Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Ostatní

Tisk
Bydlíte v záplavové zóně? Pořiďte si dřevostavbu na nožičkách

Bydlíte v záplavové zóně? Pořiďte si dřevostavbu na nožičkách

Dagmar Šimonová | Středa, 14. únor 2018 |

Projekt architektonického ateliéru Mimosa, který se zabýval návrhem domu v záplavovém území Berounky, zůstal nakonec jen na papíře – investor se rozhodl pro výstavbu v jiné lokalitě. Zdařilý návrh byl ale nakonec použit alespoň do soutěže Dřevěný dům, kde ho porota ocenila v kategorii mimořádná odměna.

Projekt pro záplavové pásmo

Ateliér Mimosa investor s žádostí návrhu rodinného domu na pozemku nedaleko řeky Berounky. Ten se ale bohužel nacházel v záplavovém pásmu, kde stavební předpisy vyžadovaly osazení domu jeden a půl metru nad okolní terén. Běžným řešením je v takových případech vybudování „kopečku", na který se dům posadí. Z hlediska využití zahrady ale takové východisko není zrovna ideální, proto chtěli architekti vymyslet něco jiného. „Abychom splnili požadavek, posadili jsme dům „na nožičky". Starosti se složitějším založením vyvážila absence radikálních úprav terénu a vytvoření prostoru navíc pod samotnou hmotou domu. Mimo dobu záplavy je tak pod domem vytvořené kryté parkovací stání," hovoří o svém projektu architekti.

02 dřevostavba na nožičkách

Dům je navržen na pozemek o velikosti 45 x 20 m, orientovaném východo-západním směrem. Soudobé zacházení s tradiční formou domu umožňuje zařazení objektu do architektonicky nesourodého prostředí, typického pro příměstské bydlení.

Dispozičně je dům standardně rozdělen na pobytovou denní část v přízemí a ložnicové patro. Přízemí je přístupné přes zádveří v jihovýchodní části, na které navazuje šatna s technickým zázemím domu, WC a prádelna. Hlavní obytný prostor se otevírá jižním směrem, dominuje mu krb a dvouramenné schodiště do patra. Jižní terasa svým tvarováním překonává výškový rozdíl mezi terénem a domem. V patře jsou navrženy tři pokoje, koupelna a WC, přístupné přes předsíňku s úložným prostorem a shozem prádla.

pohled jižnípohled severnípohled východní
Dřevostavba z prefabrikovaných dílců

Objekt je koncipován jako dřevostavba z prefabrikovaných panelových dílců s výplní z minerální vlny s dodatečným vnějším zateplením. Dřevěná část domu je osazena na železobetonovou desku nad terénem. Sloupy jsou založeny na základových pasech, železobeton je pohledový, bez dodatečné povrchové úpravy. Objekt má sedlovou střechu se sklonem 33 stupňů, pokrytou titanzinkem. Nosnou konstrukci tvoří lepené nosníky. Dům je opláštěn barevnou exteriérovou překližkou.

Energetická koncepce domu je postavena na jednoduchých principech: na nadstandardním zateplení obvodových stěn, na eliminaci tepelných mostů, na tepelných ziscích jižním prosklením a na rekuperaci tepla z odpadního vzduchu. Vytápění je navrženo vzduchem s nucenou ventilací.


mimosa foto ateliéruMimosa architekti
(Petr Moráček, Pavel Matyska, Jana Zoubková)

Ateliér Mimosa architekti jsme založili v roce 2008, krátce po absolvování školy. Usilujeme o jednoduché, ale komplexní odpovědi na podmínky místa, zadání a individualitu klienta, kulturní a společenský kontext, o symbiózu racionálního a emocionálního pohledu na svět kolem nás. Některé naše projekty byly oceněny, například Vodní dům, Changing the Face nebo Smuteční síň Roudnice nad Labem (finálové kolo soutěže).


Líbil se Vám článek?

Přidat komentář


Partneři projektu

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner