Petr Houška | Středa, 15. srpen 2012 |

Stavby z masivního dřeva jako jsou roubenky či sruby patří především do přírody a jejich zasazení do klasické řadové zástavby je urbanistickým hříchem.
A to jak ze strany majitele, tak i ze strany dotyčného stavebního úřadu. Představovaná srubová stavba má z tohoto hlediska velmi krásné umístění – je postavena v mírném svahu a rodina shlíží na malebnou jihočeskou vesnici.
Slunce topí zdarma
Díky svažitému pozemku mohl být srub částečně podsklepený; sklepy si v dnešní době opět nacházejí u stavebníků oblibu. Svislá konstrukce domu je sendvičové skladby z lepených smrkových profilů na sobě pevně sedících díky spoji na takzvané pero a drážku. Na svislé konstrukci spočívá sedlová střecha klasické trámové konstrukce a je pokryta betonovými taškami. Stěnové trámy jsou v rozích spojeny vyfrézovaným křížovým spojem. Dnešní okna jsou už natolik kvalitní konstrukce a zasklení, že není problémem do nízkoenergetické stavby osadit tak velké prosklené plochy, jako jsou v obývacím pokoji – díky nim má tak stavba cenné sluneční zisky, místnost je příjemně prosvětlená a dává obyvatelům nádherný výhled do krajiny.
Ve srubu pod sopkou
Nejlépe bude, když zkušenosti majitele ocitujeme: „Prosklení a nasměrování domu na jih zde neuvěřitelně funguje; prohřátí obývacího pokoje a kuchyně sluníčkem nám navozuje výborné klima po celý rok. Jen pozorujeme, jak v přechodném období okolní domy topí v kamnech. Bydlení ve srubu byla jasná volba, když před několika lety jsme bydleli v obdobném srubu na Novém Zélandu u známých (Ohakune u sopky Ruapehu), kde vlastnosti takového domu byli neuvěřitelné i v mrazivých podmínkách." Srub disponuje komfortní podlahovou plochou pro čtyřčlennou rodinu, prostorným obývacím pokojem, jídelnou, dvěma pokoji, ložnicí, jedním sociálním zázemím a terasou pro trávení volného času a kochání se přírodou.
Vaše komentáře (10)Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”
-
Zaručené tipy na ekologický a šetrný úklid domácnosti
V České republice se podle Českého statistického úřadu utratí za čistící a úklidové prostředky 465 Kč ročně na hlavu, což je celkem více než 4,5 miliardy korun. Přitom…
-
Nejzdravější dům pro lidské zdraví je podle odborných studií ten dřevěný
Když se při našich redakčních návštěvách ptáme stavebníků, proč se rozhodli právě pro dům z masivního dřeva, velmi často hovoří o tom, že si přáli dům zdravý. Odkud se bere…
-
Komfort bydlení se neustále zvyšuje, žijeme ale ve zdravém prostředí?
Nárůst významu zdravotních požadavků ve stavebním průmyslu je v posledních letech zcela zřetelný. Příčinou akcelerace této problematiky je především snížení výměny vzduchu v…
-
Dnešní společnost vede lidi do slepé uličky. Jak se vrátit ke své podstatě? Rozhovor s Leo Crlíkem
Okolnosti postavily Lea a jeho rodinu před zásadní otázky. Dává náš způsob života v této podobě smysl? Je v souladu s naším vnímáním a přesvědčením? Jak se odráží ve větším…