Moderní dřevostavba na klíč s jasným zadáním: <small>Dřevo skrz naskrz</small>

Moderní dřevostavba na klíč s jasným zadáním: Dřevo skrz naskrz

Dana Jakoubková | Středa, 31. červenec 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Přízemní rodinný dům, v tiché lokalitě, na kraji obce a na rovinatém pozemku; zní to až banálně, že? Ale přidejme k tomu dvojnásobně větší stavební parcelu, než jsme zvyklí vídat, z níž polovina je vyčleněna pouze dětským hrám, uzavřený horizont s výhledem na les a dřevostavbu z CLT panelů, a jsme rázem v úplně jiné kvalitativní třídě bydlení.

Přáním investorů – Lucie a Ondřeje s dvěma malými dětmi – byl přízemní dům s neokázalou architekturou a za použití přírodních materiálů.

„Dlouhý čas jsme věnovali hledání pozemku. Chtěli jsme žít v nějaké klidné přírodní lokalitě u lesa," vzpomíná Ondřej. „Hodně času jsme věnovali také získávání inspirace z internetu, knih a časopisů o architektuře, i z domů, které jsme navštívili během Dne dřevostaveb."

navsteva-drevostavby-drevo-skrz-naskrz-domesi-exterier-velkoformatova-okna-terasa-zahrada-

Obr.: Orientace domu - Protože je pozemek napojený na veřejnou komunikaci z jihu, bylo nevyhnutelné umístit příjezd k domu s parkovacím stáním a vstupem do domu na jižní straně a soukromí zahrady směřovat na západ. Foto: Lina Németh

"Na základě pečlivé přípravy i na podkladě zkušeností z předchozího zděného domu jsme tak měli poměrně ucelenou představu, kam směřovat naše nové bydlení. Významným faktorem pro volbu dřevostavby byla rychlost výstavby a dřevo jakožto přírodní materiál. Líbily se nám moderní dřevostavby z křížem lepeného dřeva (CLT), jak u nás v Česku, tak i v zahraničí.

Velmi nás zaujala chalupa v Jizerských horách, navržená architektem Pavlem Horákem. Proto jsme si pana architekta vybrali i pro návrh naší dřevostavby."

Orientace a dispozice domu byla výzva pro architekta

Největší architektonickou výzvou bylo koncipovat orientaci domu a jeho dispozice vzhledem k ochrannému pásmu lesa a světovým stranám. Pozemek totiž přiléhá k veřejné komunikaci z jihu a obvyklý model rodinných domů s jižně orientovanou klidovou zónou a terasou zde nepřipadal v úvahu.

Bylo proto nevyhnutelné umístit na jižní straně příjezd k domu s parkovacím stáním a vstup do domu, spolu se zázemím. Obytný prostor, tvořený kuchyní, jídelnou a odpočinkovou částí, je proto orientován na západ a propojen se zahradou velkým prosklením k pobytové terase. Na obývák navazuje chodba, ze které jsou vstupy do všech dalších místností klidného traktu.

navsteva-drevostavby-drevo-skrz-naskrz-domesi-exterier-zahrada

Obr.: Světlo i ochrana - Hliníkové žaluzie regulují a dávkují denní světlo a v případě potřeby stíní i tepelně izolují okna s trojskly v dřevěném rámu. Foto: Lina Németh

navsteva-drevostavby-drevo-skrz-naskrz-domesi-exterier-plechova-fasada-parkovaci-stani

Dřevostavba z vrstvených masivních panelů na klíč za šest měsíců

Stavba dřevostavby trvala zhruba šest měsíců. „Z realizace samotné jsme neměli strach; dřevostavbu jsme si nechali, kromě některých interiérových prvků, postavit na klíč," pokračuje majitel. „Starosti nám dělalo jen načasování – získání stavebního povolení, návaznost profesí a podobně, jelikož jsme paralelně řešili prodej původního domu, vystěhování a možnost nastěhování se do nového, a to vše s našimi malými dětmi."

navsteva-drevostavby-drevo-skrz-naskrz-domesi-exterier-vchod-do-domu

Obr.: Kombinovaná fasáda - Na fasádu byla zvolena modřínová prkna v kombinaci s plechem z ušlechtilé oceli, aby dřevo bez povrchové úpravy, citlivé na železo, nezabarvovala stékající voda od rzi a vydrželo bez problémů i padesát let. Vysoký obsah pryskyřic totiž činí jádrové dřevo modřínu odolným proti dřevokazným houbám, hmyzu i klimaticky náročným podmínkám. Foto: Lina Németh

Dřevostavba postavená bez kompromisů

Majitelé si přáli maximálně přiznat dřevo i uvnitř domu. Protože architekti měli příležitost navrhnout i interiér, využili toho k vytvoření celistvého řešení domu, kdy konstrukční systém dřevostavby z CLT panelů ve velké míře determinuje atmosféru vnitřku a svojí pohledovou kvalitou zásadním způsobem ovlivňuje přírodní vzhled stěn.

Koncept řešení je založen i na integraci všech úložných prostor do vestavěných skříní a nik, které se fyzicky i opticky ztrácejí v dřevěných stěnách. Barevný kontrast skýtají hlavně funkční prvky v obývacím prostoru z lakované MDF desky v antracitové barvě (například dveře), které korespondují s barevností orámování prosklení.

TIP: Jak konstrukční systém dřevostavby ovlivňuje interiér?

navsteva-drevostavby-drevo-skrz-naskrz-domesi-interier-hlavni-obytny-prostor-pohledove-drevo-v-interieru-krbova-kamna

Obr.: Pohledové dřevo - Charakter interiéru domu utváří zásadním způsobem přírodní vzhled stěn. Všechny demonstrují pohledovou kvalitu CLT panelu NOVATOP Solid, na němž je aplikovaný bělený olej – odstín opálová bílá, jen za krbovými kamny bylo užito cementové stěrky. Foto: Lina Németh

navsteva-drevostavby-drevo-skrz-naskrz-domesi-interier-hlavni-obytny-prostor-pohledove-drevo-v-interieru

Obr.: Vestavěný nábytek - Návrh interiéru od architektů zahrnuje jak vestavěné úložné prostory v obývací části, tak i v kuchyni. Jejich nápadem jsou i šedě lakované posuvné interiérové dveře s bezobložkovými zárubněmi a skrytými panty – zakázková práce truhláře. Foto: Lina Németh

Rozpočet dřevostavby

Na otázku, zda se podařilo s touto kvalitou dodržet rozpočet, majitel dodává: „Ve finále byl dům dražší, než jsme si představovali, ale některé kompromisy nepřipadaly v úvahu. Znamenaly by výrazný odklon od původní myšlenky dřevěného, útulného a voňavého interiéru, a s tím bychom se nesmířili."


"Velmi jsme si přáli propsat dřevo do interiéru. Pohledová kvalita CLT panelů naše očekávání splnila."


Vytápění a větrání dřevostavby

Pro ohřev teplé vody si Ondřej zvolil tepelné čerpadlo systém vzduch-voda, které odebírá energii přímo z venkovního vzduchu, a získané teplo využívá pro ohřev vody v zásobníku teplé vody. S ohledem na průměrnou venkovní teplotu +3 °C má u nás ideální podmínky pro provoz, a vzduch je jako nízkoteplotní zdroj mnohem lépe dostupný než například energie země nebo podzemní vody.

K vytápění si pro pohodlí a jednodušší ovládání vybral elektrické podlahové topení, doplněné elektrickými přímotopy v ložnicích.

Všechny spotřebiče a technologie v domě, včetně nuceného větrání s rekuperací a dálkově ovladatelného zabezpečení domu, jedou na elektřinu, která představuje roční spotřebu 10–14 MWh.

navsteva-drevostavby-drevo-skrz-naskrz-domesi-interier-kuchyne

Obr.: Komfort - Přirozený vzhled interiéru podporuje v kuchyni i obýváku dřevěná lepená podlaha z běleného dubu, u které si majitelé cení nejen jemné kresby, ale i příjemnost na dotyk a dlouhou životnost. Foto: Lina Németh

Co by dnes majitelé na své dřevostavbě změnili?

Rodina užívá dřevostavbu z CLT panelů dva roky. V otázce, zda by s touto zkušeností něco změnili, mají Ondřej s Lucií jasno: Jednoznačně jsme spokojeni s dřevostavbou jako typem konstrukce a s možností propsat konstrukční prvek dřeva i do interiéru.

Interiérový návrh architektky Hany Bartoňové z atelieru Prodesi a zručná práce truhláře Zbyňka Chmúry a Tomáše Zemana nám přináší každodenní radost.


"Vůně dřeva vám v našem domě neunikne."


Maximálně nám vyhovuje i praktická jednopodlažní dispozice, i když pár metrů navíc by neškodilo. Budoucím stavebníkům můžeme také vřele doporučit kombinovanou infra a finskou saunu.

Napříště bychom uvažovali patrně nad jiným systémem větrání – vzduch v domě nám přijde sušší, než bychom rádi. Na mysl nám připadly také fotovoltaické panely a líbila by se nám i zelená střecha. Ale to vše se dá řešit i dodatečně, je to jen otázka peněz.

navsteva-drevostavby-drevo-skrz-naskrz-domesi-interier-koupelna-sauna

Obr.: Klima - Stěnové a stropní panely z CLT jsou vzduchotěsné, ale zároveň difuzně otevřené, tedy dostatečně paropropustné na to, aby dokázaly pracovat s vlhkostí v místnostech a udržely v nich příjemné klima. Foto: Lina Németh


Komentář architekta

ing-arch-pavel-horak-prodesi
Ing. arch. Pavel Horák
hlavní architekt Prodesi, v.o.s.

Práce na tomto projektu byla pro nás radost od začátku do konce. A to doslova. Byli jsme již u výběru pozemku a dostali jsme příležitost navrhnout také interiér domu.

Velmi si ceníme důvěry, kterou nás investor poctil. Také práce, navazující na okolí stavby a zahradní úpravy a které si investoři realizovali již ve své režii, dopadly podle nás na jedničku a perfektně podtrhly zamýšlený charakter domu.

 

navsteva-drevostavby-drevo-skrz-naskrz-domesi-interier-ulozne-prostory-detail-drevena-skrin


Komentář redaktorky

Z mého pohledu: téměř sto procent dřeva = maximum radosti. I když jsou dřevěné panely v celé ploše místnosti, jde vlastně o minimalistický prvek, který vypadá opravdu dobře. Nadto nesvádí člověka k dozdobení stěn nějakými nevkusnostmi, které třeba vyhrál v tombole. Dřevěná stěna vypadá svěže, čistě a útulně i bez nich.

Dana Jakoubková


navsteva-drevostavby-drevo-skrz-naskrz-domesi-rez-stenou

Obr.: Řez stěnou zprava doleva (celková tloušťka stěny 423 mm)

 • panel Novatop SOLID, svislý směr vláken 84 mm
 • minerální izolace – čedičová vlna Isover ORSIK 180 mm
 • vertikální nosník
 • minerální izolace – čedičová vlna Isover ORSIK 60 mm
 • horizontální lať
 • kontaktní difuzní folie
 • vertikální lať 60 × 40 mm / 40 mm
 • horizontální lať 60 × 40 mm / 40 mm
 • vertikální fasádní obklad – palubky modřín klasik 19 mm

Technické parametry

Typ domu: nízkoenergetický
Zastavěná plocha: 209,65 m2
Užitná plocha: 134 m2 + 26 m2 terasa + 47 m2 zázemí
Konstrukční systém: dřevostavba z CLT panelů NOVATOP
Energie a topení: tepelné čerpadlo Nilan + elektrické podlahové kabely+ elektrické přímotopy
Větrání: nucené s rekuperací
Součinitel prostupu tepla stěnou: U= 0,156 W/m2K
Autor arch. návrhu: Ing. arch. Pavel Horák, Ing. arch. Hana Bartoňová, Prodesi v.o.s., www.prodesi.cz
Autor projektu: Jan Švarc
Dodavatel stavby: 2017, Domesi s.r.o., www.domesi.cz

navsteva-drevostavby-drevo-skrz-naskrz-domesi-pudorys


Foto: Lina Németh
Redakčně upraveno pro web

Líbí se vám tato přízemní dřevostavba z vrstvených masivních panelů realizovaná na klíč, kterou pro majitele navrhl architekt? Více fotografií naleznete v anketě Dřevostavba roku. Hlasujte v aktuálním vydání a hrajte o zajímavé ceny.


Kam dál:

Nenechte si ujít další redakční návštěvy moderních dřevostaveb nebo srubů a roubenek. Právě v nich vám přinášíme tipy na zajímavé dřevostavby, průběh jejich stavby a popisy technologií. Majitelé dřevostaveb se v nich s vámi dělí o své zkušenosti a poskytují reference na dodavatele dřevostaveb.

DaS 3-2019
Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop