Tisk
Představujeme: <small>LUCERN dřevostavby s.r.o.</small>

Představujeme: LUCERN dřevostavby s.r.o.

Redakce | Úterý, 23. únor 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Lukáš Černík absolvoval střední průmyslovou školu stavební a první zkušenosti sbíral mimo jiné ve firmě, která dnes dřevostavbám čest právě nedělá. Brzy pochopil, že chce-li si dělat věci po svém, tak, jak je nejlépe cítí on sám, musí se postavit na vlastní nohy.

Po krátkém rozhodování měl jasno – jeho profesní cesta povede po dřevěném chodníku. Několik let získával zkušenosti z realizací pro klienty jako fyzická osoba a v roce 2013, kvůli rostoucímu počtu zakázek, založil firmu LUCERN dřevostavby s.r.o.. Nyní dokončuje stavbu prvního moderního pasivního vzorového domu v ČR.


Proč padlo rozhodnutí právě pro dřevostavby?

 

Lukáš ČerníkDřevostavby mě nadchly už před více než deseti lety, když jsem jako čerstvý absolvent průmyslovky odjel na brigádu na Nový Zéland. Nepracoval jsem tam sice v oboru, ale bydlel jsem v dřevostavbě a měl jsem možnost pozorovat tesaře při práci. Líbila se mi jejich práce i určitá prestiž, jaké tamní řemeslníci požívají, čistá práce s příjemným materiálem a vůbec zajímaví lidé, kteří se kolem dřevostaveb pohybují – nejen u protinožců, ale i u nás. To jsem ale poznal až později, když jsem se rozhodl založit firmu a sbíral informace u velkých firem dodávajících materiály pro dřevostavby.

Dnes se takřka výhradně věnujete skeletovým konstrukcím, čím vás nadchly?

Je to ideální technologie pro stavbu moderních domů, jak je vnímám já. Nejde jen o architekturu, ale i o vybavení. Každý druhý třetí dům, který postavíme, je inteligentní, vybavený technologiemi, které člověku zpříjemňují život – například inteligentní ovládání, rekuperace či tepelné čerpadlo s možností chlazení. S tím ale souvisí i poměrně náročné rozvody, které by se do panelu jen těžko vešly. Navíc jsem si stavbu skeletové dřevostavby sám vyzkoušel a věřím jí.

Dřevostavba Lucern

 

V nabídce máte čtyři druhy skladby obvodových stěn. V čem se liší a podle čeho je pro konkrétního zákazníka vybíráte?

Dvě z nich jsou difuzně uzavřené, dvě difuzně otevřené a liší se tloušťkou, hodnotou součinitele tepla i použitými materiály. Standardně nabízíme skladbu LUCERN eko plus s výbornými tepelněizolačními vlastnostmi, kterou lze při zvětšení tloušťky izolace použít i pro stavbu pasivních domů. Tato skladba je difuzně uzavřená a certifikovaná firmou Rigips, respektujeme ale vždy přání zákazníka a dáváme mu na výběr. Musí však vědět, v čem jsou výhody a nevýhody každé konstrukce, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak se bude konkrétní skladba chovat v klimatických podmínkách jeho stavebního pozemku.

Kromě deseti typových domů nabízíte i individuální řešení. Která varianta u vašich zákazníků vítězí?

Je to vyrovnaný souboj, možná nepatrně převažují typové projekty, což ale vyplývá z toho, že proces stavby typového domu je rychlejší, protože odpadá doba navrhování. Naši zákazníci navíc získají řadu služeb přímo od nás zdarma, například usazení domu na pozemek podle jeho velikosti a orientace, drobné úpravy v projektu včetně kvalitní 3D vizualizace, což bohužel nebývá u každé firmy obvyklé. My chceme, aby měl klient hezký obrázek, jasnou představu a věděl přesně, na jaký dům se těší.

Dřevostavba Lucern - realizace

 

Oblíbenou službou na našich webových stránkách je kalkulačka, kde si zákazník může spočítat cenu domu z naší typové nabídky s vybavením, které odpovídá jeho představám. Díky tomu ví přesně, kolik ho dům bude stát, bude-li mít dřevěná okna místo plastových nebo bude vytápěn tepelným čerpadlem místo elektrickým kotlem.

A ten, kdo jasnou představu nemá?

Pro toho máme také řešení. Klienta musíme nejprve poznat, vyslechnout si, co od domu očekává, jak žije, čím se živí, co ho baví, jaké materiály má rád, a podle toho mu navrhneme dům, který bude odpovídat také jeho finančním možnostem. Stává se nám totiž často, že k nám přicházejí stavebníci od architektů, kteří jim sice navrhli krásný dům, ale podstatně dražší, než jaký si mohou dovolit. U nás je služba architekta zdarma, bereme ji jako servis zákazníkovi, pro kterého chceme dům postavit, a je tedy samozřejmostí, že musí odpovídat přesně jeho představám.

Kolika takovým zákazníkům jste už postavili nové bydlení?

Za rok 2014 jsme postavili sedm domů, loni jsme tento počet zdvojnásobili a stejnou progresi bychom rádi zachovali i letos – čili do 30 domů.

Je mezi nimi i ten váš dům?

Ten současný ano, ten minulý ne, ten jsem stavěl už před sedmi lety.

 Dřevostavba Lucern - realizace2

Jako jediná stavební firma u nás nabízíte návrh domu podle feng shui. Jak jste se k tomuto učení dostal?

Úplně poprvé jsem o feng shui slyšel v době, kdy jsme dostavěli náš první dům. Necítili jsme se v něm dobře, zvláště v ložnici, a ani po rekonstrukci se nám nedařilo tento stav změnit. Pak jsme zjistili, že podle feng shui je v ložnici všechno špatně – trámy nad postelí, postel proti dveřím, sloup uprostřed místnosti. Podobně tomu bylo i v době, kdy jsme naši dceru přestěhovali do dětského pokoje a změnili směr její postýlky – začaly ji trápit noční děsy. Stačilo změnit polohu a bylo po problémech… To jsou ale spíše drobnosti, respektive způsob, jak napravit nevhodný stav. Klientům jsme schopni nabídnout návrh domu přesně podle feng shui, což začíná vyhodnocením kvality pozemku, pokračuje konzultací nad projektem, správným umístěním zařizovacích předmětů a končí třeba výběrem barvy pro výmalbu nebo vhodným termínem stěhování.

To už ale skoro zavání šarlatánstvím…

Tak bohužel my Češi zatím feng shui vnímáme. Přitom jde o učení empiricky podložené, ověřené staletými poznatky a prokazatelnými výsledky. Dům podle feng shui je základem spokojeného bydlení a to je zase základem pohodového života nejen v domě. Škoda, že je málo zákazníků, kteří si uvědomují sílu tohoto učení.

Čím se vám daří přesvědčit klienty, aby stavěli právě s vámi?

Zatím jsme nepotřebovali nikoho přesvědčovat, ti, kterým jsme dům postavili, si nás našli sami díky referencím a nabídce služeb, která je celkem ojedinělá, zejména pokud jde o službu architekta a návrh individuálního domu zdarma. Standardně si nejprve musíte zaplatit návrh domu - studii a pak zjišťujete, kolik bude dům stát, zatímco u nás je studie včetně vizualizace v ceně domu – pokud se nám ho pro klienta nepovede navrhnout tak, aby byl pro něj dostupný, asi se rozejdeme, ale klienta to nebude stát nic.

Snažíme se ukázat, že hezké domy nemusí být drahé, a jsme hrdi na to, že za stejnou cenu hrubé stavby můžete mít místo klasického bungalovu s valbovou střechou a meruňkovou fasádou moderní a kvalitní dům, který nebude dělat ostudu vám ani svému okolí.

Více informací: www.lucern.cz

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop