Nevšední pasivní dřevostavba podle vlastního návrhu

Nevšední pasivní dřevostavba podle vlastního návrhu

Dana Jakoubková | Úterý, 05. říjen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Čtyřicet pět tam a pětačtyřicet zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové aktivity, bez které se prozatím obyvatelé tohoto domu neobejdou. A to mluvíme jen o schodech venkovních. Když přidáme dalších dvacet uvnitř, ptáme se: Kde je zakopaný pes? Nebo že by zlatá žíla? Proč by si někdo takový krpál kupoval? Třeba právě proto, že má rád píseň z titulku anebo u domu skluzavku, jak mi pragmaticky vysvětlila majitelka.

Není volba takového pozemku trochu masochismem?


Bezesporu… Ale když ona cena byla tak lákavá… O prohlídku projevilo zájem čtyřiatřicet zájemců. Jenže když pak přijeli a viděli ten nálety zarostlý krpál, tak je touha přešla. Mě ale hned napadlo, že by bylo skvělé mít na tom svahu klouzačku. A teď, když už je náš, o ní skutečně uvažujeme. Ten svah si ji prostě zaslouží. Druhou myšlenkou bylo, kolik asi stojí domovní výtah.

Tak schválně, kolik, jestli to není tajné?


Třikrát víc, než parcela samotná! Ale to teď nemusíme řešit. Zatím to bereme jako dobré fitko a v případě nutnosti máme příjezd na pozemek i shora.

Měli jste už tehdy nějakou vizi domu?


Nechtěli jsme se upínat na předem vybranou dispozici nebo vzhled domu. Omezovalo by nás to ve výběru pozemku. Jak vidíte, tak se to vyplatilo. Věděli jsme jen, že chceme dva dětské pokoje s koupelnou pro děti poblíž, vlastní koupelnu s prostorným sprchovým koutem u ložnice a mým přáním byla prostorná šatna.

Čím byl ovlivněný ten atypický vzhled?


Tvar domu se musel podřídit hned dvěma specifickým vlastnostem pozemku. Jednak délce devadesát metrů k poměrně malé čtrnáctimetrové šířce, a pak svažitosti pozemku. Na čtyřech metrech délky je skoro sedm metrů převýšení. Všechny okolní stavby jsou umístěny u přístupové komunikace, tedy ve spodní části pozemků, a kvůli veliké svažitosti užívají horní části jen jako zahrádky nebo vůbec.

Naším přáním bylo navržení takové dispozice, která by vybízela k plnohodnotnému užívání celé plochy parcely. Logicky z toho vyplynulo uspořádání stavby, kde spodní část přilehlá ke komunikaci slouží k parkování vozidel, ve svahu je situována hlavní obytná zóna a horní, plochá část je využívána jako odpočinkový prostor zahrady. Při této dispozici je velkým bonusem krásný výhled do kraje vysoko nad ostatními střechami.

pasivni-drevostavba-pozemek

Úrovně: Dům je rozdělený na tři segmenty – zároveň s přístupovou komunikací je zřízené kryté parkovací stání pro auta, jehož stěny tvoří oporu dřevostavbě nad ním. Hlavní vstup do domu se šatnou a technickou místností je umístěný na druhou úroveň – suterén a nejvýše „leží" hlavní obytná zóna. Foto: Martin Zeman

Dům je tedy navržen individuálně?


Ano, navrhla jsem ho já a manžel připomínkoval. Nicméně výsledku předcházelo pět jiných návrhů dispozic a tvarových řešení, která zohledňovala nejen naše přání, ale požadavky územního plánu.

Jak velkou roli hrálo ve volbě dřevostavby to, že jste profesí projektantka?


Nahlížení na různé technologie výstavby z profesního hlediska má jednu velkou výhodu – máte více informací, máte srovnání a nepodléháte mýtům. Řádně navržená a realizovaná dřevostavba má velmi dlouhou životnost a ve výsledku každý dům musí splňovat stejné, normou dané parametry, ať už jde o dům z cihel nebo ze dřeva.

Dřevostavba je tedy hlavně o pocitu, a nám bylo dřevo příjemnější. Dřevostavbu jsme nicméně volili i z důvodu složitosti stavby a jejího umístění v terénu. Konstrukčně bylo jednodušší a cenově výhodnější realizovat stavbu jako dřevostavbu na pilotách.

Co bylo pro vás největším oříškem?


Už samotná studie mi dala zabrat – vymyšlení vhodné dispozice, která by vyhovovala našim požadavkům a zároveň respektovala specifika parcely. Projekčně jsme pak museli hodně zvažovat vhodné založení stavby ve svažitém terénu, kde byla nakonec zvolena kombinace opěrné stěny a pilot, a dimenzování stavby na pasivní standard.

Podmínkou bylo rovněž zakomponování výtahové šachty do dispozice, aby bylo možno v budoucnu instalovat onen domovní výtah pro komfortnější a zejména bezbariérový přístup do domu.

A ty ukloněné trámy nad terasou…?


Vidíte, to bych skoro zapomněla. No, radost ze mě statik právě neměl. Jenže mně i manželovi se takový konstrukční prvek líbil a nechtěli jsme z něj ustoupit. S výsledkem jsme velice spokojeni.

pasivni-drevostavba-konstrukce

Prostor: Oblíbeným místem k relaxaci je houpací síť na terase. Díky tomu, že je terasa opravdu velká a kompletně zastřešená, poskytuje společenský prostor pro velkou návštěvu i za deště. Foto: Martin Zeman

Jak dlouho jste takovou složitost stavěli, kolik dřeva na ni padlo?


Od prvního kopnutí do země osm měsíců. Dodavatel stavby sice zpočátku hudroval nad její složitostí, ale všechno se podařilo bez komplikací dokončit. Svoji roli v tom hrál i fakt, že jsme celou stavbu nechali udělat na klíč. Nechtěli jsme nic rozdělovat a řešit. Vše prostě „pod jednou střechou“. Dům spolkl zhruba dvaatřicet kubíků dřeva.

Vidím, že máte krbová kamna. Řešíte jimi topení?


Ne, ta jsou jen obyčejná, na efekt. Topení a větrání zajišťuje aktivní rekuperační jednotka s čerpadlem vzduch-vzduch a přičleněnou klimatizací. Vše hlídají automatická teplotní čidla v jednotlivých místnostech s možností separátní regulace na požadovanou úroveň a možností dálkového ovládání přes aplikaci.

Ohřev vody zajišťuje energie z fotovoltaických panelů, jen v případě špatného počasí je voda dohřívána elektrickou patronou v nádrži. Je příjemné nemuset se starat o to, jestli máme zatopit, nebo vyvětrat, a v domě je konstantní teplota.

pasivni-drevostavba-interier-obyvaci-pokoj

Styl: V interiéru je patrný sklon k jednoduchosti. Zídka ze starých cihel umístěná za krbovými kamny slouží nejen k optickému oddělení dveří do ložnice, ale rovněž jako akumulační prvek. Syrovost zídky dodává interiéru šmrnc a koresponduje se stěnou na terase a venkovním schodištěm. Foto: Martin Zeman

Jste spokojeni s roční spotřebou energie? Máte srovnání oproti minulému bydlení?


S náklady na spotřebu jsme spokojeni. Své samo sebou dělá pasivní dimenze, měsíční spotřeba elektřiny vychází v nákladech zhruba na dvanáct set korun.

pasivni-drevostavba-interier-knihovna

Podlahy: Materiály v interiéru byly zvolené především s ohledem na děti, pro které není problém udělat v podlaze škrábanec. Až děti odrostou demoličnímu věku, plánují majitelé vyměnit linoleum v dekoru dřeva za dřevo opravdové Dřevěné prvky konstrukce jsou přiznané ve všech místnostech domu. Monotónnost bílé barvy v zóně schodiště a chodby trámy doslova oživují a dávají jí hmatatelnost prostoru. Foto: Martin Zeman

Kdybyste měli stavět znovu, změnili byste něco?


Zde funguje pracovní deformace. Již v průběhu realizace jsem dostávala nápady, jak by to všechno mohlo být jinak, ale šlo především o vzhled domu. Jinak s dřevostavbou je spokojenost naprostá; bydlení je v ní skvělé. Určitě bychom ji každému doporučili.

pasivni-drevostavba-interier-loznice

Kostky ledu: Protože na sever k sousednímu pozemku nesměla být umístěna žádná okna, je osvětlení v koupelně podpořeno stěnou z luxfer. Ty jsou kromě funkce i symbolickým pojítkem dvou ryze intimních místností. Foto: Martin Zeman

Existuje podle vás dostatek informací ke dřevostavbám?


Informací je dostatek, ale je i přemíra dezinformací. V dnešní době, kdy každý je expert na všechno a stavařem se nazve každý, kdo si doma obložil koupelnu, není jednoduché se v informacích vyznat. Základem je najít si projektanta, který své profesi rozumí, dokáže vám vysvětlit výhody a nevýhody daných systémů a do ničeho vás netlačí. Konec konců, v domě bude bydlet investor, ne projektant, a on si také musí být svým rozhodnutím jist.

pasivni-drevostavba-interier-koupelna

Foto: Martin Zeman

Komentář redaktorky

Věděli jste, že maximální počet schodů v jednom rameni je osmnáct? Že pohodlné schody mají výšku stupně od 15 do 18 centimetrů a sklon do 35 stupňů? Že optimální šířka schodiště je metr dvacet? Věděli jste, že délka kroku dospělého člověka se pohybuje mezi 61 a 64 centimetry nebo že se prodávají schody pro psy? Já ne. A dokud jsem nezavítala do tohoto domu, myslela jsem si dokonce, že načervenalý odstín cihel dodává energii. Není to pravda. Tedy rozhodně ne u schodů.

Dana-Jakoubkova
Dana Jakoubková
redaktorka

Technické parametry


 • Typ domu: pasivní
 • Dotace: Nová zelená úsporám B1
 • Zastavěná plocha: 219 m2 (včetně terasy)
 • Užitná plocha: 144 m2 (vnitřní část), 277 m2 (včetně terasy)
 • Konstrukční systém: difuzně uzavřená dřevostavba Two-by-Four, založená na železobetonových pilotech a železobetonové opěrné stěně
 • Teplo: aktivní rekuperační jednotka s tepelným čerpadlem vzduch-vzduch, teplovzdušné vytápění, koupelny otopné žebříky na elektřinu, fotovoltaické panely
 • Větrání: řízené s rekuperací
 • Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,102 W/m2K
 • Autor studie a projektu: Michaela Ondřejka Menoušková, A-styl atelier, www.a-styl.cz
 • Realizační firma: A-dům, s.r.o., www.a-dum.cz, 2017

pasivni-drevostavba-pudorysy

Zdroj půdorysů: A-dům, s.r.o.

DaS 3-2018
Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop