Chátrající dostihovou stáj proměnil v osobitý rodinný dům. Ze stájí tak vzniklo komfortní bydlení pro celou rodinu

Chátrající dostihovou stáj proměnil v osobitý rodinný dům. Ze stájí tak vzniklo komfortní bydlení pro celou rodinu

Redakce | Pátek, 10. duben 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Maštal nemusí být dobrá jen pro koně, ale dá se v ní i komfortně bydlet. Nevěříte? Důkazem je ohleduplná rekonstrukce, jež změnila chátrající dostihovou stáj v osobitý rodinný dům. Přestože nejde o dřevostavbu v pravém slova smyslu, na cihlové zdi zde téměř nenarazíte. Jednotlivé místnosti, jež tvarem kopírují původní stání pro koně, oddělují repasované příčky vyrobené z tmavého masivního dřeva. 

Cihlová budova Manor House Stables stojí v malé anglické vesničce Headbourne Worthy nedaleko Winchestru. Po desítky let sloužila k ubytování vysloužilých závodních koní, mezi nimi i několika šampionů. Poté co přestala sloužit svému účelu, nechali ji majitelé chátrat.

Když architekt Andy Ramus spatřil dům poprvé, zbyla z dřívější chlouby venkovské architektury pouhá ruina. Stavba ho upoutala natolik, že nahlédl dovnitř. V interiéru objevil ohromný potenciál, který se rozhodl využít.

Architekt ruinu odkoupil a spolu se svými kolegy vypracoval odvážný projekt, který měl stáj proměnit v komfortní bydlení pro rodinu. Cílem bylo zachovat co nejvíce původních prvků a najít pro ně nové praktické využití.


Původní kouzlo zůstalo

Základní tvar Manor House Stables se při rekonstrukci prakticky nezměnil. Nutné bylo opravit poškozené zdi a nahradit stará okna a dveře kvalitnějšími kusy. Nejvýraznějším zásahem byla kompletní výměna střešní krytiny. Nově sedlovou střechu zdobí tašky v šedém odstínu, jež ladí s barvou rámů oken a dveří.

rekonstrukce-konske-staje-hotovy-dum


"Komfortní bydlení vytvořené ze stájí. Všechny vnitřní příčky jsou postavené ze dřeva."


rekonstrukce-konske-staje-pruchod-chodbou


"Výsledkem je nápaditý interiér, ve kterém příjemně kontrastuje patina starého dřeva a kovu se sněhobílou výmalbou stěn a několika kusy moderního nábytku."


rekonstrukce-konske-staje-pruchod-chodbou-puvodni


"Poškozené a výrazně opotřebené kovové mříže, staré kamenné žlaby, dřevěné dělicí příčky i posuvné dveře byly odvezeny, repasovány odborníky a vráceny na místo."


rekonstrukce-konske-staje-koupelna


"Příkladem zachování původních prvků stáje je také moderní umyvadlo rafinovaně ukryté do žlabu pro koně. Nově přidané části interiéru jsou většinou bílé."


rekonstrukce-konske-staje-umyvadlo


"Denní světlo do interiéru proudí skrz několik oken ve zdech, na střeše i skrz nová velkoformátová okna a skleněné dveře obrácené směrem do ulice. Po setmění osvětlují prostor masivní kovové lustry v industriálním stylu."


rekonstrukce-konske-staje-posezeni


"Design nábytku je střízlivý, bez ozdob a slouží jako neutrální podklad, který umožňuje vyniknout původnímu vybavení."


rekonstrukce-konske-staje-ostruvek-kuchyne


Jednoduchost, elegance, styl

Ačkoli stáje slouží jako klasický rodinný dům, na zdi zde prakticky nenarazíte. K oddělení jednotlivých místností, jež tvarem kopírují původní stání pro koně, slouží repasované příčky vyrobené z tmavého masivního dřeva.

Výjimkami jsou pouze stěna z mléčného skla a vestavěná skříň, které oddělují prostor na spaní od koupelny. Hezké kamenné žlaby, pítka i kovové prvky se staly součástí elegantně řešených koupelen.

Vnitřní dispozice domu jsou funkční a dělí prostor na dvě hlavní části. V klidové zóně jsou situovány tři místnosti vyhrazené spánku a odpočinku. Největší ložnice slouží majitelům. Kromě šatny obsahuje také komfortní hygienické zázemí se solitérní vanou.

Třetí pokoj bez koupelny slouží k ubytování návštěv. Hned za ložnicí pro hosty začíná společenská zóna. Kromě minimalistické kuchyně zahrnuje také jídelnu, rodinnou koupelnu a velkorysý obývací pokoj, ze kterého je možné vystoupit ven na terasu.

rekonstrukce-konske-staje-loznice-koupelna

rekonstrukce-konske-staje-chodba

rekonstrukce-konske-staje-loznice

Foto: Martin Gardner

Zdroj textu: E-STAV


Další povedená rekonstrukce hospodářské usedlosti

Zdařilá rekonstrukce: Z bývalých chlívků příjemné bydlení na léto
Vaše komentáře (2)

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop