Tisk
Program Nová zelená úsporám pokračuje dalším kolem

Program Nová zelená úsporám pokračuje dalším kolem

Tomáš Svoboda | Středa, 02. duben 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Letošní apríl přinesl kromě mnoha žertíků i dost skutečných událostí. Mezi ně patří také start dalšího kola oblíbeného dotačního programu Nová zelená úsporám. Od úterního dopoledne se proto na pracovištích Státního fondu životního prostředí znovu přijímají žádosti o dotace. Celkově je v letošním roce pro projekty zaměřené na snižování energetické náročnosti rodinných domů vyčleněno 1,9 miliardy korun.

Stejně jako v loňském roce je program i tentokrát zaměřen hlavně na zateplování stávajících rodinných domů, výměnu oken a dveří, výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů. Jeho podstatnou součástí jsou však také výměny starých neekologických kotlů za nové úsporné kotle na biomasu či plyn. Podporovány budou opět instalace alternativních technologií, kterými mohou být například tepelná čerpadla a solární systémy.

DaS web nzu2Novinkou celkově už třetího kola dotačního programu, který poprvé běžel v letech 2009 až 2012 a pak v nové verzi v roce loňském, je vyšší podpora pro Moravskoslezský a Ústecký kraj. Vzhledem k vysokému zatížení ovzduší v těchto lokalitách bude majitelům rodinných domů, kteří vyhoví dotačním podmínkám, přidělena o 10 % vyšší dotace.

Podle zkušeností z minulých let šance žadatelů na získání dotace do značné míry ovlivní to, jak kvalitně a komplexně bude jejich projekt zpracován. „Proto zvláště u novostaveb doporučujeme, aby auditor, který zpracovává energetický posudek, už od začátku řešení studie komunikoval s projektantem. Ostatně, jedině tak může být zajištěna správná koncepce návrhu rodinného domu, a to nejen s ohledem na požadavky Nové zelené úsporám,“ upozorňuje Luboš Novotný z firmy Projekty Domů.cz, která se specializuje na nízkoenergetické a pasivní domy.

DaS web nzu3Pokud majitel rodinného domu se žádostí uspěje, může získat například až 55% podporu na zateplení. Na nové ekologické zdroje vytápění to pak může být dokonce až 75% dotace. Oproti minulosti bylo vyhověno velkému zájmu o podporu instalace solárních termických systémů, kterou mohou získat i vlastníci rozestavěných rodinných domů.

Obecně bude opět platit pravidlo: čím více způsobů úspory energií žadatel provede, tím vyšší podporu získá. Zároveň bude moci dosáhnout i na jednorázový finanční bonus, a to kombinací vybraných opatření. Nárok na dotaci budou mít všechna stavební opatření, která byla zahájena po 1. lednu 2013. Ukončení programu nastane buď v okamžiku vyčerpání celkové sumy, nebo nejpozději 31. října 2014.

 


Líbil se Vám článek?

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop