Tisk
Nakupujte v dřevostavbě!

Nakupujte v dřevostavbě!

Michal Babor | Sobota, 29. leden 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Již brzy si budou moci obyvatelé východočeské Jaroměře vyzkoušet, jak funguje

dřevostavba jako hypermarket. 10. února se zde totiž otevře první ekologicky šetrný hypermarket s nulovou uhlíkovou stopou v kontinentální Evropě. Budova navržená stavebním oddělením Tesco je řešena jako energeticky soběstačná dřevostavba navržená tak, aby produkce CO2 byla snížena na minimum a byla vyrovnána neboli vynulována stejným množstvím CO2 spotřebovaným během pěstování zdroje energie.

ekologicky-hypermarket-v-jaromeri-vizualizace„Soběstačnost budovy zajišťují dvě kogenerační jednotky, které produkují dostatek energie pro celkový provoz hypermarketu. Jako palivo je v nich využit čistý řepkový olej, ze kterého jednotky vyrábějí nejen elektrickou energii, ale také teplo pro vytápění a chlad pro chlazení objektu," popisuje Miroslav Friml, ředitel stavebního oddělení Tesco. Na šikmých světlících střechy jsou nainstalovány solární kolektory. Jak kogenerační jednotky, tak solární kolektory jsou napojeny na absorpční výměník, který slouží pro přeměnu teplé vody na chladnou, která se tak stává zdrojem chladu pro objektové chlazení v letním období.

ekologicky-hypermarket-v-jaromeri-schemaK úsporám energie dochází i díky dalším opatřením. Ve střeše jsou umístěny šedové světlíky umožňující přirozené osvětlení prodejní plochy. Díky jejich severnímu nasměrování však nedochází v letním období k nežádoucímu přehřívání objektu. Osvětlení prodejní plochy je stmívatelné, reaguje na zisky denního světla a automaticky upravuje intenzitu umělého osvětlení tak, aby bylo dosaženo požadované hladiny osvětlenosti. Dešťová voda je zachytávána v akumulační nádrži a následně použita na splachování WC, mytí podlah, zalévání zeleně apod. Převratnou novinkou je dobíjecí zařízení pro elektromobily, které bude výhledově umístěno přímo na parkovišti hypermarketu.

Doba výstavby nového obchodu trvala 18 týdnů, celkové investice jsou o necelých 30 % vyšší než u srovnatelného standardního objektu, Tesco si však návratnost investic slibuje v horizontu 14 let. Snižování vlastních emisí a dopadu na životní prostředí pomocí efektivního využívání moderních technologií patří k prioritám společnosti Tesco všude na světě. Díky úsporám energie a využívání obnovitelných zdrojů chce společnost do roku 2020 snížit svou uhlíkovou stopu na polovinu hodnoty, kterou dosahovala v roce 2006, a do roku 2050 se chce stát celosvětově společností s nulovou uhlíkovou stopou.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (5)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop