Tisk
Hypotéka pro dřevostavby

Hypotéka pro dřevostavby

Redakce | Středa, 29. srpen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Každý, kdo se chystá stavět, bude jistě pro svůj záměr potřebovat finanční prostředky. Ti šťastnější sáhnou do „matrace" či sejfu, my ostatní se neobejdeme bez některého z finančních produktů. Ještě donedávna systém financování pomocí úvěru či hypotéku fungoval na principu postavit – odhadnout – schválit – uvolnit – zaplatit. Ten je však pro dřevostavby nepoužitelný, protože jejich stavba je nezřídka rychlejší než samotný administrativní proces.

Týká se to zejména montovaných dřevostaveb, které se předem vyrábějí v halách a na staveništi se během několika dní smontují. Velká část realizačního procesu tak probíhá mimo staveniště a může představovat i více než polovinu celkové hodnoty stavby... Jenže dokud na pozemku nic nestojí, nemá odhadce banky co odhadovat a banka nemůže uvolnit finance.

Přestože se naše společnost po celou dobu své existence snaží vyrábět dřevostavby co nejkvalitněji a nejefektivněji, setkávali jsme se v minulosti s pochybnostmi bank nejen o podstatě dřevostaveb, ale i výrobním procesu, který se podstatně liší od zděných staveb. Měli by firma nebo zákazník trpět za to, že chtějí z přesně vyrobených celostěnových dílců stavět, rychle a efektivně, omezit riziko poškození povětrnostními vlivy? Měla by raději v dešti, sněhu, větru, mrazu dávat cihlu k cihle, nebo prkénko k prkénku? To asi ne...

Standardní produkt neobstojí

Je ale pochopitelné, že každý chce mít jistoty. Firma chce mít jistotu, že dostane za práci zaplaceno, aby mohla zaplatit materiál a mzdy svých zaměstnanců. Zákazník chce mít jistotu, že dostane kvalitní stavbu, ale ve výsledném součtu chce zaplatit za stavbu co nejméně. Jak na to? Standardně si necháme předložit několik nabídek od různých bank a porovnáme jejich podmínky: rozhodneme se zpravidla pro toho, kdo nabídne nejnižší úrokovou sazbu. Ne vždy je to ale správná cesta. Úroková sazba je jistě důležitá, neměl by to být ale jediný parametr, kterého si budeme v nabídce všímat. V některých případech je totiž úroková sazba vhodně „doplněna" o nutnou předraženou pojistku nemovitosti, poplatky za vedení účtu a tak podobně. Nezřídka se pak stávalo, že úroková sazba sice byla nejnižší, ale v celkovém součtu byl úvěr velmi drahý, což zákazníka dovedlo do úzkých, a to i přesto, že schvalovatel úvěru potřeboval ke schválení smlouvu o dílo, smlouvu o smlouvě budoucí atp. Protože byl ale klient zřejmě dobře bonitní, měl slušnou zástavu a plnil všechny předpoklady banky pro její obchod, nebylo třeba se zamýšlet nad tím, že platební podmínky by mohly být nastaveny jinak. Řečeno slovy banky, každá firma si přece ráda na peníze počká! Podobné situace jsme v naší společnosti řešili svého času poměrně běžně, dnes už jsou spíše výjimkou. Protože s naší filozofií se neslučuje trestat klienta za chyby jiných, museli jsme věřit, že vše dopadne dobře a za odvedenou práci nakonec dostaneme zaplaceno, byť se zpožděním.

Obdobné problémy řešila většina výrobců kvalitních prefabrikovaných dřevostaveb. Situace na hypotečním trhu se výrazně zlepšila poté, co banky začaly akceptovat kvalitní dřevostavbařské firmy, které jsou členy Asociace dodavatelů montovaných domů. Podařilo se nám přesvědčit některé finanční ústavy o tom, že členství v asociaci je dostatečnou garancí vysoké kvality staveb a jistotou pro zákazníka.

Hypotéka pro dřevostavby – speciální produkt  

K vylepšení situace na trhu s hypotékami významně přispěl také nárůst podílu dřevostaveb na celkovém stavebním trhu v posledních letech. Jejich počet meziročně postupně stoupá a v současné době se blíží 15 procentům. Za rostoucí oblíbeností dřevostaveb stojí nejen jejich konstrukce vhodná pro výstavbu velmi úsporných domů s minimálními náklady na provoz, což odpovídá současnému trendu, ale také již zmíněná rychlost jejich výstavby. Výsledkem kombinace všech těchto faktorů a pochopení ze strany finančních ústavů jsou speciální produkty speciálně určené pro financování kvalitních dřevostaveb a přímo šité na míru potřebám firem i zákazníkům. První vlaštovkou byla Česká spořitelna, později se přidala také Hypoteční banka a Komerční banka.

Výhodou „hypoték na dřevostavby" je to, že při uvolňování peněz nedělají rozdíl mezi pozemkem v centru hlavního města a pozemkem v té nejmenší vesničce. Na základě zástavy pozemku lze postupně uvolnit až 90 procent celkové ceny díla. Je to přece logické, vždyť materiál na dům má pořád stejnou hodnotu, ať dům stojí na okraji velkoměsta, nebo v odlehlém pohraničí. I platební podmínky jsou nastaveny stejně.

Financování prostřednictvím hypotéky na dřevostavbu probíhá konkrétně tak, že banka uvolní 90 % celkové hodnoty nemovitosti (tedy stávajícího pozemku + budoucí stavby) ještě před dokončením stavby. Například Česká spořitelna poskytne klientovi po zajištění úvěru zástavou pozemku zálohu ve výši 10 procent na realizaci základové desky a po jejím dokončení uvolní dalších 40 procent. Po prvním týdnu realizace stavby, kdy už je dokončena hrubá stavba (montáž včetně oken, střešní krytiny, fasády, oplechování a dřevěného podbití), uvolní dalších 40 procent ceny díla. Po dokončení stavby zákazník dočerpá posledních 10 procent ceny díla. U Hypoteční banky je čerpání ještě snazší, jelikož na základě zástavy lze uvolnit již v první tranši až 90 procent hodnoty ceny stavby.

Našim zákazníkům primárně doporučujeme služby bank, které dokážou nabídnout produkty určené přímo pro financování dřevostaveb. Šetříme si tak nejen naše úsilí a čas, ale předcházíme tak i stresujícím situacím, kdy není možné dodržet podmínky standardní smlouvy. Čas ušetřený tím, že zvolíme finanční produkt šitý na míru dřevostavbám, pak můžeme věnovat mnohem příjemnějším aktivitám, jako je třeba výběr barev a povrchů v nově vznikajícím domě.

Ing. Jan Moravec
Autor je jednatelem společnosti MS HAUS s.r.o.


Líbil se Vám článek?

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop