Tisk
Život ve srubu na Novém Zélandu se stal inspirací pro nové bydlení

Život ve srubu na Novém Zélandu se stal inspirací pro nové bydlení

Petr Houška | Středa, 15. srpen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

AK111 001Stavby z masivního dřeva jako jsou roubenky či sruby patří především do přírody a jejich zasazení do klasické řadové zástavby je urbanistickým hříchem.

A to jak ze strany majitele, tak i ze strany dotyčného stavebního úřadu. Představovaná srubová stavba má z tohoto hlediska velmi krásné umístění – je postavena v mírném svahu a rodina shlíží na malebnou jihočeskou vesnici.

Slunce topí zdarma

AK111 004Díky svažitému pozemku mohl být srub částečně podsklepený; sklepy si v dnešní době opět nacházejí u stavebníků oblibu. Svislá konstrukce domu je sendvičové skladby z lepených smrkových profilů na sobě pevně sedících díky spoji na takzvané pero a drážku. Na svislé konstrukci spočívá sedlová střecha klasické trámové konstrukce a je pokryta betonovými taškami. Stěnové trámy jsou v rozích spojeny vyfrézovaným křížovým spojem. Dnešní okna jsou už natolik kvalitní konstrukce a zasklení, že není problémem do nízkoenergetické stavby osadit tak velké prosklené plochy, jako jsou v obývacím pokoji – díky nim má tak stavba cenné sluneční zisky, místnost je příjemně prosvětlená a dává obyvatelům nádherný výhled do krajiny.

Ve srubu pod sopkou

AK111 010

Nejlépe bude, když zkušenosti majitele ocitujeme: „Prosklení a nasměrování domu na jih zde neuvěřitelně funguje; prohřátí obývacího pokoje a kuchyně sluníčkem nám navozuje výborné klima po celý rok. Jen pozorujeme, jak v přechodném období okolní domy topí v kamnech. Bydlení ve srubu byla jasná volba, když před několika lety jsme bydleli v obdobném srubu na Novém Zélandu u známých (Ohakune u sopky Ruapehu), kde vlastnosti takového domu byli neuvěřitelné i v mrazivých podmínkách." Srub disponuje komfortní podlahovou plochou pro čtyřčlennou rodinu, prostorným obývacím pokojem, jídelnou, dvěma pokoji, ložnicí, jedním sociálním zázemím a terasou pro trávení volného času a kochání se přírodou.

Vaše komentáře (10)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop