Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Zajímavosti

Časopis Dřevo&Stavby 1/2013
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 1/2013
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Originální dřevostavba: <small>Hravý osmistěn uprostřed zahrady</small>

Originální dřevostavba: Hravý osmistěn uprostřed zahrady

Petra Vaňková | Úterý, 12. květen 2015 |

Pro milovníky trojrozměrných těles v architektuře bude tato originální zahradní dřevostavba jistě příjemným osvěžením. Pravidelný mnohostěn schovaný mezi stromy slouží členům rodiny jako skrýš, pracovna či herna. Stojí v zahradě domu na předměstí hlavního města Kolumbie.

Úkolem architekta Manuela Villa bylo vytvořit prostor, který bude odlišný od stávajícího rodinného království, doplní zahradu o intimní příjemné místo, kde je možné si odpočinout, pracovat, číst si či jen relaxovat výhledem do zeleně. Nový prvek měl poskytnout dostatečné zázemí pro pobyt v zahradě a navíc podpořit vznik nových aktivit.

Far View 2Mladý manželský pár s malým synkem žije v jihoamerické Kolumbii, na okraji města Bogota. Každý z nich si v novém zahradním objektu najde to své. Ať už místo, kde se dá ukrýt před vnějším světem, nebo netradiční prostor pro ubytování hostů. Navržený prostor může sloužit jako únik z každodenního rutinního koloběhu obvyklých aktivit v domě. Autor při svých úvahách nezapomněl ani na nejmladšího člena rodiny: tvar objektu pojal jako edukativní pomůcku, která umožní malému člověku objevovat svět základních geometrických tvarů. Právě ve věku, kdy dítě poznává svět a učí se mluvit, bude mnohostěn plnit svůj účel velmi dobře. Později, až bude starší, se přirozeně promění způsob užívání přístřešku třeba na cenné zázemí skryté před okolním světem nebo studijní koutek.

Dřevěný domek poskytuje útulné útočiště

Back viewWooden deckBuňka ve tvaru ukrojeného pravidelného osmistěnu poskytuje užitnou plochu 7,5 m2. Materiál konstrukce měl být lehký, aby bylo možné jej přemístit. Zároveň bylo třeba, aby působil teple a útulně. Tato kritéria nakonec splnilo borovicové dřevo zlatavé barvy. Dřevěná konstrukce stojí na betonových základech, zvenku je pokryta černými šindelovými taškami a je tak po celém povrchu chráněna před povětrnostními vlivy. Malá okna po stranách a jedno centrální ve střeše, společně s prosklenou stěnou, poskytují optimální přirozené osvětlení i provětrání prostoru. Na přístřešek navazuje dřevěná terasa, která rozšiřuje možnou oblast použití.

InteriorDíky materiálovému řešení je možné mnohostěn odstranit a přesunout na jiné místo, kde se snadno funkčně přizpůsobí svému prostředí. Tato všestranná aplikovatelnost objektu byla jedním z architektonických záměrů autora.

Interiér je vybaven pouze nezbytným zařízením. Pracovní deska s kreslicí plochou, drobné úložné prostory, poličky a samozřejmě nesmí chybět pohovka k odpočinku a posezení. V případě potřeby lze využít solární energiiči přípojku pro umělé noční osvětlení.

 

Připravila Lucie Němcová

Foto Sergio Gomez

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner