Postavili si originální dům z odpadů. Náklady na stavbu byly minimální

Postavili si originální dům z odpadů. Náklady na stavbu byly minimální

Redakce | Středa, 12. únor 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Uprostřed nehostinných slanisek Nové Anglie na severovýchodě USA si nekonvenčně smýšlející rodina rozhodla postavit ještě netradičnější rodinné stavení. A to i za cenu, že jejími sousedy nebude nikdo jiný než kojoti, vysoká zvěř a lišky, které zde večer co večer dávají dobrou noc.

Dům totiž sousedí s pozemkem Správy rezervací, který nebude nikdy zastavěn. Na svých záviděníhodných šesti hektarech si majitelé vybudovali bydlení, které na první pohled naprosto zapadá do tradice venkovských budov v Newbury. Konstrukce i sklon střechy připomíná tvar stodol, které se běžně staví v oblasti Nové Anglie. Dům tak dokonale zapadá do místní krajiny i do tradičního stylu zdejších domů. V čem je tedy originální? Celý dům je postaven z recyklovaných materiálů!

dum-z-odpadu-exterier-zahrada-zima--moskow-usa

Obr.: Venkovním vzhledem dům nijak nenarušuje tradici venkovských obydlí v Newbury. Foto: Eric Roth

Podivuhodná stavba

Architektonický návrh zpracoval Keith Moskow, který se společně se stavebníkem tohoto domu mimo jiné zabývá renovací starých budov. Budoucí majitel tak nejprve shromažďoval nejrůznější stavební části, materiály a doplňky, které někde ležely vyřazeny nebo pocházely z jiných budov a demolic.

dum-z-odpadu-interier-hlavni-obytny-prostor-kuchyne-krb-moskow-usa

Obr.: Dominantu interiéru tvoří několikatunový žulový balvan, který se stal základem krbu. Foto: Eric Roth

Když bylo všeho dostatek, přišel na řadu architekt Moskow, kterého čekal netradiční úkol. Oproti běžnému postupu, kdy se pro hotový návrh nakupují potřebné stavební materiály, bylo v tomto případě třeba vymyslet způsob, jak uspořádat množství nejrozličnějších materiálů tak, aby z nich vznikl dům...

Postupně začala vznikat stavba ze šrotu, odpadu a věcí, které by většina z nás nazvala haraburdím. Celá stavba vznikala jaksi svépomocí. Místo zkušené stavební firmy přiložili ruku k dílu samotní majitelé za pomoci svých přátel. Sečteno a podtrženo: náklady na stavbu byly minimální.

dum-z-odpadu-interier-kuchyne-detail-moskow-usa

Obr.: Levná renovovaná kuchyňská linka je osvěžena novou pracovní deskou. Foto: Eric Roth

dum-z-odpadu-interier-kuchyne--moskow-usa

Obr.: Nač zbytečně plýtvat nábytkem v kuchyni? Talíře na otevřených policích jsou snadno dostupné, stejně tak příbory v zavěšených kovových zásobnících. Foto: Eric Roth

Cena za design

Ačkoli by se mohlo zdát, že výsledná podoba domu musí působit jako nesourodá změť, Bostonská společnost architektů byla jiného názoru: dům z odpadu získal cenu za design. A to i přesto, že interiér stavby připomíná spíš průmyslový prostor než rodinné bydlení. Majitelé dali před útulností přednost otevřenosti. A že je jí tady dostatek! Své by o tom mohl povědět syn majitelů, který využívá prostornou dispozici jako tělocvičnu, ve které může dovádět na pohyblivém laně či po žebříku šplhat do tajné skrýše. Svobodu pohybu a množství prostoru mu může většina dětí jenom závidět.

dum-z-odpadu-interier-detsky-pokoj-moskow-usa

Obr.: Dětský pokoj je zhotoven jako jakýsi otevřený stan kolem lůžka vyrobeného z bílých březových větví s ponechanou kůrou. Žebřík vede do soukromého loftu, z něhož je možné vejít „tajnými dveřmi" do podkroví. Foto: Eric Roth

dum-z-odpadu-interier-detska-herna-moskow-usa

Obr.: Aktivitám nejmladšího člena rodiny se v tomto domě meze nekladou. Barevné zdi a hračky oživují industriální ráz interiéru, závěsná kolejnice jeřábu, kdysi používaná k přepravě lodí po areálu bostonské velrybárny, byla upravena pro dovádění na laně. Foto: Eric Roth

dum-z-odpadu-interier-detsky-pokoj-hracky-moskow-usa

Foto: Eric Roth

Dominantou interiéru je nepochybně obrovský žulový balvan, který majitelka osobně vybrala v místním lomu. Kámen vážící víc než tři tuny byl usazen doprostřed obývacího pokoje a měl by v budoucnu tvořit základ krbu. Zatím slouží jako jakési ohniště, z kterého vede komín z kovových trubek.

Když se staré stává novým

Každý větší i menší kousek v tomto nevšedním domě má rozličnou minulost. Tak například vnitřní ocelový skelet má svůj původ v bývalé bostonské velrybárně, která čekala na demolici. Zábradlí vedoucí do horního podlaží využívá sloupků dálničních svodidel, stejně tak lustr v hale byl upraven z dálničního osvětlení.

dum-z-odpadu-interier-osvetleni-moskow-usa

Obr.: Elegantní lustr v hale byl kdysi součástí dálničního osvětlení. Foto: Eric Roth

Staré předměty nacházejí nové uplatnění také v exteriéru budovy. Dřevěný sud, který dříve sloužil jako jakási vana v koželužně, se po své úpravě proměnil v saunu- stačilo jen vyřezat v jeho boku otvor a nainstalovat do něj kamna. S podobnou lehkostí vzniká v tomto domě téměř vše. Okna se zachrání z demolic, dveře se vyrobí svépomocí, industriální betonová podlaha se jednoduše oživí barvami na betonové podlahy.

dum-z-odpadu-interier-dvere-kovani-detail-moskow-usa

Foto: Eric Roth

dum-z-odpadu-interier-koupelna-moskow-usa

Obr.: Pozinkované plechy tvoří nejen krytinu střechy, ale i část obkladů v koupelně. Foto: Eric Roth

Podlaha v domě je vyhřívána systémem, který využívá sluneční tepelnou energii. Termální solární systém, který je umístěn na přilehlé zahradě, obsahuje zásobník vody. Ten je ohříván skleněnými trubkami a měděnými jímkami, které přenášejí teplo do vody přiváděné do domu. V případě několika zamračených dní ohřívá vodu malý ohřívač, který je možno kdykoli zapnout.

dum-z-odpadu-exterier-solarni-system-zima--moskow-usa

Obr.: Solární systém postačuje pro vytápění domu, při nedostatku slunečního svitu pomáhá elektrický kotel. Foto: Eric Roth

Radost z přetváření nalezených předmětů a hledání jejich nového účelu souvisí s myšlenkou celé stavby: dům nebude nikdy dokončen. Vždy se totiž najde dostatek vyřazených předmětů, které zde naleznou originální uplatnění.

Připravil: Ondřej Zaorálek
Foto: Eric Roth

DaS 1-2011
Vaše komentáře (2)

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop