Tisk
Cesta z lesa až k správně postavené dřevostavbě

Cesta z lesa až k správně postavené dřevostavbě

Michal Babor | Pátek, 18. únor 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Společnost Sonnleitner Holzbauwerke GmbH vstoupila letošní rok na český trh. Bavorský výrobce domů ze dřeva začínal téměř před 100 lety jako zpracovatel dřeva a postupem času se začal specializovat na dodávku exkluzivních dřevostaveb a individuálních návrhů nábytku. Nyní již více než 40 let staví domy v Německu, Rakousku, Itálii, Lucembursku a Švýcarsku.

Dřevo jako stavební materiál pro domy Sonnleitner na své cestě z lesa ke konečnému zákazníkovi prochází dlouhou cestou.

1. LES

FruehlingswaldVyužíváme lesy, které s velkou péčí založili naši předci. Je známým faktem, že stromy během svého života vážou oxid uhličitý, uvolňují kyslík a jejich pozitiví energetická bilance přidává na významu jako stavebního materiálu budoucnosti. Abychom zachovali dobré vlastnosti dřeva od jeho těžby, přípravy, zpracování až po konečné využití, dodržujeme přísná pravidla technologie a správného ošetření.

2. SKLAD

Dřevo chce svůj čas a proto je nejlepší provádět těžbu v zimních měsících vegetačního klidu, kdy dochází k stáhnutí mízy do kořenů. Následuje převoz dlouhé kulatiny, třídění výřezů a jejich pořez na pile. Po rozřezání je dřevo stále čerstvé, má vysokou vlhkost (obsahuje 70-100 % vody). Následné zpracování dřeva má zajistit to, aby se nekroutilo, nepraskalo a bylo stálé v tvaru i rozměrech. Důvodem vysoušení je prevence proti plísňovým nebo hnilobným onemocněním dřeva a napadení hmyzem. Vysychání dřeva probíhá přirozeným prouděním okolního vzduchu, uskladněním v hráních minimálně jeden rok, navazuje technické sušení, které zaručí aby vysledný produkt obsahoval množství vlhkosti cca 10 % v rozpětí ± 4 % a v závislosti na použití (interiér/exteriér).

3. VÝROBNA

42_programmieren_produktion 53_balkenJakostní třídění dřeva určí jeho další možnosti využití a zpracování. Zde je třeba zvažovat směr růstu letokruhů, množství suků, výsušné trhliny a smolnatost. Z rostlého dřeva se stává stavební materiál a je důležité umět dřevo dále správně používat. Firma Sonnleitner vyvinula skladbu stěn Twinligna®, která je tvořena výhradně ze dřeva. Mezi dvě 50 mm silné fošny je vložena 200 mm silná dřevovláknitá izolace. Stěny Twinligna® poskytují díky difuzní propustnosti a velkému podílu masivního dřeva (2 x 50 mm fošny) optimální klima vnitřního prostředí. Ze stěn dýchá dřevo ve své přírodní podobě oštřené přírodnímy oleji, pigmenty nebo vosky.

4. STAVENIŠTĚ

Baustelle1Prefabrikované panely připravené ve výrobně jsou převezeny v uzavřených kamionech na staveniště kde, během krátké doby vzniká nový dům. Tato fáze celého výrobního procesu patří mezi nejkratší a musí být prováděna pečlivě a profesionálně. Během dvou dnů je dům pod střechou a nastupují elektrikáři s instalatéry. Vybavení interiérů v dodávce na klíč trvá 2-3 měsíce a konečný výsledek je prověřen Blower-door testem.

5. SERVIS

Pautz_WohnS jakou péčí je zacházeno se dřevem, s takovou se věnujeme také zákazníkům. Služby v podobě konzultací, poradenství a kompletního servisu vedou k výsledkům podle individuálního vkusu každého stavebníka. Vítanou inspirací je park referenčních domů, možnost prohlídky přilehlého výrobního závodu nebo návštěva moderního zákaznického centra představující zásady babiologie.

Navštivte nás v Ortenburgu blízko bavorského Pasova 70 kilometrů od českých hranic.

Účastníme se také 6. ročníku mezinárodního veletrhu dřevěných staveb a konstrukcí Dřevostavby 2011, naše expozice se nachází v hlavní hale Průmyslového paláce pod číslem 3A9.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop