Redakce | Úterý, 08. prosinec 2020 |

Na náměstí v Limburku nedaleko německého Koblenzu stojí prastarý dům. Postavili ho někdy ve 14. století tehdy obvyklou technikou hrázděného zdiva – dřevěná nosná konstrukce, dnes bychom řekli těžký dřevěný skelet, s výplní volných vnitřních prostor nenosným materiálem, nejčastěji hlínou nebo vepřovicemi. dnes dům vypadá, jako by ho postavili loni a ne před polovinou milénia. Ještě zajímavější je ale jeho interiér.
Zcela zásadní rekonstrukce
Při dendrochronologickém průzkumu byly objeveny nejstarší části z roku 1536, dá se ale předpokládat, že dům je starší. Zásadní rekonstrukce se dočkal o sto let později – přibylo mimo jiné vřetenové schodiště, které se zachovalo dodnes.
V 19. století byla zvětšena okna, dům byl kompletně omítnut a změněna byla také podoba horní části štítu. Poválečné období nepřineslo domu nic dobrého – modernizace a renovace byly nahodilé, prvky nosné konstrukce propisující se do interiéru byly zakryty deskami a omítnuty.
Obchod s hodinkami a šperky v přízemí byl v provozu až do roku 2012, kdy dům koupili noví majitelé a pustili se do rekonstrukce. Spolupracovali při tom nejen s odborníky–praktiky, ale i s památkáři, a tak není divu, že dům získal v roce 2014 spolkovou cenu Řemeslo v památkové péči.
Dnes dům v přízemí a prvním podlaží obývají majitelé, další dvě patra jsou upravena jako apartmány ke krátkodobému pronájmu. Apartmá ve druhém podlaží je menší, vybavené prvky v retro stylu. Otevřený prostor zahrnuje obytnou a jídelní část s kuchyní, odpočinkový kout a ložnici dostupnou průchodem přes koupelnu.
Řada malých okének v jídelně působí jako soubor obrázků, zvláště pronikají-li jimi sluneční paprsky. Okna jsou dvojitá, venkovní vitrážové okno je replikou původní výplně. Moderní apartmá v podkroví je dvoupodlažní – ve špičce přímo pod střechou je ložnice, spodní patro je obytné s kuchyní a koupelnou.
obr.: Řada malých okének v jídelně působí jako soubor obrázků, zvláště pronikají-li jimi sluneční paprsky. Foto: RlabusArchitektur / Plötze 17
obr.: Hlavní obytný prostor většího apartmánu. Schodišti vedoucímu do ložnicového patra dodává vzdušnost prosklené zábradlí, prostor pod ním je šikovně využit jako zapuštěná knihovna. Foto: RlabusArchitektur / Plötze 17
obr.: Kuchyně s jídelním stolem ve výklenku je malá, stylově čistá. Foto: RlabusArchitektur / Plötze 17
obr.: Hrázděná konstrukce se na mnoha místech propisuje do interiéru a stává se významným výtvarným prvkem. Foto: RlabusArchitektur / Plötze 17
obr.: Menší apartmá ve druhém podlaží má i sníženou výšku stropů, proto byly trámy zakryty a zabíleny, aby se výška ještě více opticky nesnižovala. Foto: RlabusArchitektur / Plötze 17
obr.: Do miniaturní ložnice se vchází přes stejně malou koupelnu. Foto: RlabusArchitektur / Plötze 17
obr.: Deska pod umyvadlem bývala kdysi obložením stěny. Foto: RlabusArchitektur / Plötze 17
Mohlo by vás zajímat...

Byt na 36 metrech čtverečních působí vzdušně a otevřeně a zároveň vytváří flexibilní životní prostor
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Velké bydlení v malém domě
Když se s někým bavím na téma malý dům, často si to vykládá, jako bych ho chtěla nacpat do krabice od bot. Tak černobílé to ale není. Alespoň u mě šlo o jednu z věcí, která mě…
-
Koronaviru se na dřevěném povrchu prostě nelíbí. Další důvod, proč zvážit bydlení v dřevostavbě
Po pečlivém zkoumání přišli finští vědci s ověřenými výsledky testů, které prokazatelně potvrzují, že nakažlivost koronaviry klesá na dřevěném povrchu mnohem rychleji a…
-
Dřevo jako nejžhavější želízko v ohni udržitelné výstavby
Závislost lidstva na betonu a oceli při stavbě všeho, od domů až po sportovní stadiony, je spojena se značnými náklady na životní prostředí. Beton je zodpovědný za čtyři až osm…
-
Roubenka naruby aneb dřevěná vestavba do zděného domu
Nebývá neobvyklé, že záměr postavit si masivní dřevostavbu, zejména kanadský srub, zarazí odmítavé stanovisko stavebního úřadu. Někdy je to pochopitelné, masivní dřevostavby jsou…