Dům na bázi dřeva

Časopis DŘEVO&stavby 6/2014
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 6/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk

Odvážný dřevěný obr

Dana D. Daňková | Pátek, 22. červenec 2016 |

Přidat na Seznam.cz

13 přístavbaPřístavba klasického rodinného domu v Norsku balancuje na hraně toho, co je ještě v rámci zažitých stavebních předpisů akceptovatelné. Je zajímavá nejen svým neotřelým tvarem, ale i příběhem, který za jejím vznikem stojí.

Podnětem k výstavbě 48 m2 nového obytného prostoru byla samozřejmě touha po rozšíření stávajících dimenzí, obývaných čtyřčlennou rodinou. Pro svůj záměr si ale investoři vybrali netradičního partnera – architekty ze společnosti TYIN Tegnestue, pro které se návrh a výstavba rozšíření rodinného domu stala první komerční realizací na půdě rodného Norska. Se svojí praxí totiž začali mnohem jižněji a jejich projekty můžeme nalézt od thajsko-barmských hranic až po lesy Sumatry. A nebyly to jen naprosto odlišné klimatické podmínky, které se pro architekty staly výzvou, ale i těsný a intenzivní dialog s norskými úřady, protože projekt přístavby se přeci jen vymyká konvenční výstavbě.

01 přístavba

 

Aby si architekti zajistili, že jejich plán dosáhne požadovaného výsledku, přejali nad projektem ochrannou ruku nejen ve fázi návrhu, ale i ve fázi výstavby. To se jim nakonec osvědčilo a dokázali si tak, že přesně tento přístup je klíčovým faktorem k vytvoření kvalitní architektury, a také to, že zkušenosti z druhého konce světa se mohou snadno uplatnit i ve zcela odlišné kultuře a prostředí.

03 přístavba dřevostavba

 

Palubky na fasádě jsou z neošetřované borovice, v celém interiéru je použit obklad z norské březové překližky s přiznanými spojovacími prostředky a jednoduše střiženými detaily. V přízemí najdeme vstup s místností, která kombinuje koupelnu a prádelnu, v druhém podlaží se rozprostírá společný obytný prostor s vysokým stropem a galerií, na které je umístěná herna dětí. A byly to právě poměrně netypické požadavky na dispoziční uspořádání a celkovou náplň, které hodně přispěly k netradiční formě a vzhledu přístavby.

06 neobvyklá přístavba

Konzervativní sousedství ve městě Trondheim, tvořené zástavbou obdobných domů z 50. let minulého století, vysílá směrem ke stavbě ohlasy z obou stran spektra, tedy jak velmi pozitivní, tak ty skeptické.

09 přístavba domu dřevostavba

Foto Pasi Aalto

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop