Tisk
Nejen dřevostavba potřebuje letní nátěr

Nejen dřevostavba potřebuje letní nátěr

Redakce | Úterý, 02. srpen 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Léto je časem natírání. Mezi natřenými fasádami domů a chat, mezi zahradními domky a terasami jsou v mnoha zahradách rovněž prvky a stavby z bambusu, které také potřebují příslušný nátěr. Bambusové truhlíky na květináče, fontánky, pergoly nebo altány nelze jenom postavit do zahrady a doufat v extrémní odolnost bambusu; potřebují naopak naši péči.

S čím jít na bambus

olej_na_bambus1K nátěru bambusu v exteriéru jsou například vhodné přírodní nátěryOSMO, což je speciální směs několika přírodních olejů doplněná o UV filtr a případně také biocid. Mohou se použít i jiné nátěry na bázi oleje. Příkladem může být tradiční olej z tungových ořechů; jeho originál se u nás ale špatně shání. Pro venkovní úpravy bambusů odborníci ale rozhodně nedoporučují používat lak. Ten se do velmi tvrdých bambusových kmenů vůbec nevsákne, pouze vytvoří na povrchu jakousi slupku. Ta se ale vlivem povětrnostních faktorů (sluneční paprsky, déšť, střídání vlhkosti) během několika měsíců začne odloupávat. Navíc lak na rozdíl od oleje nenechává bambus dostatečně dýchat. Časem se také pod slupku laku může dostat vlhkost a bambus začne uhnívat.

Při natírání pracujeme pečlivě

72stecha.bambus-altan.P1000811Bambus, stejně jako jiné dřevo, by bez nátěru s UV filtrem postupně začal ztrácet původní jasnou barvu a po několika slunečných měsících by zešedl. Když koupíme bambusový si altán, přístřešek, pergolu či jinou stavbu, firma nám při instalaci v zahradě také doporučí hned stavbu opatřit dvojitým nátěrem. Nátěr se asi po pěti letech zopakuje, tentokrát už ale vystačíme pouze s jednou vrstvou. Natírání si naplánujeme vždycky na den, který následuje nejméně po dvou slunných horkých dnech – to je doba, po kterou je před natřením vhodné nechat bambus vyschnout. Pak pečlivě aplikujeme nátěr. Lehkými tahy přetíráme povrch bambusu a olej také jemně, ale důkladně zapracováváme měkkým štětcem do okolí kolínek a případných mikrospár. Nikdy nepoužíváme stříkací pistoli.

Bambus může být i různobarevný

lehtko_z_bambusuPokud jsme už nátěr v exteriéru zanedbali a bambus zešedl, nic není ztraceno: můžeme aplikovat barevný nátěr, který zešednutí překryje a bambus nadále ochrání. V zahradě pak budeme mít neobvyklý, barevný bambus. Barvu zvolíme tak, aby ladila s fasádou dřevostavby či jiných dřevěných prvků v zahradě.  Typ a kvalitu takového „záchranného" nátěru nám poradí odborníci v prodejnách barev nebo firmy zabývající se bambusovými stavbami. A ještě poznámka k běžné údržbě bambusu: je velmi jednoduchá, protože venkovní bambus stačí otřít od prachu nebo bláta vlhkým hadříkem.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop