Luxfery osvětlují tmavé kouty již 116 let
Petr Houška | Středa, 20. březen 2013 |


Historie Luxferů sahá až do roku 1897, kdy Britský vynálezce James Pennycuick založil v Chicagu společnost pro jejich výrobu. Jeho vizí bylo přinášet světlo do tmavých koutů, hlubokých místností, chodeb, šaten apod.
Název "Luxfer" byl vytvořen smícháním dvou latinských slov, LUX, což znamená světlo a FERRE, což znamená, nést.
Prestižní časopis Inland Architect napsal v roce 1897: "Podle názorů některých z předních architektů této země, je Luxfer důvodem pro revoluci v plánování rozsáhlých změn konstrukcí staveb".
Ještě v roce 1897 najala společnost Luxfer ctižádostivého mladého architekta Wrighta, který navrhnul dekorativní vzory skleněných dlaždic. Luxfer postupně získal patenty v Kanadě, Mexiku, Rusku, Indii, Austrálii a Evropě – obsahem licence byla jak výroba, tak i prodej pod značkou LUXFER.
Ve třicátých letech minulého století se stal Luxfer i plnohodnotným zdícím materiálem, a to díky nové konstrukci a pevnějšímu sklu.
Z čeho a jak se vyrábějí?
Z
ákladem Luxferu je skleněná tavenina (dříve měla obsah manganu - časem dostával Luxfer fialový nádech), z tavící pece se tavenina dávkuje do formy a ihned se lisuje a chladí vzduchem na cca 600°C. Venkovní strana Luxferu je většinou hladká a vzory jsou na vnitřní straně – pro snadnou údržbu. Výsledný výrobek je složen ze dvou k sobě natavených částí. Výroba je sice energeticky náročná, avšak výrobek je trvalého charakteru.
Luxfery se vyrábějí i v různých barevných odstínech. Barevnosti lze dosáhnout přimícháním pigmentu přímo do skleněné taveniny (trvalá barva), anebo vstřikem do hotového výrobku (nevýhodou je narušení vzduchotěsnosti a menší trvalost odstínu). Nehodí-li se nám barevné Luxfery a přesto nechceme, aby bezbarevné byly průhledné, tak můžeme zvolit z Luxfer pískovaných či leptaných – světlo propouštějí, nechtěné pohledy nikoliv.
Použití a instalace?
Z Luxferů můžeme vytvářet světlíky, sprchové kouty, stěny, příčky, stropy a podlahy.
Klasické zdění
Klasická vyzdívka Luxferů je stále nejpoužívanější a nejlevnější metodou realizace. U protipožárních stěn a ostatních speciálních konstrukcí, u příček s požadavkem na vysokou stabilitu a pro stěny s dveřmi, je tento systém přímo ideální. Pojivem je betonová malta.
Hliníkový rastr a tmel
Luxfery se skládají do speciálních rastrů a vymezují se křížky. Po vystavění stěny se spáry vytmelí silikonem. Tento systém je velmi rychlý a především suchý – vhodný i pro méně zručné jedince.
Lepení
Luxfery jsou k sobě slepeny pevnostním lepidlem a spáry jsou vyztuženy plastovými profily. Tento systém je také velmi rychlý a užívá se pro hobby sady.
Prefabrikáty
Výroba hotových sklobetonových bloků je ideální v případě horizontálních ploch (pochozí plochy, klenby, světlíky atd.), kde je realizace na místě velice problematická a bez jistoty perfektního výsledku. Prefabrikáty se pouze uloží do připraveného otvoru. Přednosti prefabrikovaných panelů naleznou i stavební firmy s nutností rychlé realizace zakázky. Příkladem je Palác Lucerna v Praze.
Click systém
Tento systém je určen doslova pro kutily... Vhodný do ploch o maximálním rozměru 15 x 10 ks Luxferů s kotvením alespoň ze tří stran. Systém založení na plastových profilech a křížcích, které se do sebe pouze zacvaknou. Zaručen je výborný výsledek a žádné riziko špatně odvedené práce.
Zdroj informací: www.luxfer.com www.luxfery.cz