Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Ostatní

Časopis DŘEVO&stavby 1/2016
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Stavět se dřevem dává smysl: <small>Dřevostavby a jejich 7 výhod</small>

Stavět se dřevem dává smysl: Dřevostavby a jejich 7 výhod

Lucie Němcová | Pondělí, 21. srpen 2017 |

Proč vám vlastně tak neúnavně představujeme dřevostavby, jako ty nejlepší stavby pro život? Protože zkrátka mají nesporné výhody, které hrají do karet nejen vám, budoucím majitelům vysněných příbytků, ale celé společnosti a přírodě. Stavět se dřevem zkrátka dává smysl

Dřevostavby rostou rychle a efektivně

Rychlost výstavby hraje při realizaci domu zásadní úlohu. V novém chceme bydlet co nejdříve a často také potřebujeme nové bydlení, abychom nemuseli platit nájem i hypotéku současně. Hrubá stavba domu na bázi dřeva může být hotova během tří až osmi týdnů, hotový dům pak může být za tři měsíce – záleží samozřejmě na zvolené technologii, dobrém plánování, našich požadavcích a dohodě s realizační firmou.

dreamstime s_24119383

Vzhledem k suché výstavbě můžeme stavět po celý rok a nejsme vázáni příznivými teplotami a vhodným počasím. Dřevo je materiál snadno opracovatelný. Dřevěné prvky se různými kovovými spojovacími prostředky bez obtíží spojují. S tím úzce souvisí snadná montáž, přeprava či skladování. 

Dřevostavby sice vyžadují promyšlený návrh, na stavbě se však již jednotlivé části spojují jako skládačka. Prostor stavby je celkově čistší a přehlednější a vzniká méně stavebního odpadu. Výhodou suchého procesu výstavby je také to, že nemusíme hotový dům nadměrně větrat a nechávat vyschnout. Dřevostavba je uživatelsky příjemná ihned po dokončení.

 

Výhoda dřevostaveb – tenčí stěny

Stěny dřevostavby mají i při srovnatelných tepelně technických parametrech menší tloušťku stěn než co?, což pro nás znamená více užitné plochy pro bydlení. Při 100 m2 zastavěné plochy rodinného domu lze získat až jednu plnohodnotnou místnost.

Koncept dřevostavby si velmi rozumí s principy energeticky úsporných domů, jejichž skladba obvodové konstrukce musí být bez tepelných mostů. Sendvičové konstrukce dřevostaveb se z hlediska celkové energetické náročnosti (výstavba, provoz, likvidace) ukazují jako velice efektivní řešení. Dosahují vynikajících tepelně technických vlastností (nízká tepelná vodivost, příznivá emisivita povrchu dřeva), díky nimž mají nízkou spotřebu tepla na vytápění, a teplotu ve vnitřních prostorech je možné lépe regulovat.

02 - výroba montovaného odmu

Snadné zakládání i doprava stavebního materiálu

Dřevo a komponenty na bázi dřeva mají podstatně nižší hmotnost než zděné prvky, což se může odrazit v typu založení a míře zemních prací a přinést výraznou úsporu. Výjimkou nejsou základy v podobě zemních vrutů nebo patek se vzduchovou mezerou pod stavbou, které šetří množství použitého betonu, zásahů do zeminy i izolaci proti radonu.

Vliv na cenu může mít také snazší a rychlejší doprava dílů na stavbu. Rozdíl při přepravě a montáži lehké konstrukce (dřevo, dřevěné panely a nosníky a podobně) a těžkého materiálu (kámen, cihly, beton, železobeton a jiné) je značný. Energie přímo souvisí s cenami a jejich nárůstem. Zvýšení cen energie se tak projevuje ve výrobní sféře stavebních materiálů a výrobků, jejich dopravě a montáži na stavbě.

 

Bydlíme zdravě a komfortně

Koncept dřevostaveb si velmi s použitím přírodních materiálů, jako je například konopí, dřevovláknitá izolace, sláma, hlína, kaučuk, korek a další. Opomenout nelze samotné dřevo – nosná konstrukce může být v interiéru přímo odhalena, zejména jedná-li se o stavbu z masivních dřevěných panelů CLT. Ideálním doplňkem z hlediska akumulace tepla jsou hliněné omítky nebo příčky zděné třeba z nepálených cihel či originální marocké štuky. Použití těchto materiálů vytváří jedinečné vnitřní mikroklima a hřejivý pocit domova – jsou příjemné na pohled i dotek, voní a mnohdy také zbavují interiér škodlivin, na rozdíl od jiných chemicky ošetřených prvků, které naopak mohou být zdrojem nežádoucích látek.

Rekonstrukce dřevostaveb se obejde bez nepříjemného bourání

Díky suché výstavbě a lehkým prvkům stavby není problém rozšiřovat dům a měnit dispozici. Technologie dřevostaveb, ať už jde o two by four, masivní dřevěné panely nebo sendvičové prvky, je mimořádně vhodná pro nástavby na stávající domy. Například klasický dům s nevyužitým podkrovím lze nástavbou ze dřeva rozšířit o další bytovou jednotku nebo několik místností, aniž by bylo třeba staticky řešit zděné přízemí. Dřevěné prvky totiž spodní obvodové stěny výrazně nezatíží.

Dřevostavby mohou být i na první pohled nerozeznání od běžných zděných domů.

 

Vlhkost a dřevostavba – žádný problém

Zdálo by se, že dřevostavba s vodou vůbec nekamarádí, nemusí to tak být ovšem vždy. Největším nepřítelem dřeva je dlouhotrvající vlhkost, při náhlém zaplavení nebo havárii vody je však situace jiná. Konstrukci dřevostavby lze částečně rozebrat a nechat důkladně vyschnout, případně poničené části relativně snadno obnovit. Tento proces sanace je mnohem kratší a snazší než v případě zděného domu. Zvláště v dřevostavbách založených nad terénem, kde je přístup vzduchu zajištěn ze všech stran.

Dřevostavby jsou ekologické

Dřevostavby jsou šetrné k životnímu prostředí. Dřevo je přírodním materiálem a jako jediný stavební materiál má pasivní bilanci CO2, což znamená, že během své existence tohoto skleníkového plynu více absorbuje, než vyprodukuje (započítána je i produkce spjatá s úpravou dřeva a jeho následným využitím například jako konstrukčního materiálu). Navíc je to materiál plně obnovitelný. Pro výrobu stavebních částí je spotřebováno méně energie než pro dobývání cihlářské hlíny, pálení cihel a jejich transport.

Případná likvidace stavby je energeticky nenáročná a nezatěžuje životní prostředí. Dřevo a výrobky ze dřeva jsou biologicky rozložitelné a patří do přirozeného přírodního řetězce, dokážeme z nich i po skončení životního cyklu získat energii. To se o jiných materiálech (například cihle, železobetonu, oceli) říci nedá.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #4 myso8 2017-09-07 14:50
Super článok :-)
Citovat
 
 
0 #3 Dalene 2017-05-15 21:43
Thanks for finally talking about >Jaké jsou výhody dřevostaveb
Citovat
 
 
0 #2 greslova@email.cz 2016-11-03 09:05
:-)
Citovat
 
 
0 #1 PoP1 2016-10-31 13:31
Líbí se mi, že se společnost vrací od betonu zpět ke dřevu.
Citovat
 

Přidat komentář


Partneři projektu

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner