Dům na bázi dřeva

Pět důvodů pro sruby a roubenky

Pět důvodů pro sruby a roubenky

Dagmar Šimonová | Úterý, 18. září 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Mohlo by se zdát, že srubové a roubené stavby jsou v moderní době minulostí. V České republice ale rok od roku přibývá stavebníků, kteří si pro výstavbu svého nového domova naopak volí právě tuto léty prověřenou technologii. Pojďme se podívat na několik zásadních důvodů, proč těchto masivních dřevostaveb přibývá jako hub po dešti.

03 DSC 0055Co jsou to vlastně sruby a roubenky a jaký je mezi nimi rozdíl? Srubové stavby jsou jednovrstvé konstrukce, složené z kulatých nebo hraněných odkorněných dřevěných klád, které jsou na sebe vodorovně skládány. V rozích jsou spojeny pro sruby typickým sedlovým spojem, přes který částečně přečnívají. Právě tento konstrukční detail, který zajišťuje stabilitu a provázání konstrukce celého domu, odlišuje srubové stavby od staveb roubených. Roubenky vznikají z opracovaných, hraněných profilů, které jsou v rozích spojeny rybinovým spojem bez přesahů. V principu se jedná o shodné konstrukce, roubenky však mají oproti srubům v Čechách větší tradici.

01 untitled fotobankaSruby i roubenky se mohou vyrábět dvěma různými způsoby – průmyslově, kdy jsou jednotlivé prvky téměř identické a stavba má tak poměrně moderní vzhled, nebo řemeslně, kdy je každý článek de facto originálem. Běžně se dnes praktikuje sestavení celé dřevostavby ve výrobní hale, její následné rozebrání a opětovné sestavení na konkrétním místě – výstavba je tak rychlá a přesná. „Samotnou výstavbou klasického srubu či roubenky z rostlého smrkového, borového či modřínového masivu vzniká řemeslné dílo, které zanechá dojem i po několika desetiletích. Stavba z architektonického hlediska nepodléhá tolik výkyvům stavebních trendů, charakteristickým pro moderní výstavbu,“ říká Pavel Haniš, který se od roku 1999 intenzivně věnuji výstavbě srubů a roubenek.

1. Stavba, ve které nám bude teplo

04 IMG 1690Dřevo je materiál, který má na lidskou mysl blahodárné účinky. Díky své barvě, struktuře a vůni v nás vyvolává pocity spokojenosti. Jeho povrchová teplota je oproti jiným masivním materiálům, jako je kámen, zdivo nebo beton, vysoká a v zimě tak stačí pro pocit tepelné pohody vytápět na 20 °C. Při této teplotě nám v konstrukcích ze „studených" materiálů bývá zima. Masivní dřevěná stěna akumuluje teplo daleko lépe než stěna klasické moderní dřevostavby postavené sloupkovým systémem – v zimě proto udrží lépe teplo a v létě se tak rychle nevyhřeje. Její akumulace je ale na druhou stranu menší, než akumulace zděné nebo betonové stěny. Sruby a roubenky se proto hodí pro nízkoteplotní zdroje vytápění, které nemají takový výkon – při vytápění prochladlého interiéru nemusíme nejdříve naakumulovat teplo do stěn, rovnou ohříváme vzduch.

2. Zdravé mikroklima

05 DSC 0131Masivní dřevěné konstrukce mají hned několik vlastností, díky nimž se v jejich interiéru budeme cítit příjemně a spokojeně. Stěna z dřevěných klád je difuzně propustná a dochází tak k neustálé recyklaci vzduchu. To, že dům „dýchá", je velice důležité pro udržení zdravého vnitřního ovzduší.

Další kladnou vlastností srubové či roubené konstrukce je regulace vzdušné vlhkosti – bez ztráty svých tepelně izolačních vlastností dokáže dřevo pojmout poměrně velké množství vzdušné vlhkosti a při změně podmínek ji zase vypustit do interiéru. Proto se v podstatě samovolně udržuje v interiéru ideální vzdušná vlhkost kolem 50-60 procent. Dřevo je také schopné absorbovat plyn a páru včetně zápachu. Tato jeho čisticí schopnost je výhodná zejména pro alergiky.

3. Masivní dřevěné konstrukce nehoří

08 P1040449Jeden z mýtů, které kolem dřevostaveb neustále vznikají, je jejich chování v ohni. Výjimku netvoří ani sruby a roubenky. Není ale žádný důvod k obavám – stavby z masivního dřeva bez problému splňují normou stanovená kritéria požární bezpečnosti. Na povrchu hořící klády se po určité době vytvoří zuhelnatělá vrstva, která samotný dřevěný prvek chrání a brání dalšímu rozšíření požáru. Pro dodržení nutných podmínek by nám v tomto ohledu stačila stěna o tloušťce 80 mm, vzhledem k potřebě eliminovat tepelné ztráty je však tato tloušťka nedostatečná. Dřevo je sice dobrý tepelný izolant, hodnoty jeho tepelného odporu se ale i při poměrně velkých tloušťkách stěny pohybují na spodní hranici norem. Moderním konstrukcím se tak z hlediska teplené techniky nemůže rovnat. Proto dnes vznikají tendence moderní sruby „zateplovat". Při výstavbě se tak vytvoří vrstvená konstrukce: mezi dvě vrstvy masivního dřeva se vloží tepelný izolant. Takové stavby už ale s klasickými sruby a roubenkami nemají mnoho společného.

4. Dřevo pracuje, ale je poddajné

02 DSCN6448 ju srubyO životnosti masivních dřevostaveb hovoří nepopiratelná existence stovky let starých domů, které jsou neustále plně funkční. Roubené a srubové konstrukce jsou velmi poddajné, a proto bez problému dokážou ustát poměrně velké pohyby podloží nebo základové konstrukce; přesto, že dojde k jejich vizuálnímu „pokroucení", nemá to žádný vliv na stabilitu objektu. S možnými pohyby je ale třeba počítat při výstavbě, aby nedošlo k porušení souvisejících konstrukcí, které takovou vlastnost nemají. Výrazně tuto vlastnost masivního dřeva pociťujeme několik prvních let po výstavbě, kdy dřevo zatížené kolmo k vláknům sesedne až o 25 cm na výšku jednoho podlaží! Pokud ale svěříme výstavbu nového domu do rukou odborníka, který chování dřeva zná a počítá s ním, neměl by se v průběhu životnosti objevit žádný problém.

5. Stavíme ekologicky

07 DSCF0541Posledním důvodem, který asi není třeba nijak zdůrazňovat, je malá ekologická stopa, kterou po sobě výstavba srubu zanechá. Dřevo je obnovitelná surovina s pasivní bilancí emisí – za svůj růst zpracuje více oxidu uhličitého, než kolik se ho při výrobě vyprodukuje. Vodorovné styčné spáry i rohové spoje se utěsňují přírodními tmely nebo ovčí vlnou a s případnou likvidací takové stavby tak není naprosto žádný problém. „Sruby a roubenky vycházejí čistě z tradice dřevěných staveb jako takových. Technologicky se však díky zkušenostem a použití moderních technologií stavby posunuly na daleko vyšší úroveň, než jak se stavěly v minulosti. Jedná se zejména o těsnosti spojů, dilatace spojů s pevnými stavebními prvky, použití izolací, způsob ochrany proti dřevokazným škůdcům či povětrnostním vlivům," říká Pavel Haniš.

Stěny srubů a roubenek mají při použití masivních klád homogenní průřez – na rozdíl od sendvičových konstrukcí tak skutečně neobsahují žádné syntetické materiály. Díky tomu, že nedochází ke kombinování různých vrstev s různými vlastnostmi, nedochází k problémům vzniklým špatným fungováním celého souvrství nebo jeho jednotlivých částí.


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #8 Pifik 2014-01-27 20:27
Zatím se připravujeme na stavbu srubu ( v Beskydech ), ale už teď se moooc těšíme :-)
Citovat
 
 
+1 #7 Martin Compel 2013-12-06 23:47
drevostavba je fajn, no v kombinacii s murovanou dava este vacsi potencial - akumulacne schopnosti
Citovat
 
 
0 #6 Zuzana Votočková 2013-09-23 19:05
nádherné.......
Citovat
 
 
0 #5 Petr Matyáš 2013-08-16 21:31
Už stavíme, ale ještě nebydlíme. Už...už aby to bylo.
Citovat
 
 
+1 #4 Petra 2013-03-31 17:23
souhlasím,krásn ě se ve srubu žije a vůně dřeva je nezaměnitelná.
Citovat
 
 
+1 #3 Martin 2013-03-21 17:25
To jsou ty duvody proč jednoznačně dřevo :)
Citovat
 
 
0 #2 František 2013-03-16 14:41
super
Citovat
 
 
0 #1 j.kolpi 2013-01-26 11:22
krasna prace
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop