Inspirace z redakčních návštěv

Chytrý fešák v kovovém kabátě

Chytrý fešák v kovovém kabátě

Lucie Němcová | Středa, 05. prosinec 2018 |

Elegantní dřevostavba chráněná odolným pláštěm proti větru, měla v době svého vzniku úsměvné přezdívky jako „kurník" nebo „jezevčík". To pro její podlouhlý tvar. K smíchu však rozhodně není. Své majitele si hýčká jedinečnými vlastnostmi: vyrábí energii, slunce pouští do interiéru pouze v těch správných momentech, náležitě pečuje o čerstvý vzduch uvnitř a cenné teplo jen tak nevydává. Zkrátka je oddaným služebníkem na cestě k příjemnějšímu životu ve zdravém prostředí.

Rozrůstající se rodina byla jasným impulzem ke změně. Čtyřicet metrů čtverečních velký byt pro čtyři přestal být udržitelný. Nyní tomu budou dva roky, co Jana s Janem vyměnili panelákové bydlení za pasivní dřevostavbu ve stejném městě. 115 metrů čtverečních užitné plochy přízemí doplněné o vestavěná patra a půdu, je pro rodinný život opravdu zásadní rozdíl. První slovo, které jim s tímto bydlením přichází na mysl, je bez rozmyšlení „prostor".

Původně měla mít dřevostavba pultovou střechu, ale místní regulativ stanovil sedlovou. Pro majitele to nebyl problém. Prostor obytné zóny otevřeli až do krovu. V druhé části dřevostavby získali navíc půdu velkou přibližně 40 metrů čtverečních. V dětském pokoji je místo pod střechou využito pro patra na spaní.

nizkoenergeticka-drevostavba-pasivni-dum-plechova-fasada-exterier-3

 

Pasivní dům nebyl původní záměr

Jana s Janem chtěli nízkoenergetickou dřevostavbu - prioritou bylo mít co nejdříve postaveno. Navíc dřevostavby se jim líbí. Pasivní dům vykrystalizoval až v průběhu. Navštívili několik dřevostaveb a hledali reference.

S kým stavět dřevostavbu? Využijte náš adresář ověřených dodavatelů moderních dřevostaveb

Nakonec pro stavbu dřevostavby v pasivním standardu získali nejvyšší možnou dotaci – 580 tisíc korun, která pohodlně pokryla náklady na technologie.

Četli jste?

thumb vexta-149-trend-garaz-drevostavba-na-klic-nzuJak na dotace Nová zelená úsporám - finance pro vaši dřevostavbu

Majitelé ale nechtěli, aby byla jejich dřevostavba přetechnizovaná. Využívají rekuperační jednotku, s kterou jsou maximálně spokojeni a podle jejich slov, o ní skoro ani neví. Zato se uvnitř dřevostavby viditelně méně práší a víří prach.

Fotovoltaika pokryje 62 % celkové spotřeby domu a v letních měsících vyrobí více energie, než dům spotřebuje. Spotřebiče jako pračku a myčku spouští hlavně přes den, kdy mají vlastní energii z fotovoltaiky.

Zajímavý systém hospodaření s teplem a energií

Dřvostavbu není potřeba v létě stínit, protože důmyslně navržené přesahy střechy, brání pronikání slunečního světla do interiéru, takže se obejde i bez žaluzií. Nízké zimní slunce naopak interiér příjemně vyhřívá.

nizkoenergeticka-drevostavba-pasivni-dum-plechova-fasada-exterier-4nizkoenergeticka-drevostavba-pasivni-dum-plechova-fasada-exterier-5

 

Teplo rozvádí vzduch dohřívaný v kompaktní jednotce, "topí" také okna díky zmíněným přesahům a jako doplňkový zdroj tepla jsou tu elektrické sálavé panely, které občas využijí v zimě.

Část energie vyrobí fotovoltaické panely na střeše, které zvládnou obhospodařit kompaktní jednotku, kde ohřívají užitkovou vodu v nádrži, a ještě několik spotřebičů – například ledničku, myčku, dvě plotýnky na vaření a další. Součástí jednotky je tepelné čerpadlo, takže v létě je možné dřevostavbu i chladit.

Jak řešit dřevostavbu po technické stránce? Čtěte rubriky Technická zařízení nebo Vytápění a vzduchotechnika

Netradiční vzhled dřevostavby - plechová krytina na fasádě

Nápad použít plech na fasádu i střechu vznikl z potřeby vyřešit časté poryvy větru ze sevozápadní strany, a navíc by měl být plech bezúdržbový. Natírat se chystají pouze dřevěnou část fasády, která je ošetřena olejovou lazurou.

nizkoenergeticka-drevostavba-pasivni-dum-plechova-fasada-exterier-2

 

Co by dnes řešili jinak?

Snad jen dveře oddělující klidnější a aktivnější část domu. Zavrhli posuvné dveře kvůli úsporám, ale byly by nejspíš praktičtější než běžné, které trošku překáží.

Jana také postrádá místo na uskladnění potravin jako jsou brambory nebo ovoce, které by bylo po ruce. Pod dřevostavbou totiž nebylo možné vybudovat sklep.

Celý rozhovor s majitelkou a příběh domu, včetně dalších fotografií, naleznete v anketě Dřevostavba roku, kde pro tuto dřevostavbu můžete hlasovat a soutěžit o hodnotné ceny.


nizkoenergeticka-drevostavba-pasivni-dum-plechova-fasada-interier-kuchyne-1nizkoenergeticka-drevostavba-pasivni-dum-plechova-fasada-interier-kuchyne-2nizkoenergeticka-drevostavba-pasivni-dum-plechova-fasada-interier-kuchyne-3nizkoenergeticka-drevostavba-pasivni-dum-plechova-fasada-interier-obyvaci-pokoj-4nizkoenergeticka-drevostavba-pasivni-dum-plechova-fasada-interier-kuchyne-5nizkoenergeticka-drevostavba-pasivni-dum-plechova-fasada-interier-detsky-pokoj-6


Pohled projektanta

petr-filip-chytry-dum
Petr Filip
Chytrý dům s.r.o.

Od úvodních skic nám bylo jasné, že vzniká velmi zajímavý dům s čistými liniemi, minimem výrazových prostředků a minimem rušivých prvků. Naší snahou bylo zachovat co nejvíce z architektonického návrhu a spíše přizpůsobit naši konstrukci navržené architektuře. Z tohoto pohledu byla klíčová především statika, řešení přesahů střech a vykonzolování podlahy terasy a zápraží. Statickým „oříškem" pak byl způsob řešení západního štítu, kde je okno na celou výšku štítu přesně v místě, kde potřebujeme podepřít vrcholovou vaznici a také dům „stáhnout" vodorovným prvkem.

Požadavek investora na dům, který spotřebuje malé množství energie a bude ekologický, vyústil po vzájemné debatě v návrh pasivního domu, jenž bude splňovat požadavky dotačního programu Nová zelená úsporám. Jelikož je nutné skloubit spoustu požadavků jednotlivých profesí (tepelná technika, tepelné mosty, vzduchotěsnost, vzduchotechnika, vytápění, a podobně) a také požadavků dotačního programu, bylo pro nás i stavebníka velkou výhodou, že jsme všechny projekční fáze zajišťovali u nás ve firmě.

Samotná stavba pak měla hladký průběh a vše bylo dopředu pečlivě naplánované. Závěrečné práce na vnitřních a vnějších dřevěných obkladech nás naplňovaly radostí a očekáváním finálního výsledku. Je hezké sledovat, jak se během chvíle promění konstrukce v hotový dům.

Petr Filip
vedoucí zakázky Chytrý dům s.r.o.


Pohled architekta

Návrh rodinného domu a pasivního zejména, je velmi komplexní činnost. Cílem je vytvořit plošně zanedbatelnou, avšak autonomně plně funkční záležitost, šitou na míru konkrétního živatele, který si za tím účelem pořídil konkrétní pozemek. K tomu je třeba splnit pasivní standard, který je exaktně definovaný. Osobně kladu největší důraz na funkční rozvržení a hladké provozní návaznosti. Součástí rodinného domu musí být dostatek úložných prostor, které kupříkladu v developerských projektech zoufale chybí. Propojení domu s okolím zprostředkovávají okna, výhledy jsou pro mě priorita číslo dva.

V případě tohoto domu, kde se pozemek nachází na špičce terénní vlny s výhledem na rybník, město i hluboké Brdské lesy zároveň, si byl stavebník popisovaných hodnot vědom. Sladit výhledy s nízkoenergetickým konceptem proto byla opravdu radost.

Třetí věc, která mě přednostně zajímá, je dojem pozorovatele při pohledu zvenku. Je skvělé, když se povede navrhnout dům, který odráží osobnost majitele a zároveň se nepere s okolím.

Ing. arch. Ondřej Kaluš


Technické parametry

Typ domu: pasivní, potřeba energie na vytápění 11 kWh/m2
Zastavěná plocha: 227 m2 (dům + sklad)
Užitná plocha: dům 112 m2, půda 42 m2, mezipatýrka 20 m2, sklad u domu 40 m2
Konstrukční systém: pasivní dřevostavba, lehký skelet - systém Chytrý dům
Teplo a větrání: větrání, ohřev TV – Nilan kompakt, vytápění - elektrické desky, fotovoltaika 3,7 kWp
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,10 W/m2K
Architektonický návrh: Ing. arch. Ondřej Kaluš
Projekt a realizace: Chytrý dům s.r.o., www.chytry-dum.eu, 2014–2016


Redakčně zkráceno a upraveno pro web

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?