Mini dřevostavby určené pro noci pod hvězdami

Mini dřevostavby určené pro noci pod hvězdami

Jiří Kuthan | Pátek, 10. květen 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Cestovat, poznávat neznámé kraje, pozorovat přírodní scenérie a spát pod širákem – to je sen každého cestovatele-dobrodruha. I když prý neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení, snaží se státní správa v Dánsku zpříjemnit cestovatelům různým způsobem pobyt v přírodě. Jedním z jejích posledních počinů jsou dřevěné přístřešky Blue Landmarks rozmístěné v unikátních lokalitách podél pobřeží souostroví South Fyn.

Místa pro jednotlivé dřevěné přístřešky byla pečlivě vybrána tak, aby byly stavby vnímány jako jedinečné dominanty, které nesoupeří se specifickými hodnotami daného místa a krajiny ani je nijak nenarušují. Nacházejí se v těsné blízkosti pobřeží a slouží jak pěším turistům, tak vyznavačům vodních sportů.

Mini dřevostavby jako aktivní základny

Přístřešky pomáhají regulovat návštěvnost a udržovat turisty mimo zranitelné přírodní lokality, zároveň však slouží jako aktivní základny pro kajakáře, muškaře, plavce, potápěče a hledače podmořských pokladů, surfaře, i pro běžné výletníky, ať už přicházejí pěšky, nebo přijíždějí na člunech.

shelters-by-the-sea-lumo-architects-2

Designéři ze studia LUMO Architects vytvořili kolekci pěti různých typů dřevěných přístřešků s maximální variabilitou ve smyslu velikosti a funkce a s jasně vymezenými prostorovými vztahy. Inspirací jim byly tradiční drobné stavby, v nichž rybáři skladují ulovené ryby.

shelters-by-the-sea-lumo-architects-7

shelters-by-the-sea-lumo-architects-4

Přístřešky mají asymetrický vzhled s lomenými liniemi a jsou opláštěny dřevotřískovými deskami v povrchové úpravě černým dehtovým nátěrem. Kruhová okénka umožňují výhledy do okolní krajiny i na oblohu.

shelters-by-the-sea-lumo-architects-3

shelters-by-the-sea-lumo-architects-5

shelters-by-the-sea-lumo-architects-6

shelters-by-the-sea-lumo-architects-nakres

Foto: LUMO Architects

DaS 1-2019
Jiří Kuthan

Baví mě vše kolem počítačů a internetu. Od tvorby webů jsem se přesunul k tvorbě obsahu a momentálně pronikám do tajů dřevostaveb, abych věděl, jakou si pro sebe postavit. Pokud právě neladím obsah tohoto webu, utíkám do přírody, kde dobíjím energii při pozorování ptáků.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop