy a vyhledávat informace o možnostech masivních dřevostaveb. Nakonec se rozhodl pro dům s velkoryse proskleným štítem, který opticky propojuje interiér s exteriérem a ve spojení s masivním dřevem umocňuje vnímání okolní přírody.

Stejně zodpovědně přistupoval pak i ke konkrétnímu návrhu domu, plánování i realizaci věnoval velké množství času i energie. A když pak došlo během stavby k několika změnám oproti projektu, díky fungující spolupráci s dodavatelem bylo vše bez problému vyřešeno.

drevostavba-z-cedru-detail-konstrukce-domu

Foto: Martin Zeman

drevostavba-z-cedru-zahrada

Foto: Martin Zeman

drevostavba-z-cedru-konstrukce

obr.: Roubení z hranolů s rybinovým spojem. Foto: Martin Zeman

drevostavba-z-cedru-zadni-cast-domu

obr.: Dřevostavba vyžaduje prostor. Velký pozemek a vhodně zvolená zeleň jí dodají na plasticitě a pomohou přirozeně splynout s okolím. Foto: Martin Zeman


Dřevostavba byla rychle a čistě postavena

Dům byl po vyprojektování vyroben s vysokou přesností na CNC stroji. I to bylo jedno z hledisek, podle kterých Vladimír vybíral stavební firmu. Výsledkem byly přesné komponenty, z nichž bylo možné dům poskládat jako dětskou stavebnici – realizace byla rychlá a čistá, výsledná stavba vysoce přesná. Vestavba kuchyňské linky či jiného nábytku pak byla také jednodušší.

Interiér působí příjemně a vzdušně, ani zde nenechal Vladimír nic náhodě. Na jeho zařízení se podílel spolu s architektem a bytovým designérem Přemyslem Kokešem. I díky němu jsou v domě zcela originální kousky nábytku – například knihovna v podkroví. Vladimír přispěl návrhem masivní dřevěné postele, jež byla vyrobena na míru stavební firmou.

drevostavba-z-cedru-obytny-prostor

obr.: Velkorysé prosklení čelní stěny je stále oblíbenějším designovým i funkčním řešením v konstrukci masivních dřevostaveb. Ozvláštňuje průčelí a vnáší světlo do interiéru. Foto: Martin Zeman

drevostavba-z-cedru-knihovna

obr.: Knihovna v podkroví od Přemysla Kokeše. Foto: Martin Zeman

drevostavba-z-cedru-koupelna

obr.: Koupelna působí díky použitým materiálům a barevnému ladění harmonicky, stejně jako celý interiér roubenky. Odstíny mozaiky na vaně a na podlaze v sobě spojují barvu dřeva a nábytku. Foto: Martin Zeman


Tepelné zisky dřevostavby jsou skvělé vyřešené

Pečlivě vyřešeny jsou i tepelné zisky domu. Vladimír si k tomu účelu zhotovil malý model a empirickým pozorováním zjišťoval, kdy a kde bude dům nejvíce vystaven slunečnímu záření. Na základě získaných výsledků byl navržen přesah střechy, který chrání dům před sluncem v létě, ale dovoluje ho vyhřívat šikmým zimním sluníčkem. Navíc byly okenní otvory osazeny okny s izolačními dvojskly s pokovením.

Vyřešeno má i úsporné vytápění a ohřev užitkové vody – podle klimatických podmínek a potřeby využívá krb, tepelné čerpadlo systému země/voda a solární panely. Otopnou vodu ohřívá také v akumulačních zásobnících a tou je pak dům vytápěn vždy několik dní bez nutnosti topení.

drevostavba-z-cedru-jezirko

obr.: Vladimír vyměnil bydlení ve městě za venkov. Na první, a možná ani na druhý pohled nic nenasvědčuje tomu, že město je ve skutečnosti, co by kamenem dohodil... Foto: Martin Zeman

drevostavba-z-cedru-stit-domu

Foto: Martin Zeman

drevostavba-z-cedru-molo

Foto: Martin Zeman


Podívejte se na dřevostavbu z cedru z trochu jiného úhlu


Technické parametry

  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Zastavěná plocha: 148 m2
  • Užitná plocha: 180 m2
  • Spodní stavba: celé podsklepeno
  • Konstrukční systém: masivní roubená konstrukce
  • Teplo: teplovodní vytápění, zdroj – krbová vložka, tepelné čerpadlo země/ voda, solární panely, podlahové topení
  • Projekt a realizace: BARTOŠ DŘEVOSTAVBY s.r.o., www.bartos.cz

drevostavba-z-cedru-pudorys


mail-ico-poptavka

Zaujala vás dřevostavba z cedru a chtěli byste v ní také bydlet? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Společnost BARTOŠ DŘEVOSTAVBY s.r.o. realizuje dřevostavby podle individuálních přání zákazníka s maximálním možným využitím přírodních materiálů.

Svou první roubenku postavila v roce 1995, kdy se po pěti letech v oboru stavebnictví začala úzce specializovat právě na dřevostavby a upustila od klasické stavařiny.

Firma disponuje špičkovým obráběcím centrem určeným pro tento obor. Vyrábí skeletové domy z KVH, roubené sendvičové domy z lepené borovice a červeného západního cedru a panelové dřevostavby z vrstveného smrkového dřeva.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

SaR 1-2018
Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop