Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Časopis Dřevo&Stavby 1/2011
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 1/2011
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 30 Kč
Objednat časopis
Tisk
Postavte si dům ze šrotu a haraburdí! Jde to...

Postavte si dům ze šrotu a haraburdí! Jde to...

Redakce | Pondělí, 31. červenec 2017 |

Uprostřed nehostinných slanisek Nové Anglie na severovýchodě USA si nekonvenčně smýšlející rodina rozhodla postavit ještě netradičnější rodinné stavení. A to i za cenu, že jejími sousedy nebude nikdo jiný než kojoti, vysoká zvěř a lišky, které zde večer co večer dávají dobrou noc.

Dům totiž sousedí s pozemkem Správy rezervací, který nebude nikdy zastavěn. Na svých záviděníhodných šesti hektarech si majitelé vybudovali bydlení, které na první pohled naprosto zapadá do tradice venkovských budov v Newbury. Konstrukce i sklon střechy připomíná tvar stodol, které se běžně staví v oblasti Nové Anglie. Dům tak dokonale zapadá do místní krajiny i do tradičního stylu zdejších domů. V čem je tedy originální? Celý dům je postaven z recyklovaných materiálů!

Podivuhodná stavba

Architektonický návrh zpracoval Keith Moskow, který se společně se stavebníkem tohoto domu mimo jiné zabývá renovací starých budov. Budoucí majitel tak nejprve shromažďoval nejrůznější stavební části, materiály a doplňky, které někde ležely vyřazeny nebo pocházely z jiných budov a demolic.

2a dům z odpadů5 dům z odpadů7 dům z recyklovaného materiálu

Když bylo všeho dostatek, přišel na řadu architekt Moskow, kterého čekal netradiční úkol. Oproti běžnému postupu, kdy se pro hotový návrh nakupují potřebné stavební materiály, bylo v tomto případě třeba vymyslet způsob, jak uspořádat množství nejrozličnějších materiálů tak, aby z nich vznikl dům... Postupně začala vznikat stavba ze šrotu, odpadu a věcí, které by většina z nás nazvala haraburdím.Celá stavba vznikala jaksi svépomocí. Místo zkušené stavební firmy přiložili ruku k dílu samotní majitelé za pomoci svých přátel. Sečteno a podtrženo: náklady na stavbu byly minimální.

Cena za design

Ačkoli by se mohlo zdát, že výsledná podoba domu musí působit jako nesourodá změť, Bostonská společnost architektů byla jiného názoru: dům z odpadu získal cenu za design. A to i přesto, že interiér stavby připomíná spíš průmyslový prostor než rodinné bydlení. Majitelé dali před útulností přednost otevřenosti. A že je jí tady dostatek! Své by o tom mohl povědět syn majitelů, který využívá prostornou dispozici jako tělocvičnu, ve které může dovádět na pohyblivém laně či po žebříku šplhat do tajné skrýše. Svobodu pohybu a množství prostoru mu může většina dětí jenom závidět. Dominantou interiéru je nepochybně obrovský žulový balvan, který majitelka osobně vybrala v místním lomu. Kámen vážící víc než tři tuny byl usazen doprostřed obývacího pokoje a měl by v budoucnu tvořit základ krbu. Zatím slouží jako jakési ohniště, z kterého vede komín z kovových trubek.

1 dům z odpadu10 dům z odpadu a harampádí9 interiér domu z odpadu


Když se staré stává novým

Každý větší i menší kousek v tomto nevšedním domě má rozličnou minulost. Tak například vnitřní ocelový skelet má svůj původ v bývalé Bostonské velrybárně, která čekala na demolici. Zábradlí vedoucí do horního podlaží využívá sloupků dálničních svodidel, stejně tak lustr v hale byl upraven z dálničního osvětlení.

Staré předměty nacházejí nové uplatnění také v exteriéru budovy. Dřevěný sud, který dříve sloužil jako jakási vana v koželužně, se po své úpravě proměnil v saunu- stačilo jen vyřezat v jeho boku otvor a nainstalovat do něj kamna. S podobnou lehkostí vzniká v tomto domě téměř vše. Okna se zachrání z demolic, dveře se vyrobí svépomocí, industriální betonová podlaha se jednoduše oživí barvami na betonové podlahy.

Podlaha v domě je vyhřívána systémem, který využívá sluneční tepelnou energii. Termální solární systém, který je umístěn na přilehlé zahradě, obsahuje zásobník vody. Ten je ohříván skleněnými trubkami a měděnými jímkami, které přenášejí teplo do vody přiváděné do domu. V případě několika zamračených dní ohřívá vodu malý ohřívač, který je možno kdykoli zapnout.

Radost z přetváření nalezených předmětů a hledání jejich nového účelu souvisí s myšlenkou celé stavby: dům nebude nikdy dokončen. Vždy se totiž najde dostatek vyřazených předmětů, které zde naleznou originální uplatnění.

Připravil Ondřej Zaorálek

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Jak jsem našla dřevo

  Jak jsem našla dřevo

  Máme doma takový zvyk; na přelomu roku si dáváme dárek. Ten ale nesmí být koupený ani umělý a měl by nést nějaké poselství. A protože pozdě vstávám, hledám každoročně…

 • thumb hreben" alt="Dřevem proti vším"/>

  Dřevem proti vším

   Existence předmětu sloužícího jako hřeben se datuje až do pravěku. Je proto k neuvěření, že ani v novověku ho někteří lidé nepotřebují. Kdyby to například bylo jen na Abrahamu…

 • Tajemství japonských dřevostaveb

  Tajemství japonských dřevostaveb

  Historie japonského stavebnictví je úctyhodná. Však právě v zemi vycházejícího slunce stojí pravděpodobně nejstarší dřevostavba na světě. Konkrétně pagoda u buddhistického…

 • Nemusíte chodit do sauny! Ona může jít s vámi...

  Nemusíte chodit do sauny! Ona může jít s vámi...

  Vypravit se na prázdninové putování s obytným přívěsem či karavanem, to dokáže leckdo. S lehkou nadsázkou si ale za své auto můžete zapřáhnout i soukromou saunu a udělat si tak…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner