Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Zajímavosti

Mini dřevostavby určené pro noci pod hvězdami

Mini dřevostavby určené pro noci pod hvězdami

Redakce | Pátek, 10. květen 2019 |

Cestovat, poznávat neznámé kraje, pozorovat přírodní scenérie a spát pod širákem – to je sen každého cestovatele-dobrodruha. I když prý neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení, snaží se státní správa v Dánsku zpříjemnit cestovatelům různým způsobem pobyt v přírodě. Jedním z jejích posledních počinů jsou dřevěné přístřešky Blue Landmarks rozmístěné v unikátních lokalitách podél pobřeží souostroví South Fyn.

Místa pro jednotlivé dřevěné přístřešky byla pečlivě vybrána tak, aby byly stavby vnímány jako jedinečné dominanty, které nesoupeří se specifickými hodnotami daného místa a krajiny ani je nijak nenarušují. Nacházejí se v těsné blízkosti pobřeží a slouží jak pěším turistům, tak vyznavačům vodních sportů.

Mini dřevostavby jako aktivní základny

Přístřešky pomáhají regulovat návštěvnost a udržovat turisty mimo zranitelné přírodní lokality, zároveň však slouží jako aktivní základny pro kajakáře, muškaře, plavce, potápěče a hledače podmořských pokladů, surfaře, i pro běžné výletníky, ať už přicházejí pěšky, nebo přijíždějí na člunech.

shelters-by-the-sea-lumo-architects-2

Designéři ze studia LUMO Architects vytvořili kolekci pěti různých typů dřevěných přístřešků s maximální variabilitou ve smyslu velikosti a funkce a s jasně vymezenými prostorovými vztahy. Inspirací jim byly tradiční drobné stavby, v nichž rybáři skladují ulovené ryby.

shelters-by-the-sea-lumo-architects-7

shelters-by-the-sea-lumo-architects-4

Přístřešky mají asymetrický vzhled s lomenými liniemi a jsou opláštěny dřevotřískovými deskami v povrchové úpravě černým dehtovým nátěrem. Kruhová okénka umožňují výhledy do okolní krajiny i na oblohu.

shelters-by-the-sea-lumo-architects-3

shelters-by-the-sea-lumo-architects-5

shelters-by-the-sea-lumo-architects-6

shelters-by-the-sea-lumo-architects-nakres

Text: Martin Klíma
Foto: LUMO Architects

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?