Jiří Kuthan | Pátek, 10. květen 2019 |

Cestovat, poznávat neznámé kraje, pozorovat přírodní scenérie a spát pod širákem – to je sen každého cestovatele-dobrodruha. I když prý neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení, snaží se státní správa v Dánsku zpříjemnit cestovatelům různým způsobem pobyt v přírodě. Jedním z jejích posledních počinů jsou dřevěné přístřešky Blue Landmarks rozmístěné v unikátních lokalitách podél pobřeží souostroví South Fyn.
Místa pro jednotlivé dřevěné přístřešky byla pečlivě vybrána tak, aby byly stavby vnímány jako jedinečné dominanty, které nesoupeří se specifickými hodnotami daného místa a krajiny ani je nijak nenarušují. Nacházejí se v těsné blízkosti pobřeží a slouží jak pěším turistům, tak vyznavačům vodních sportů.
Mini dřevostavby jako aktivní základny
Přístřešky pomáhají regulovat návštěvnost a udržovat turisty mimo zranitelné přírodní lokality, zároveň však slouží jako aktivní základny pro kajakáře, muškaře, plavce, potápěče a hledače podmořských pokladů, surfaře, i pro běžné výletníky, ať už přicházejí pěšky, nebo přijíždějí na člunech.
Designéři ze studia LUMO Architects vytvořili kolekci pěti různých typů dřevěných přístřešků s maximální variabilitou ve smyslu velikosti a funkce a s jasně vymezenými prostorovými vztahy. Inspirací jim byly tradiční drobné stavby, v nichž rybáři skladují ulovené ryby.
Přístřešky mají asymetrický vzhled s lomenými liniemi a jsou opláštěny dřevotřískovými deskami v povrchové úpravě černým dehtovým nátěrem. Kruhová okénka umožňují výhledy do okolní krajiny i na oblohu.
Foto: LUMO Architects
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Velké bydlení v malém domě
Když se s někým bavím na téma malý dům, často si to vykládá, jako bych ho chtěla nacpat do krabice od bot. Tak černobílé to ale není. Alespoň u mě šlo o jednu z věcí, která mě…
-
Koronaviru se na dřevěném povrchu prostě nelíbí. Další důvod, proč zvážit bydlení v dřevostavbě
Po pečlivém zkoumání přišli finští vědci s ověřenými výsledky testů, které prokazatelně potvrzují, že nakažlivost koronaviry klesá na dřevěném povrchu mnohem rychleji a…
-
Dřevo jako nejžhavější želízko v ohni udržitelné výstavby
Závislost lidstva na betonu a oceli při stavbě všeho, od domů až po sportovní stadiony, je spojena se značnými náklady na životní prostředí. Beton je zodpovědný za čtyři až osm…
-
Roubenka naruby aneb dřevěná vestavba do zděného domu
Nebývá neobvyklé, že záměr postavit si masivní dřevostavbu, zejména kanadský srub, zarazí odmítavé stanovisko stavebního úřadu. Někdy je to pochopitelné, masivní dřevostavby jsou…